Platformy schodowe Ascendor

Platformy schodowe są zwykle instalowane w ciągu biegu schodowego, umożliwiając pokonywanie schodów osobom, które poruszają się na wózku inwalidzkim. Na rynku można znaleźć platformy produkowane w Austrii, Włoszech, Czechach, Niemczech czy Anglii. W niniejszym artykule skupimy się na austriackiej firmie, produkującej platformy Ascendor.

Platformy Ascendor

Dostępne modele platform Ascendor

Platformy przyschodowe do transportu osób niepełnosprawnych firmy Ascendor charakteryzują się nowoczesnym wzornictwem, elegancją oraz dużą funkcjonalnością, oferując przy tym maksymalnie wysoki komfort dla użytkownika. Możemy wymienić trzy modele, które produkuje austriacka firma: platforma Ascendor PLG7 poruszająca na szynie prostej, platforma Ascendor PLK8 poruszająca się na szynie krzywoliniowej oraz podnośnik Ascendor PLV9. Opisujemy je szczegółowo poniżej.

Platforma Ascendor dla niepełnosprawnych

Charakterystyka platform Ascendor

Niektóre elementy konstrukcji urządzeń firmy Ascendor zostały wykonane z aluminium, dzięki czemu są niebywale lekkie. Dodatkowo posiadają takie rozwiązania, jak chociażby zabezpieczenie przełamania platformy. To gwarantuje bardzo duży poziom bezpieczeństwa podczas jego użytkowania.

Obsługa platform Ascendor jest bardzo prosta dzięki pilotom zdalnego sterowania oraz wyświetlaczowi LED, który jest wyjątkowym rozwiązaniem w tego typu urządzeniach. Platformy schodowe są wyposażone w  mechanizm łagodnego startu oraz zatrzymania się, a dodatkowo wersje poruszające się po torze krzywoliniowym zwalniają na zakrętach. 

Najazd na platformy schodowe Ascendor standardowo jest możliwy z boku, ale na życzenie klienta można wykonać tzw. najazd frontowy – takie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku, kiedy przed schodami nie ma wystarczającej ilości miejsca. Opuszczane barierki chronią użytkownika przed wypadnięciem, a dodatkowo platforma posiada przycisk awaryjnego zatrzymania oraz czujniki nacisku. Wszystkie urządzenia firmy Ascendor zostały objęte 3-letnim okresem gwarancji z możliwością przedłużenia do 5 lat.

Platforma Ascendor - użytkowanie

Ascendor PLG7

Platforma Ascendor PLG7 to urządzenie przeznaczone do montażu na schodach prostych. Służy do transportu osób niepełnosprawnych, szczególnie poruszających się na wózku inwalidzkim. Samo urządzenie zajmuje bardzo mało miejsca, jest to najwęższa platforma dostępna na rynku. Po jej złożeniu całość zajmuje tylko 27 cm, a przed schodami potrzebne jest 1,5 metra miejsca.

Platforma Ascendor - cena

Część elementów konstrukcji platformy Ascendor PLG7 została wykonana z aluminium. Urządzenie dzięki temu jest bardzo lekkie. Platforma posiada zabezpieczenie przełamania, co daje gwarancję bezpieczeństwa podczas użytkowania.

Charakterystyka platformy Ascendor PLG7

 • Obsługa platformy odbywa się za pomocą pilota zdalnego sterowania oraz wyświetlacza LED. Dodatkowo urządzenie posiada mechanizm łagodnego startu oraz stopu.
 • Są dwie opcje dotyczące najazdu na platformę: standardowa – z boku, oraz (na specjalne życzenie klienta) frontowa – wygodna, gdy przed schodami nie ma wystarczającej ilości miejsca.
 • Urządzenie ma przycisk awaryjnego zatrzymania oraz czujniki nacisku. Akumulatory i inteligentny system ich ładowania pozwalają na bezpieczne korzystanie z platformy, gdy zabraknie zasilania.
 • Ascendor PLG7 można zamontować w budynkach wielopiętrowych wraz z przystankami między piętrami. Gdy istnieje taka potrzeba, nawet po montażu można dodać kolejne przystanki.
 • Tor jezdny platformy Ascendor PLG7 jest wykonany ze stali nierdzewnej. Pozwala to na używanie górnej szyny jako poręczy.

Co ważne, silnik zintegrowany jest z platformą. Platforma i barierki bezpieczeństwa otwierają się i zamykają automatycznie po naciśnięciu przycisku. Opcjonalnie na platformie montuje się siedzisko. Pozwala ono korzystać z urządzenia osobom poruszającym się bez wózka inwalidzkiego.

Dane techniczne PLG7

Udźwig: 225 kg (300 kg w opcji)
Moc: 0,5 kW
Prędkość podróżowania: 0,15 m/s
Wymiary platformy: 800×800 mm i 1000×800 mm (dowolny wymiar w opcji)
Zasilanie: 24V DC / 220V-230V ∼50Hz
Szyna: mocowana do ściany nośnej lub do stopni schodów (na słupkach)
Poziom hałasu: poniżej 63 dB
Minimalna szerokość schodów: 100 cm przy montażu toru do ściany – 107 cm przy montażu na słupkach
Kąt nachylenia schodów: 0° – 47°
Szerokość po złożeniu: 27 cm

Ascendor PLG7 – cena urządzenia

Cena platformy Ascendor PLG7 wynosi od 43 500 zł. Na cenę ma wpływ długość toru, sposób montażu (do ściany / do stopni schodów) oraz ilość miejsca przed schodami.

Ascendor PLK8

Platforma Ascendor PLK8 przeznaczona jest do montażu na schodach krzywoliniowych lub zabiegowych. Nadaje się również do montażu na schodach prostych ze zmiennym kątem nachylenia lub tam, gdzie na dole wymagany jest zakręt parkingowy 180 lub 90 stopni.

Platformy schodowe Ascendor PLK 8 można zamontować w domu

Urządzenie porusza się po dwóch szynach, które można zamocować do ściany nośnej budynku lub do słupków. Nadaje się zarówno do wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Co ważne, platformę Ascendor w takim wydaniu można schować w miejscu, gdzie nie będzie przeszkadzało innym użytkownikom schodów (w czasie kiedy jest nieużywane).

Czym charakteryzują się platformy schodowe Ascendor?

Platforma schodowa Ascendor PLK8 jest najwęższą platformą schodową na torze krzywoliniowym dostępną na rynku. Zamocowana do ściany, po złożeniu zajmuje zaledwie 31 cm.

Tor jezdny urządzenia jest wykonany ze stali nierdzewnej. Dzięki czemu górna szyna może być używana jako poręcz. Daje to poczucie estetyki i elegancji. Na wyposażeniu platformy znajduje się wyświetlacz LCD, który pozwala szybko zlokalizować błędy czy usterki.

Platformy schodowe Ascendor i ich cechy

Gdy zabraknie zasilania, bezpieczeństwo podczas korzystania z platformy Ascendor PLK8 zapewniają akumulatory, wraz z ich inteligentnym systemem ładowania. Jeśli na schodach znajdzie się jakakolwiek przeszkoda lub będą na nich obecne dzieci lub zwierzęta, system czujników bezpieczeństwa zatrzyma windę automatycznie. Po zamknięciu platformy, blokuje się dostęp do systemu sterowania, dzięki czemu jest ona bezpieczna przed wandalami. Urządzenie posiada funkcję miękkiego startu i stopu, guzik wezwania pomocy oraz guzik stop.

Dodatkowe opcje urządzenia to: składane krzesełko, które przekształca platformę w krzesełko schodowe użyteczne dla osób z zaburzeniami mobilności, które w późniejszym czasie mogą wymagać wózka inwalidzkiego; naścienny pilot z możliwością blokady; przenośny, bezprzewodowy pilot, który umożliwia przywoływanie windy na żądane piętro jednym naciśnięciem przycisku; trzecia rampa zamontowana na przodzie platformy, wygodna w pomieszczeniach o ograniczonej przestrzeni oraz eleganckie wykończenie z nierdzewnej stali lub, na żądanie, w każdym innym kolorze.

Dane techniczne platformy Ascendor PLK8

Udźwig: 225 kg (300 kg w opcji)
Moc: 0,5 kW
Prędkość podróżowania: 0,15 m/s
Zasilanie: 24V DC / 220V-230V ∼50Hz
Mocowanie szyny: do ściany (nośnej) lub do stopni schodów (na słupkach)
Minimalna szerokość schodów: 100 cm przy montażu toru do ściany i 107 cm przy montażu na słupkach
Kąt nachylenia schodów: 0° – 47°
Poziom hałasu: poniżej 63 dB
Szerokość po złożeniu: 31 cm

Wymiary platformy:

Dostępne standardowo: 

 • 800 x 800,  
 • 800 x 750,  
 • 800 x 700, 
 • 800 x 650, 
 • 900 x 800, 
 • 900 x 750, 
 • 1000 x 800, 
 • 1000 x 700.

Na zamówienie: 

 • 1000 x 900, 
 • 1210 x 830, 
 • 1250 x 800, 
 • 1300 x 800.

Ascendor PLK8 – cena

Cena platformy Ascendor PLK8 wynosi od 73 tys. zł w górę. Koszt całkowity zależy od długości schodów, sposobu montażu toru jezdnego (do ściany lub na słupkach) oraz ilości i rodzaju zakrętów.

Ascendor PLV9

Jest to podnośnik pionowy, który idealnie nadaje się w miejsca, gdzie wysokość podnoszenia nie jest większa niż 100 cm. Podnośnik ten zajmuje bardzo mało miejsca na tle konkurencji, dzięki składanej platformie. Montaż urządzenia jest możliwy zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku.

Platforma Ascendor PLV9

Wykonanie z aluminium oraz stali nierdzewnej, gwarantują długie lata przyjemnego użytkowania. Projekt techniczny windy jest w dużej mierze identyczny do platform schodowych PLG7 oraz PLK8, a jego sterowanie odbywa się za pomocą pilotów radiowych oraz wyświetlacza LCD.

Wybierz niezawodne platformy schodowe Ascendor

Platformę warto wybrać w przypadku, gdy dana osoba porusza się na wózku inwalidzkim czy regularnie korzysta z pomocy opiekuna (udźwig platformy pozwala na przewożenie osoby niepełnosprawnej wraz z towarzyszem). Często niezbędne okazuje się uniwersalne urządzenie, dzięki któremu usuniesz bariery architektoniczne w budynku użyteczności publicznej lub bloku (platforma umożliwia również przewożenie osób niekorzystających z wózka inwalidzkiego – mogą one siedzieć na wysuwanym siedzisku).

Co bardzo ważne, Na zakup platform można uzyskać dofinansowanie ze środków PFRON, które obsługiwane jest przez jednostki samorządowe (PCPRy i MOPRy).

W razie jakichkolwiek dodatkowych pytań związanych z wyborem platformy Ascendor lub cenami urządzeń zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego.