Jakie wyróżniamy rampy dla niepełnosprawnych?

Ograniczenie ruchowe nie powinno wykluczać osób niepełnosprawnych z życia społecznego, korzystania z obiektów użyteczności publicznej czy komunikacji miejskiej. Na ulicach i chodnikach pojawiają się jednak bariery architektoniczne, których nie sposób pokonać na wózku inwalidzkim. W takiej sytuacji jedyną możliwością okazuje się rampa dla niepełnosprawnych. Prezentujemy ich rodzaje oraz zastosowanie.

rampy dla niepełnosprawnych składane i stałe

Rampy dla niepełnosprawnych – przepisy

Przepisy dotyczące projektowania i budowania podjazdów dla niepełnosprawnych reguluje między innymi Ustawa Prawo budowlane oraz Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. To właśnie w tych przepisach obowiązujących w naszym kraju można znaleźć konkretne informacje dotyczące wymiarów tego typu konstrukcji czy materiałów, z jakich powinna zostać wykonana bezpieczna powierzchnia.

Wymagania te nie tylko ułatwiają osobom niepełnosprawnym poruszanie się na wózku inwalidzkim – one wręcz likwidują te bariery architektoniczne. W sytuacji, gdy tradycyjne projekty są skierowane w domyśle do sprawnych osób, w obiektach użyteczności publicznej, wielu budynkach mieszkalnych, a nawet na chodnikach czy drogach, przed niepełnosprawnymi stoi mnóstwo barier architektonicznych, takich jak schody, krawężniki, różnice poziomów… Projektanci nie zawsze biorą pod uwagę tego typu niedogodności i potrzeby osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, przez co konieczne jest zastosowanie dodatkowych rozwiązań. W tej kwestii świetnie sprawdzą się właśnie profesjonalne rampy dla wózków inwalidzkich.

Rodzaje podjazdów dla niepełnosprawnych

Podjazdy dla niepełnosprawnych są przemiennie nazywane rampami lub pochylniami.

Wśród ich zalet można wyróżnić między innymi:

 • Łatwą obsługę
 • Bezpieczeństwo
 • Uniwersalne zastosowanie
 • Szeroki wybór dostępnych rozwiązań

W tym artykule skupimy się przede wszystkim na ostatnim punkcie, czyli na rodzajach i rozwiązaniach w zakresie podjazdów dla osób niepełnosprawnych poruszających się z pomocą wózków lub skuterów inwalidzkich. Rodzaje podjazdów dla niepełnosprawnych można wyróżnić ze względu na zastosowany materiał, przeznaczenie, a nawet sposób montażu.

Podjazd dla niepełnosprawnych – podział ze względu na materiał i wykonanie

Najczęściej wykorzystywanymi materiałami do produkcji i montażu specjalistycznych ramp są stal oraz aluminium. Dzięki nim można stworzyć konstrukcję odporną na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne oraz warunki atmosferyczne. To także materiały, które wpływają na solidność i trwałość pochylni, a co za tym idzie – bezpieczeństwo podczas korzystania z niej.

Ważne, by powierzchnia, po której porusza się osoba niepełnosprawna na wózku lub skuterze inwalidzkim, była antypoślizgowa. Podesty mogą być zatem wykonane z ażurowej kraty, gruboziarnistej wylewki betonowej, a nawet kostki brukowej czy kamienia naturalnego. Najważniejsze, by powierzchnia była antypoślizgowa, a na podeście nie osadzały się pozostałości opadów atmosferycznych, takie jak woda czy śnieg.

Rampy dla niepełnosprawnych przenośne, składane i stałe

Wśród rodzajów ramp dla osób niepełnosprawnych można wyróżnić również podjazdy dla niepełnosprawnych stałe. Te konstrukcje są na stałe montowane do podłoża w budynkach lub na schodach. To dobre rozwiązanie w obiektach, z których często korzystają osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich. Stałe rampy znajdują zastosowanie między innymi w obiektach służby zdrowia czy ośrodkach dla osób starszych.

rampy dla niepełnosprawnych przenośne

Przenośne rampy z kolei sprawdzają się wszędzie tam, gdzie nie nie ma stałych udogodnień dla niepełnosprawnych – składane podesty nie są ciężkie, a jednocześnie są na tyle stabilne, by zapewnić bezpieczeństwo podczas podjazdu lub zjazdu. To rozwiązanie zarówno dla osób niepełnosprawnych, jak i ich opiekunów. Alternatywą do tego typu ramp są także podnośniki pionowe.

Rampy samochodowe i dla komunikacji miejskiej

Podjazd dla wózków inwalidzkich ma również zastosowanie w transporcie. Pochylnia może być stosowana w busach, autobusach lub innych pojazdach prywatnych bądź publicznych. Takie rozwiązania sprawiają, że osoba niepełnosprawna może poruszać się po mieście nawet bez opiekuna, bez problemu korzystając z komunikacji miejskiej – podest dla niepełnosprawnych rozkłada wówczas na przykład kierowca autobusu.

Rampy dla niepełnosprawnych – wymiary

Wymiary podjazdów dla wózków inwalidzkich według przepisów:

 • szerokość rampy nie może być mniejsza niż 120 cm,
 • długość podjazdu może wynosić maksymalnie 9 metrów,
 • poręcz musi zostać usytuowana na wysokości 75-90 cm,
 • przestrzeń manewrowa powinna wynosić minimum 150 x 150 cm.

Rampa dla niepełnosprawnych powinna mieć także odpowiednie nachylenie.

 • Pochylnia dla niepełnosprawnych o wymiarach do 15 cm powinna mieć maksymalne nachylenie do 15%;
 • Przy rampach od 15 do 50 cm nachylenie powinno wynosić maksymalnie 10% (wewnątrz lub pod zadaszeniem) lub 8% na zewnątrz;
 • Pochylnie powyżej 50 cm powinny mieć maksymalnie 8% nachylenia wewnątrz lub 6% na zewnątrz.

Podjazdy dla niepełnosprawnych na schody, progi, krawężniki, chodniki, różnego rodzaju nierówności na drogach umożliwiają skuteczną likwidację barier architektonicznych, z którymi każdego dnia muszą zmagać się osoby niepełnosprawne. Cena tego typu podestów zależy w głównej mierze od zastosowanego materiału, wykonania, wymiarów oraz sposobu montażu. Te rozwiązania są jednak inwestycją w bezpieczne i bezproblemowe poruszanie się osób niepełnosprawnych w mieście i obiektach użyteczności publicznej.

Źródło: https://www.power.gov.pl/media/13910/projektowanie_zus.pdf