Czym jest platforma przyschodowa i jakie ma zastosowania?

Platformy przyschodowe najczęściej spotykane są w urzędach, bankach, w szkołach i na uczelniach, placówkach kulturalnych oraz we wszelkich instytucjach użyteczności publicznej. Wszystko po to, aby jak najbardziej zminimalizować bariery architektoniczne, jakie niepełnosprawni spotykają na swojej drodze. Platformy przyschodowe umożliwiają bezpieczny transport osób na wózkach inwalidzkich przez poszczególne stopnie schodów. Dopasowane są niemal do każdego rodzaju wózka. Czym są i jak działają te urządzenia?

platforma przyschodowa dla niepełnosprawnych

Czym są platformy przyschodowe?

Platforma dla osób niepełnosprawnych jest samoobsługowym urządzeniem z napędem dźwigowym, które umożliwia transport osób na wózkach inwalidzkich przez schody proste oraz kręte. Taki typ udogodnień dla niepełnosprawnych montuje się wtedy, gdy nie ma możliwości zainstalowania windy czy rampy. Platformy przyschodowe nie wymagają zbyt znaczących zmian architektonicznych, gdyż instaluje się je równolegle do schodów.

Udźwig takiego urządzenia zwyczajowo plasuje się między 230 a 300 kilogramów. Ponadto platformy schodowe wyposażone są w specjalne zabezpieczenia i barierki, które zwiększają bezpieczeństwo osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim.

platforma przyschodowa cena

Jak działa platforma przyschodowa?

Platformy przyschodowe to stosunkowo lekkie urządzenia, co zawdzięczają wykonaniu z aluminium i stali nierdzewnej. Dzięki temu sprawnie oraz bezpiecznie transportują osoby poruszające się na wózkach na wyższe poziomy. Platformy dla niepełnosprawnych przytwierdza się do ściany przy schodach lub specjalnych słupków samonośnych. Elementami stałymi są szyny i słupki, natomiast sam podest jest ruchomy. Platforma jest łatwa w obsłudze dla osób niepełnosprawnych, dzięki czemu osoba z ograniczeniami może z niej korzystać samodzielnie. Windę obsługuje się przy pomocy prostego panelu, na którym wystarczy wcisnąć odpowiedni przycisk. Jest to istotne udogodnienie dla osób z niepełnosprawnościami, które w wielu przypadkach są zdane na pomoc opiekuna.

Zasady działania i montażu:

  • Platformy przyschodowe mogą poruszać się po torze prostym, jak i krzywolinijnym. Windy te wymagają solidnego mocowania do ściany lub słupków, które wytrzymają ciężar platformy i osoby na wózku. Istotne są także tutaj punkty mocowania, które muszą być wytrzymałe i stabilne.
  • Platforma przyschodowa może być montowana na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Oczywiście winda dla niepełnosprawnych, która jest montowana na zewnątrz, musi być dostosowana do zmieniających się warunków atmosferycznych, a także posiadać odpowiednie zabezpieczenia. Szczególnej ochronie musi zostać poddany system zasilający i panel uruchamiający.
  • Ponadto niemal wszystkie platformy przyschodowe zasilane są za pomocą akumulatora, co niweluje ryzyko, że urządzenie nie będzie działało, gdy w danym otoczeniu zostanie wyłączona energia elektryczna.
platforma przyschodowa rodzaje

Rodzaje platformy przyschodowej

Platformy przyschodowe, które wykorzystywane są do transportu osób, można podzielić na dwie znaczące grupy: proste i krzywolinijne.

  • Platforma na szynie prostej – tor szyny wykorzystywanej do transportu osób jest prosty, bez zakrętów. Ten typ platformy przyschodowej stosowany jest na schodach bez poziomów i spoczników między kolejnymi półpiętrami oraz bez zagięć. W miejscach, w których chce zastosować się taki typ winy, sprawdzi się platforma przyschodowa Delta, Ascendor i LOGIC.
  • Platforma na szynie krzywolinijnej – tor jazdy, po którym porusza się platforma przyschodowa, może być wygięty w dowolnym kierunku. Szyna jezdnia może być wygięta w poziomie, jak i w pionie. Platformy przyschodowe na szynie krzywolinijnej montowane są na schodach prostych z półpiętrami lub na schodach zabiegowych i spiralnych. Można je zamontować na praktycznie każdych schodach, które posiadają odpowiednią szerokość.

Platforma przyschodowa – kto może z niej korzystać?

Platforma przyschodowa przystosowana jest dla osób poruszających się na wózku, którym towarzyszy opiekun. Zarówno konstrukcja windy, jak i udźwig wagowy, jest do tego dostosowany. Platforma przyschodowa Delta, Ascendor czy Extrema Logic jest odpowiednia nie tylko dla niepełnosprawnych poruszających się na wózku, ale także dla osób starszych, które mają trudności w samodzielnym pokonaniu schodów.

Platforma jest zaprojektowana w taki sposób, aby była dla tych osób jak najbardziej dogodna oraz komfortowa w użytkowaniu. Ponadto korzystanie z platformy przyschodowej jest bezpieczne, gdyż:

  • platformy wyposażone są w barierki bezpieczeństwa, które opuszczają się na czas transportu;
  • winda jest na tyle duża, że zmieści się na niej wózek, a także opiekun osoby niepełnosprawnej;
  • wjazd na platformę jest bezpieczny i łagodny dzięki zamontowaniu specjalnych ramp dla niepełnosprawnych, które zostały umieszczone na krawędziach;
  • udogodnieniem dla osób niepełnosprawnych jest także antypoślizgowa podłoga, system przeciwzgnieceniowy i przycisk awaryjny.
platforma przyschodowa producent

Platforma przyschodowa dla osób niepełnosprawnych – montaż i cena

Platforma przyschodowa, nazywana także schodową lub windą dla niepełnosprawnych, wykonywana jest indywidualnie dla każdego zabudowania. Jest to urządzenie dźwigowe, którego masa oraz sposób montażu musi zostać dostosowany do zabudowy, jak i miejsca przeznaczenia. Każdy montaż windy poprzedza ekspertyza inżynierska, która określa sposób montażu platformy (do ściany, czy przy na słupach konstrukcyjnych), jej rodzaj zależny jest od typu schodów oraz dostosowania do warunków wewnętrznych lub zewnętrznych. Ten wywiad budowlany umożliwia montaż windy odpowiedniej do danego typu zabudowania.

Od tych czynników ostatecznie jest także uzależniona cena wykonania usługi. Nie bez znaczenia jest także długość toru, po którym ma poruszać się platforma. Droższe są także platformy przyschodowe poruszające się po torze krzywolinijnym. Koszta zwiększa również długość szyny. Między innymi od tych czynników zależy cena, która zwyczajowo waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych.