Jak krzesełko schodowe zwiększy bezpieczeństwo w Twoim domu?

Dom to miejsce, w którym każdy człowiek powinien czuć się bezpiecznie. Jednak czy zawsze tak jest? Z biegiem czasu pogarszająca się sprawność fizyczna, w tym zaburzenia równowagi, sprawiają, że poruszanie się nawet po własnym domu prowadzi do niebezpiecznych wypadków i urazów. W tym artykule dowiesz się, jak zwiększyć bezpieczeństwo we własnym domu. Bezpiecznie krzesełko schodowe to rozwiązanie prosto dla Ciebie.

Krzesełko schodowe usprawni poruszanie się po schodach
Krzesełko schodowe do Twojego domu

Czym są bariery architektoniczne?

Bariery architektoniczne to elementy budynku lub jego otoczenia, które utrudniają lub uniemożliwiają swobodne przemieszczanie się. W artykule skupimy się na schodach jako barierze architektonicznej. Dowiesz się, jak sprawić, by schody nie były przeszkodą w swobodnym korzystaniu z domu. Pozostałe najpopularniejsze bariery architektoniczne w domach to:

  • Progi, zwłaszcza wysokie i nierówne znacznie zwiększają ryzyko potknięcia czy upadku. Aby poprawić bezpieczeństwo, usuń lub obniż progi. W tym celu możesz zastosować podjazdy lub pochylnie. Oznaczenie progów wyraźnym, kontrastowym kolorem to też dobry pomysł. Progi staną się dzięki temu lepiej widoczne, więc trudniej będzie je przeoczyć.  
  • Drzwi, szczególnie gdy są zbyt ciężkie lub wąskie są problematyczne dla osób starszych. Osoba starsza może o nie uderzyć zahaczyć się lub mieć problem z ich otwarciem. Dostosowując dom do potrzeb osoby starszej, zapewnij odpowiednią szerokość i wysokość drzwi i użyj łatwych do chwytania klamek.
  • Schody są wyjątkowo niebezpieczne dla osób starszych, zwłaszcza gdy są strome, wąskie, nierówne lub nie mają poręczy. Wchodzenie i schodzenie ze schodów to przyczyna wielu niebezpiecznych urazów. Często zdarza się, że seniorzy boją się korzystać ze schodów i unikają tego. Jednocześnie ograniczają swoją aktywność fizyczną i przestają w pełni korzystać z całego domu. Rozwiązaniem problemów jest montaż krzesełka schodowego – nowoczesnego urządzenia, dzięki któremu schody przestaną być problemem.

Krzesełko schodowe – co to jest i jak działa? 

Krzesła schodowe, inaczej windy schodowe, to urządzenia, które ułatwiają poruszanie się po schodach osobom starszym, niepełnosprawnym lub mającym problemy z chodzeniem. Główna część krzesła schodowego to siedzisko, które porusza się po szynie zamontowanej na schodach. Do sterowania windą schodową służy intuicyjny pilot lub panel sterowania. 

Jaką windę schodową wybrać?

Krzesła schodowe zapewniają bezpieczeństwo, wygodę i niezależność użytkownikom, którzy nie muszą rezygnować z korzystania z całego domu. Można je zamontować zarówno na schodach prostych jak i z zakrętem (zabiegowych). Poznaj najpopularniejsze krzesełka schodowe.

Krzesełka schodowe na schody proste

Najtańsza winda schodowa Homeglide kosztuje ok.11 tysięcy złotych. To niezawodne krzesełko schodowe które w ciągu lat zamontowaliśmy w tysiącach polskich domów. Innym niezwykle popularnym modelem jest krzesełko Acorn Superglide. Ceny nowego krzesełka Acorn Superglide zaczynają się od 12,5 tysiąca złotych. Z kolei używane urządzenie można kupić już za 9 tysięcy złotych.

Krzesełko schodowe na schody zabiegowe.
Krzesełko schodowe ułatwia pokonanie schodów w Twoim domu.

Krzesełka na schody zabiegowe

Schody z zakrętem wymagają indywidualnie dopasowanej szyny jezdnej. Dlatego cena krzesełka na schody zabiegowe jest zawsze wyższa niż urządzenia na schody proste. W naszej ofercie mamy rewelacyjny produkt, który mimo konieczności przygotowania szyny na indywidualne zamówienie, nie przeraża nierealistyczną ceną. Krzesełko Otolift Modul AIR kosztuje ok. 38 tysięcy złotych. Jak już wspomnieliśmy, cena znacząco wyższa od ceny krzesełka na schody proste wynika z wymagań konstrukcyjnych. Jednak w przypadku krzesełka Otolift Modul AIR szyna składana jest z wielu krótkich elementów. Łącząc je, możemy uzyskać niemal dowolny kształt szyny jezdnej .

Co sprawia, że krzesełko schodowe jest bezpieczne?

Krzesła schodowe to urządzenia, które poruszają się po szynie zamontowanej na schodach. Każde krzesełko wyposażone jest w szereg zabezpieczeń i czujników. To dzięki nim urządzenia te mogą być bezpiecznie stosowane w naszych domach. Przeczytaj dalej i dowiedz się, dlaczego windy schodowe są bezpieczne. 

  • Siedzisko z pasem bezpieczeństwa, podłokietnikami i podnóżkiem-zapewniają stabilną pozycję ciała. Dzięki nim podróż krzesełkiem jest nie tylko bezpieczna, ale też wygodna.
  • Wygodny pilot lub panel sterowania – dostosowane do potrzeb osób starszych. Sterowanie krzesełkiem schodowym jest możliwe za pomocą intuicyjnego panelu sterowania lub pilota. 
  • Zasilanie akumulatorowe – krzesełko działa nawet przy chwilowej awarii prądu. Winda schodowa porusza się dzięki zasilaniu z baterii,która jest na bieżąco doładowywana na dolnym przystanku. Dlatego nawet przy przerwie w dostawie energii elektrycznej, krzesełko działa i umożliwi bezpieczny zjazd. 
  • Czujniki bezpieczeństwa – zatrzymują ruch siedziska, gdy wyczują przeszkodę na szynie lub schodach.
  • Czujnik prędkości – nie pozwoli, aby winda schodowa osiągnęłą prędkość wyższą niż dopuszczalna.
Cena najmniejszej windy domowej

Podsumowanie

Jak widzisz, krzesełko schodowe zwiększy bezpieczeństwo w Twoim domu. Dlatego już dziś skontaktuj się z nami i porozmawiaj o tym, jaka winda schodowa sprawdzi się najlepiej w Twojej sytuacji. Nie pozwól, aby schody stanowiły dla Ciebie barierę, zainwestuj w swoją wygodę i niezależność. Zamów krzesło schodowe i ciesz się pełnym życiem w swoim domu.