Krzesło do transportu chorego po schodach – rozwiązanie dla niepełnosprawnych!

Na osoby niepełnosprawne i starsze czeka wiele barier architektonicznych, które są trudne, a nawet niemożliwe do pokonania. Jednym z największych wyzwań są schody, a w wielu budynkach brakuje windy lub innych udogodnień, które pomagają przemieszczać się osobom z niepełnosprawnościami. W większych placówkach instytucjonalnych i kulturalnych montuje się windy czy rampy, które umożliwiają osobom poruszającym się na wózkach, dostać się do budynku. Rozwiązaniem są także krzesła do transportu.

krzesełko do transportu po schodach

Czym jest krzesło do transportu osób niepełnosprawnych?

Schody są poważną barierą architektoniczną, której niepełnosprawni i osoby starsze, nie są w stanie pokonać samodzielnie. Niekiedy jednak opiekunowie osób starszych i z niepełnosprawnościami starają się samodzielnie znieść chorego po schodach, co jest trudne, ale przede wszystkim niebezpieczne i niewskazane. W takim przypadku warto zastanowić się nad innym rozwiązaniem.

Krzesełka schodowe są udogodnieniem nie tylko dla niepełnosprawnych, ale także dla osób starszych, które mieszkają na wyższych kondygnacjach. Krzesła montowane przy schodach umożliwiają pokonanie tej bariery architektonicznej osobom, które nie są w stanie po nich zejść lub wejść w tradycyjny sposób. Krzesło do transportu niepełnosprawnych i seniorów po schodach bardzo często montuje się w prywatnych domach, gdyż to tam już na początku osoby z ograniczeniami napotykają problemy. Krzesło do transportu osób z niepełnosprawnościami można montować na schodach prostych lub kręconych – na zewnątrz lub wewnątrz budynku. Taki rodzaj windy schodowej porusza się po szynach zamontowanych na stopniach.

Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które mają problem z poruszaniem się po schodach, a przez to po własnym domu. Zejście z piętra staje się wyzwaniem, które powoduje wykluczenia społeczne. Ten typ urządzenia dźwigowego można zamontować praktycznie na każdych schodach.

Siedzisko urządzenia zamontowane jest na stelażu jezdnym, w którym znajduje się silnik prądu stałego oraz akumulator. Krzesełko sterowane jest za pomocą panelu lub pilota. Ponadto krzesło schodowe jest składane, więc gdy nie jest używane, nie zajmuje zbędnego miejsca. Na jego wyposażeniu znajduje się też podnóżek i podłokietnik, dzięki czemu zjazd i wjazd jest wygodny. Ponadto użytkowanie krzesła jest bezpieczne, a sam transport przebiega łagodnie. Siedzisko jest obracane, dzięki czemu można bezpiecznie zejść z krzesła od razu na półpiętro. Z krzeseł mogą bezpiecznie korzystać osoby niepełnosprawne i seniorzy, ponieważ urządzenia mają dodatkowo pasy bezpieczeństwa.

Krzesło do transportu chorego po schodach

Kiedy stosuje się krzesło dla niepełnosprawnego?

Wbrew powszechnej opinii, ten rodzaj windy schodowej nie jest przeznaczony tylko dla osób niepełnosprawnych. Częściej jest użytkowany przez seniorów, dla których schody są barierą nie do pokonania. Z tego względu krzesło do transportu można zainstalować wewnątrz lub na zewnątrz domów prywatnych. Często spotyka się je także w miejscach użyteczności publicznej, zwłaszcza w przychodniach i centrach medycznych. Zajmuje mniej miejsca niż winda czy platforma przyschodowa i jest też rozwiązaniem tańszym. Ponadto montaż tego krzesła transportowego nie wymaga zezwoleń budowlanych.

Z krzesła mogą też korzystać osoby, które na co dzień poruszają się na wózku inwalidzkim. Jednak w tym przypadku niezbędna będzie pomoc opiekuna.

Zalety krzesła do przenoszenia osób niepełnosprawnych i seniorów

Taki rodzaj transportu w znaczny sposób pozwala na zminimalizowanie barier architektonicznych, na które napotykają osoby niepełnosprawne i starsze. Jakie jeszcze zalety mają krzesła do transportu?

 • Łatwo je zamontować na każdym rodzaju schodów.
 • Zajmują mniej miejsca niż platformy przyschodowe.
 • Można je montować na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku.
 • Są łatwe w sterowaniu i użytkowaniu.
 • Osoby starsze mogą je samodzielnie użytkować.
 • Jazda przy pomocy krzesła przymocowanego przy schodach jest bezpieczna i komfortowa.
 • Urządzenia tego typu płynnie poruszają się po schodach, nie powodują drgań czy szarpnięć – zarówno przy starcie, jak i po samym torze jazdy.
 • Krzesełka schodowe wyposażone są w odpowiednie zabezpieczenia, które gwarantują bezproblemowy transport osób niepełnosprawnych i starszych.
 • Jest to również optymalne rozwiązanie do likwidowania barier architektonicznych, które jest tańsze oraz wygodniejsze od windy.
 • Co więcej krzesełka schodowe są tańsze i łatwiejsze w montażu.
 • Posiadają odpowiednie zabezpieczenia przed szkodliwymi działaniami warunków atmosferycznych.
 • Krzesełka schodowe mogą poruszać się po schodach prostych oraz krętych.
 • Ich zamontowanie – zwłaszcza w domach seniorów – minimalizuje ryzyko upadku ze schodów do minimum.
 • Krzesełko jest udogodnieniem dla seniorów, którzy mieszkają samotnie.
 • Jest rozwiązaniem dla osób niepełnosprawnych, mających problem z poruszaniem się czy seniorów, bo przyczynia się do zmniejszenia wykluczeń społecznych. Ułatwia samodzielne wyjście z domu.
 • Krzesełko jest łatwe w obsłudze.
 • Krzesełko można złożyć, dzięki czemu na schodach zajmuje bardzo mało miejsca.
krzesło do transportu chorych po schodach cena

Ile kosztuje krzesło do transportu?

Cena zależna jest od rodzaju, modelu i stanu krzesła oraz tego, czy decydujemy się na krzesło nowe, czy używane. Droższe są też krzesła, które poruszają się po kręconych schodach, gdyż wymaga to zainstalowania dodatkowych umocnień i szyn krzywolinijnych. Nie bez znaczenia jest także długość toru jazdy, która też wpływa na ostateczną ceną. Przed zakupem najlepiej skonsultować się ze specjalistą, który dobierze odpowiedni typ urządzenia do miejsca. Cena nowego krzesełka do transportu po schodach waha się w przedziale od 12,5 do 17 tys. złotych, natomiast używanego kształtuje się na poziomie ok. 7 tys. złotych. Mimo to jest to jedna z najtańszych opcji, która pomaga zlikwidować barierę architektoniczną.

Należy także pamiętać o tym, że na takie krzesło transportowe można spróbować uzyskać dofinansowanie z PFRON.

Co wybrać – schodołaz czy krzesełko transportowe?

Należy zastanowić się, kto i gdzie będzie korzystał ze schodołazu lub z krzesła dla osób z niepełnosprawnościami czy seniorów. Odpowiedź na te kluczowe pytania pomoże w doborze właściwego urządzenia. Dla osób starszych, które np. nie mogą pokonać schodów w swoim własnym domu, lepsze będzie krzesełko transportowe, natomiast dla osób niepełnosprawnych, które poruszają się na wózku, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie schodołaz. Jest on mobilny i można go używać nie tylko w domu, ale w każdej wymagającej tego sytuacji, gdy np. w miejscu publicznym, przychodni, czy urzędzie nie ma windy.