Krzesełko schodowe jako pomoc w poruszaniu się dla osoby starszej

Krzesełko schodowe w domu jednorodzinnym stanowi innowacyjne połączenie fotela i windy. Stworzone jest z myślą o osobach starszych, które doświadczają trudności w poruszaniu się, ale nie są zmuszone korzystać z wózka inwalidzkiego. Jest to szczególnie praktyczne rozwiązanie dla samotnie mieszkających seniorów, pragnących utrzymać niezależność w opuszczaniu domu bez konieczności wsparcia opiekuna.

Schody krzywoliniowe w domu jednorodzinnym.
Schody w domu jednorodzinnym nie muszą być problemem w poruszaniu się na górne piętro

Krzesełko schodowe – połączenie fotela i windy

Po pierwsze krzesełko schodowe to mobilne urządzenie, które porusza się bezpośrednio nad schodami, wykonując ruch w górę i w dół po szynie dostosowanej do kształtu schodów. Jego obsługa jest intuicyjna, co umożliwia korzystanie z niego każdemu seniorowi, nawet temu, który nie jest zaznajomiony z nowoczesnymi technologiami. Po drugie po zajęciu miejsca na krzesełku, sterowanie odbywa się za pomocą dużego joysticka umieszczonego w podłokietniku lub za pomocą pilota. Winda krzesełkowa gwarantuje pełne bezpieczeństwo seniora, chroniąc go przed wypadnięciem z siedzenia poprzez specjalne pasy oraz umożliwiając regulację prędkości na zakrętach. Po trzecie działa także proaktywnie, rejestrując przeszkody dzięki wbudowanym czujnikom i zatrzymując się, aby uniknąć kolizji. Urządzenie można złożyć, co minimalizuje zajmowane miejsce i nie blokuje dostępu do schodów, tuż po zakończeniu użytkowania. Po czwarte krzesełko schodowe zasila prąd z tradycyjnego gniazdka elektrycznego, a jego składane podłokietniki, siedzenie i podnóżek sprawiają, że zajmuje niewielką przestrzeń.

Krzesełko krzywoliniowe w domu.
Szyna krzesełka krzywoliniowego w domu jednorodzinnym.

Krzesełko schodowe krzywoliniowe Otolift Modul Air Smart

Tory, po których przemieszcza się krzesełko, muszą być precyzyjnie dostosowane do charakterystyki schodów. W przypadku schodów krzywych, o kilku biegach z zakrętami konieczny jest montaż tak zwanego krzesełka krzywoliniowego. Takie rozwiązanie gwarantuje wygodę podczas pokonywania schodów, jednakże wiąże się z wyższymi kosztami. Instalacja krzesełka krzywoliniowego na pierwsze piętro w domu jednorodzinnym może oscylować między 35 000 a 40 000 zł.

Krzesełko schodowe w domu jednorodzinnym – studium przypadku

W ostatnim czasie zamontowaliśmy najnowszy model krzesełka Otolift Modul Air Smart w domu p. Barbary z Elbląga. Pani Barbara wraz z mężem mieszka w domu szeregowym. Oboje są już starszymi osobami. Pani Barbara radzi sobie z pokonywaniem schodów, gorzej z mężem. Ich sypialnia jest na piętrze i trzeba chodzić po schodach. Mężowi p. Barbary ich pokonanie przychodziło to z coraz większą trudnością.

Klienci dokonali przebudowy łazienki na parterze dostosowanej do potrzeb osoby niepełnosprawnej. Wcześniej próbowali już coś z instalacją windy ale nic nie wyszło. W czasie remontu rozmawiali na ten temat z rodziną. Podczas rozmowy synowa pokazała p. Barbarze w internecie  że takie krzesełka na schody krzywe.

Szybko dokonali wyboru firmy i modelu krzesełka jakie chcą zamontować u siebie w domu. Obecnie z krzesełka mąż korzysta nawet kilka razy dziennie. Pani Barbara twierdzi że uzyskana obsługa ze strony firmy Windy Schodowej była super. Wszystko odbyło się sprawnie i szybko. Montaż przebiegł bezproblemowo i czysto. Po montażu otrzymali instrukcję obsługi.

Jak krzesełko schodowe może pomóc zlikwidować bariery w Twoim domu.