Podstawowe informacje o krzesełkach dla niepełnosprawnych. Ceny krzesełek schodowych nowych i używanych

Rozważasz zakup krzesełka schodowego, ale boisz się, że jego cena znacznie przewyższy Twoje możliwości? Wiele osób rezygnuje z nabycia takiego krzesełka, ponieważ sądzi, że inwestycja wiąże się z bardzo dużym wydatkiem – co nie zawsze jest prawdą. Z poniższego artykułu dowiesz się, czym jest krzesełko schodowe dla niepełnosprawnych oraz jakie posiada właściwości. Zapoznasz się również z cenami oraz możliwościami zakupu krzesełek schodowych.

krzesełka schodowe

Czym jest krzesełko schodowe?

Krzesełko schodowe to urządzenie dźwigowe służące do transportu osób starszych oraz niepełnosprawnych po schodach. Inaczej zwane krzesłem dźwigowym lub windą schodową. Z roku na rok popularność krzesełek schodowych w Polsce rośnie i pojawiają się one w domach, miejscach publicznych, blokach, miejscach pracy i wszędzie, gdzie potrzebna jest likwidacja bariery architektonicznej.

Najogólniej rzecz ujmując, to urządzenie, które pomaga przemieszczać się po schodach osobom starszym oraz niepełnosprawnym. To niezwykle praktyczna maszyna, która umożliwia komfortowe pokonywanie kolejnych kondygnacji.

Siedzisko zamocowane jest na wagoniku jezdnym, w którym znajduje się silnik elektryczny napędzający przekładnię zębatą. Przekładnia, wykonując ruch obrotowy, przemieszcza wagonik wraz z osobą po szynie przymocowanej do schodów.

Krzesełkiem schodowym można sterować poprzez zdalny pilot lub za pomocą przełącznika zamieszczonego najczęściej w podłokietniku.
Winda schodowa wyposażona jest także w pasy bezpieczeństwa oraz czujniki. Dzięki temu osoba niepełnosprawna może czuć się bezpiecznie na krzesełku schodowym, gdyż ono zatrzyma się przed przeszkodą.

Krzesełko schodowe dla osób starszych zawiera:

 • składane, obracane siedzisko,
 • mechanizm jezdny z silnikiem i akumulatorami
 • szynę jezdną (prowadnicę) zamontowaną do stopni schodów
 • podłokietniki,
 • podnóżek,
 • pas bezpieczeństwa
 • piloty zdalnego sterowania
 • system łagodnego startu oraz stopu.

Rodzaje krzesełek schodowych – krzywoliniowe i prostoliniowe

Krzesełka schodowe dla osób starszych i niepełnosprawnych możemy podzielić na 2 kategorie:

 • Prostoliniowe krzesełka schodowe – najczęściej stosowane w domach jednorodzinnych – zaprojektowane dla schodów prostych, które posiadają jeden bieg,
 • Krzywoliniowe krzesełka schodowe – montowane na schodach krętych, krzywoliniowych, zabiegowych – szyna urządzenia dopasowana jest do konkretnych schodów. Przed instalacją krzesełka wymagany jest specjalistyczny pomiar w miejscu montażu.

Montaż krzesełka prostoliniowego jest łatwiejszy od montażu krzesełka krzywoliniowego. Często możliwe jest zainstalowanie go na schodach krzywoliniowych (np. gdy schody mają podest na zakręcie można zamontować dwa krzesełka prostoliniowe, ale tylko wtedy, gdy użytkownik krzesełka jest zdolny do przejścia z jednego krzesełka na drugie po poziomym podłożu).

Krzesełko prostoliniowe zamontowane na zewnątrz

Urządzenia zwykle montuje się wewnątrz budynku, jednak nie ma przeszkód, aby zastosować je również na zewnątrz. Krzesełka można montować zarówno po stronie lewej, jak i prawej schodów. W przypadku zastosowania tego urządzenia schody powinny mieć minimum 65 cm szerokości. Maksymalny udźwig krzesełek to średnio 120 kg lub 130 kg.

Krzesełko schodowe Acorn A180 na torze krzywoliniowym
Krzesełko krzywoliniowe Acorn A180 – złożone na dolnym przystanku

W jaki sposób obsłużyć krzesełko schodowe dla osób niepełnosprawnych?

Krzesełka schodowe z łatwością mogą być obsługiwane przez osoby w każdym wieku. Sterowanie jest możliwe za pomocą pilota zdalnego sterowania lub joysticku umieszczonego w podłokietniku. Gwarancją bezpieczeństwa jest wyposażenie krzesełka w: funkcję łagodnego startu oraz stopu (zapewnie również płynność w poruszaniu się), pasy bezpieczeństwa, czujniki zatrzymujące krzesełko po napotkaniu przeszkody na drodze oraz przycisk alarmu. Możliwość obrotu krzesełka – pomaga w łatwym zejściu z krzesełka na górnym przystanku. W zależności od marki i modelu krzesełka schodowe dla niepełnosprawnych posiadają dodatkowe opcje w postaci wyposażenia (np. automatycznie składane elementy), wybór koloru tapicerki i inne.

Zobacz, jak w 6 prostych krokach obsłużyć krzesełko schodowe (model – Otolift AIR)

Używane krzesełko schodowe dla niepełnosprawnych na torze prostym

Cena katalogowa krzesełka schodowego może wydawać się wysoka, natomiast istnieje możliwość zakupy używanego urządzenia w bardzo rozsądnej cenie. Używane krzesła schodowe są szczegółowo sprawdzane przez nas, mają regenerowane lub wymieniane części, które pozwalają im działać przez kolejne lata po montażu bez żadnych awarii. Krzesełka używane są w pełni sprawne, zupełnie jak nowe modele, wyglądają estetycznie a ich cena jest nawet o połowę niższa niż koszt nowego urządzenie.

Dla przykładu – nowe krzesełko na torze prostym o długości do 5 metrów kosztuje ok. 12 500 zł, a cena używanego krzesełka przyschodowego to tylko ok. 7 000 zł. Dokładna cena jest uzależniona od długości toru, materiału z jakiego są wykonane schody, miejsca montażu (wewnątrz lub na zewnątrz) oraz długości toru.

krzesełko schodowe używane

Cena nowego krzesełka schodowe na torze krzywoliniowym (zakręconym)

Krzesełka schodowe występują również w wersji do montażu na torze krzywoliniowym. Tor do takiego krzesełka jest każdorazowo projektowany pod konkretne schody i ich wymiary, dlatego nie ma możliwości zakupu używanego krzesełka. Przykładowa cena krzesełka na torze krzywoliniowym o długości 4 m oraz jednym zakręcie – wynosi ok. 31 500 zł.

krzesełko schodowe krzywoliniowe cena

Alternatywne rozwiązanie dla krzesełka krzywoliniowego

Istnieje również inne rozwiązanie umożliwiające pokonywanie krętych schodów, a jest nim montaż dwóch krzesełek prostoliniowym, zamiast jednego na torze krzywoliniowym. Zakup dwóch krzesełek jest tańszy niż jedno na torze krzywoliniowym oraz takie urządzenia można w przyszłości odsprzedać, gdy nie będzie potrzebne.

Co ma wpływ na ceny krzesełek schodowych?

Całkowity koszt urządzenia zależy od kilku zmiennych. Przede wszystkim kluczowy jest kształt schodów oraz ich długość. Jeżeli masz w domu schody proste jednobiegowe, to cena krzesełka schodowego będzie niższa niż w przypadku toru krzywoliniowego.

Jeżeli chodzi o długość schodów – im krótsze, tym korzystniejsza cena. Dlaczego? W tym przypadku sama maszyna jest tańsza.

Dodatkowo należy przeznaczyć mniej na koszty transportu osób oraz całkowitego montażu.

Na całkowitą wycenę urządzenia ma jeszcze wpływ ilość oraz rodzaj zakrętów, a także przystanków pośrednich. W przypadku domu jednorodzinnego tych przystanków może być więcej niż jest w standardzie urządzenia. To z pewnością zwiększy koszty całej inwestycji w krzesełka schodowe.

krzesełko schodowe dla niepełnosprawnych

Dofinansowanie na zakup krzesełka schodowego dla osób starszych

Instytucje publiczne, aby wyeliminować jak najwięcej barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych, pomagają finansowo potrzebującym. W sukurs przychodzą tutaj nowoczesne osiągnięcia technologiczne, takie jak: windy, krzesełka schodowe czy też schodowłazy. Dzięki nim dostanie się na kolejne pietra, staje się łatwiejsze oraz bardziej bezpieczne.

Problemem jest jednakże cena tychże zaawansowanych urządzeń. Jak wspomnieliśmy, ich koszt to co najmniej kilka tysięcy złotych.

Warto jednakże pamiętać, że osoby niepełnosprawne mogą ubiegać się o dofinansowanie ze środków PFRON, które pokrywa nawet 95% ceny urządzenia! Dofinansowanie obowiązuje zarówno na krzesełka prostoliniowe jak i krzywoliniowe.

Jak uzyskać dofinansowanie zakupu krzesełka schodowego?

W pierwszej kolejności należy wypełnić stosowne wnioski ze strony PFRON. Złożyć je można w lokalnych punktach PCPR oraz MOPS. Z pewnością otrzymasz tam wszelkie potrzebne informacje oraz pomoc przy ich wypełnieniu.

Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest staranie się o zapomogę na krzesełka schodowe na początku roku. Dlaczego wtedy? Ponieważ wnioski rozważane są po otrzymaniu funduszy z odpowiednich organów państwowych.

Jeżeli jesteś osobą niepełnosprawną, przydatne będzie poświadczenie stopnia oraz rodzaju niepełnosprawności. Całą dokumentację musisz złożyć w odpowiednim urzędzie i niestety czekać.

Zalety krzesełek schodowych

Krzesełka przyschodowe mają wiele korzyści dla osób niepełnosprawnych oraz starszych.

Przede wszystkim:

 • zapewniają wygodę użytkowania.
 • są bezpieczne
 • ich obsługa jest prosta
 • ich cena nie musi być wysoka, jeśli skorzystasz się z dofinansowania.

Kontakt

Jeśli masz dodatkowe pytania dotyczące zakupu krzesełka schodowego, zapraszamy do kontaktu. Przedstawimy rzetelną wycenę i rozwiązanie dopasowane do Twoich indywidualnych wymogów.
Zadzwoń: 692 44 94 74
Napisz: zapytanie@windy-schodowe.pl