Ile kosztuje schodołaz nowy i używany? Poznaj rynkowe ceny!

Na osoby niepełnosprawne, które z różnych przyczyn nie są w stanie poruszać się o własnych noga, czeka wiele barier architektonicznych trudnych do pokonania. Są one nie do przejścia dla osób poruszających się wózkiem inwalidzkim. Schodołazy zaprojektowano specjalnie dla niepełnosprawnych, którym mają pomóc przy pokonywaniu wąskich i stromych schodów. Z tego artykułu dowiesz się wielu ciekawych rzeczy odnośnie schodołazów oraz będziesz wiedział ile kosztuje schodołaz.

Ile kosztuje schodołaz?
Różne rodzaje schodołazów dla osób niepełnosprawnych

Na rynku istnieje wiele urządzeń likwidujących bariery architektoniczne w postaci schodów. Nie zawsze jednak można zastosować platformy, czy windy bądź krzesełka schodowe do transportu osób starszych i mających trudności z poruszaniem się (kliknij ab dowiedzieć się więcej). Czy oznacza to wtedy, że osoba niepełnosprawna skazana jest na to, aby nie wychodzić z domu? Otóż nie. Jest jeszcze jedno urządzenie, które można zastosować do likwidacji bariery architektonicznej. Jest to właśnie schodołaz.

Schodołaz – co to takiego?

Niekiedy nie da się zmienić architektonicznych ograniczeń, ale można sobie z nimi radzić. Właśnie po to zostały zaprojektowane schodołazy. To specjalne urządzenia, które dzięki odpowiedniej konstrukcji, umożliwiają osobom niepełnosprawnym (przy pomocy opiekuna, który będzie sterował panelem urządzenia) pokonanie kolejnych stopni schodów.

Schodołazy należą do grupy urządzeń, które wspomagają transport osób z niepełnosprawnościami, pomiędzy kondygnacjami. Należą do nich windy, podnośniki, platformy, krzesełka schodowe oraz schodołazy. Na tle tej grupy w szczególności wyróżniają się schodołazy, gdyż inaczej od pozostałych, cechują się mobilnością. Oznacza to, że nie są na stałe wpisane w infrastrukturę budynku, która ma wspierać transport osób niepełnosprawnych i likwidować tym samym bariery architektoniczne. Ale schodołaz jest odrębną ich częścią. Z tego powodu można z niego korzystać w wymagających tego sytuacjach.

Ile kosztuje schodołaz? Nieważne :) Ważne jest to, że możesz otrzymać dofinansowanie na jego zakup.
Na zakup schodołaza można otrzymać dofinansowanie

Schodołazy można zdemontować i np. przewozić w bagażniku samochodowym. Wiele instytucji, a nawet firm prywatnych, decyduje się na zakup właśnie takiego urządzenia. Zamontowanie windy, rampy czy podnośnika jest czasem niemożliwe ze względów architektonicznych, natomiast schodołaz sprawdza się nawet na wąskich i stromych schodach.

Urządzenia te ważą od 20 do 30 kg, natomiast ich udźwig zależny jest od modelu oraz rodzaju. Zwyczajowo ich możliwości nośne określone są na poziomie 110 do 160 kilogramów. Schodołaz napędzany jest akumulatorem, który może pracować od kilku do kilkunastu godzin. Te warianty zależne są od marki i ceny schodołazów.

Rodzaje schodołazów

Na rynku wyróżnia się dwa typy: schodołaz kroczący i gąsienicowy. Umożliwiają one bezpieczny transport osób schorowanych i starszych, dla których samodzielne pokonanie schodów jest wyzwaniem.

Schodołazy kroczące

Urządzenia te występować samodzielnie (stosuje się je zamiast wózka inwalidzkiego) lub mogą stanowić nakładkę na wózek inwalidzki. Schodołazy kroczące wyposażone są w zestaw kółek, które napędzane są silnikiem elektrycznym (który zasilany jest przez akumulator). Tego typu schodołazem trzeba podjechać do krawędzi, a następnie wybrać odpowiedni sposób poruszania się – w górę lub w dół. Po tym schodołaz wysuwa specjalną stopę oraz zestaw kółek. Mechanizm opuszcza lub podnosi niepełnosprawnego po schodach. Działanie schodołazów kroczących lepiej na początku wypróbować bez obecności pasażera, by przetestować jego sposób działania.

Przykładem schodołazów kroczących są:
– Scalacombi Eco S34,
– Sano Liftkar PT Uni,
– Sano Liftkar PT-S,
– LG 2020 lub LG 2030,
– Sherpa, S-Max

Schodołazy gąsienicowe

Są używane do transportowania osób, które poruszają się na wózku inwalidzkim. Stanowią więc nakładkę do wózka dla niepełnosprawnych. Schodołazy gąsienicowe, w przeciwieństwie do schodołazów kroczących, mają pewne wymagania co do kąta nachylenia schodów. Ten nie powinien przekraczać 35 stopni. Jest to urządzenie mobilne, które można złożyć lub rozłożyć na części. Działa dzięki gąsienicy, która bezpieczne przesuwa się po kolejnych stopniach. Co bardzo ważne – użytkowanie schodołazu gąsienicowego nie wymaga używania siły.

Przykładem schodołazów gąsienicowych są:
-T09,
– Climber 1,
– Stairmax,
– LG 2004 new,
– TR-93,
– TK 100 – Treppenkuli,
– Jolly TGR.

  • Schodołazy platformowe – dostosowane do wózków różnej wielkości. Tego typu schłodołazy sprawdzają się zwłaszcza w budynkach użyteczności publicznej, w których z różnych względów, nie można zastosować innych rozwiązań np. windy. Do użytkowania tego typu schodołazu nie są wymagane pozwolenia budowlane.

Niestety – takie urządzenia mają też swoje ograniczenia. Przeszkodą dla nich są różne typy schodów. Na szczęście schodołazy radzą sobie ze zdecydowaną większością z nich. Schodołaz kroczący (kliknij ab dowiedzieć się więcej) dostosowany jest do schodów, których stopnie nie przekraczają 20 cm wysokości. Na Szczęście większość z nich – zwłaszcza w nowych budynkach – spełnia te parametry. Natomiast schodołazy gąsienicowe dostosowane są do określonego progu nachylenia. Barierą jest także masa ciała niepełnosprawnego, która w większości przypadków nie powinna przekraczać 130 kilogramów.

Schodołaz ile kosztuje.
Różne rodzaje schodołazów.

Jak działa schodołaz dla osoby niepełnosprawnej?

Zależne jest to od rodzaju schodołazów. Schodołazy kroczące sprawdzają się przy stopniach schodowych prostych, wąskich, kręconych i stromych. Jednak osoba niepełnosprawna mogłaby mieć trudności w samodzielnym użytkowaniu tego typu schodołazów, dlatego niezbędna jest pomoc opiekuna, gdyż przycisk uruchamiania znajduje się na kolumnie sterowniczej. Ponadto użytkowanie schodołazów kroczących wymaga od osoby niepełnosprawnej trzymania równowagi i prostego siedzenia na wózku lub krzesełku.

Dla osób starszych lub z poważnymi niepełnosprawnościami bardziej polecany jest schodołaz gąsienicowy (kliknij ab dowiedzieć się więcej), który jest już bardziej zautomatyzowany. Ponadto osoby niepełnosprawne często czują się na nim bezpieczniej, ponieważ stabilna postawa i płynne ruchy likwidują uczucie dyskomfortu.

Szeroka oferta krzesełek schodowych

Ile kosztuje schodołaz?

Ceny schodołazów różnią się w zależności od ich rodzaju, typu oraz marki. Ważne jest także to, czy decydujemy się na urządzenie nowe lub używane. Popularne jest także wypożyczanie schodołazów, co znacznie obniża koszty. Schodołazy kroczące i gąsienicowe są tańszym rozwiązaniem niż np. windy, rampy, czy platformy, które muszą spełniać określone parametry, a na ich wybudowanie są potrzebne specjalne pozwolenia. Dlatego instytucje publiczne często wybierają ten typ sprzętu, który pomaga likwidować bariery architektoniczne. Natomiast ceny schodołazów (zwłaszcza jeśli o ich zakupie marzy osoba prywatna) nie należą do najniższych.

Więc ile kosztuje schodołaz? Ale tak konkretnie!

Ceny schodołazów :

  • Schodołaz kroczący – cena używanego modelu to około 7 000 zł.
  • Schodołaz gąsienicowy – za nowy trzeba zapłacić średnio 18 000 zł.

Dobrą wiadomością dla niepełnosprawnych, którzy chcieliby skorzystać z tego udogodnienia, jest możliwość dofinansowania urządzeń tego typu. Na zakup każdego rodzaju urządzenia można uzyskać dofinansowanie ze środków PFRON. Wnioski należy składać w biurach podawczych MOPR lub PCPR, które są właściwe względem miejsca zamieszkania starającej się o dofinansowanie osoby. Warto przy tym skonsultować się ze specjalistą, który doradzi, który rodzaj schodołazu będzie najodpowiedniejszy dla danego typu niepełnosprawności.

Rodzaje schodołazów dla niepełnosprawnych
Schodołazy dla osób niepełnosprawnych.

Używany schodołaz kroczący

Schodołazy kroczące to urządzenia, które pokonują schody, wspinając się schodek po schodku. Mają niewielką wagę i rozmiary, dzięki czemu łatwo można je transportować, np. w bagażniku samochodu. Świetnie sprawdzają się zarówno na schodach prostych jak i kręconych. Ich system jezdny zaprojektowano do jazdy po stromych (o kącie nachylenia do 50 stopni) i wąskich (o szerokości minimalnej 60 centymetrów) schodach.

Mogą pracować w dwóch trybach: ciągłym i przerywanym. Mają też trzystopniową regulację prędkości. Maksymalny udźwig schodołazów kroczących wynosi do 120 kg. W zależności od potrzeb, można je kupić w zestawie z wózkiem inwalidzkim lub fotelikiem.

Na rynku dostępne są schodołazy nowe, ale można też pomyśleć o zakupie używanego sprzętu. Będzie to tańsza opcja, a urządzenia nie odbiegają funkcjonalnością od tych nowych. 

Używany schodołaz kroczący posiada certyfikat zgodności CE oraz certyfikat na akumulatory (nawet używane schodołazy przed sprzedażą dostają nowe akumulatory). Dołączane jest także tłumaczenie przysięgłe deklaracji zgodności oraz instrukcja obsługi w języku polskim. Klient przechodzi szkolenie z zakresu prawidłowego użytkowania oraz otrzymuje najważniejsze informacje dotyczące serwisowania. Wszystko zatem wygląda tak, jak w przypadku zakupu nowego urządzenia.

Wśród używanych schodołazów kroczących można wyróżnić takie modele jak: ScalamobilS-Max czy Sherpa.

Warto wiedzieć, że używane schodołazy kroczące posiada w swojej ofercie firma Windy Schodowe, która prowadzi także ich wypożyczalnię.

Jak widać, to ile kosztuje schodołaz do transportu osoby niepełnosprawnej zależy od kilku czynników.

Jakie udogodnienia schodołazy dają osobom niepełnosprawnym?

Niestety, ale nadal osoby niepełnosprawne muszą borykać się z barierami architektonicznymi. Choć coraz więcej nowych budowli uwzględnia przy projektowaniu udogodnienia dla niepełnosprawnych, to większość starych budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej – nie posiada takich ułatwień. Schodołazy umożliwiają osobom niepełnosprawnym transport przez kondygnacje. Ten typ urządzenia jest szczególnie istotny dla tych niepełnosprawnych i starszych, którzy mieszkają w blokach na wyższych piętrach. Niejednokrotnie są oni wykluczeni z życia publicznego przez to, że problemem jest dla nich pokonanie schodowych stopni. Schodołazy znacznie ułatwiają pokonanie tych barier.

Likwidacja barier dla osób niepełnosprawnych

Schodołaz jest kluczowym elementem przyczyniającym się do likwidacji barier, na które napotykają niepełnosprawni. Z problemem tym spotykają się nie tylko ci, którzy ulegli trwałemu uszczerbkowi na zdrowiu, ale także osoby po kontuzji czy złamaniu. Na co dzień nie zastanawiamy się, jak trudno jest osobom z niepełnosprawnościami pokonać jeden stopień. Te niedogodności prowadzą do wykluczenia społecznego. Na Likwidacja-barier.pl staramy się uświadamiać i edukować, a także służymy poradami.