Platformy schodowe (nowe i używane) – charakterystyka

Platformy schodowe pomagają codziennie tysiącom osób poruszającym się na wózku inwalidzkim w pokonywaniu schodów. Gwarantują bezpieczeństwo w użytkowaniu oraz wysoki komfort. Jeśli szukasz najwygodniejszego urządzenia do przemieszczania się po schodach – koniecznie zapoznaj się z charakterystyką platform schodowych dla niepełnosprawnych, poznaj ich ceny oraz dostępne modele.

Platformy schodowe dla niepełnosprawnych – jaki jest ich główny cel?

Platformy schodowe zostały stworzone z myślą o osobach poruszających się na wózku inwalidzkim. Służą do samodzielnego przemieszczenia się po schodach oraz idealnie sprawdzają się jako pomoc dla opiekunów osób z ograniczeniami ruchowymi.

Montaż platformy schodowej to rozwiązanie bardzo często wybierane przez osoby prywatne, w domach jednorodzinnych lub na podwórkach. Możesz je również spotkać w miejscach publicznych lub w budynkach wielomieszkaniowych. Warto wspomnieć, że platformy schodowe dla osób niepełnosprawnych w zależności od modelu można instalować wewnątrz lub zewnątrz budynku.

Pokonywanie schodów na platformie schodowej

Rodzaje platform schodowych dla niepełnosprawnych

Platforma schodowa to dość uniwersalne urządzenie. Rynek oferuje wiele modeli, które możemy podzielić na dwie grupy:

 • Platformy schodowe poruszające się na szynie prostej – mogą pokonać różnicę jednego biegu schodowego i można je zastosować na schodach prostych bez półpięter. Wśród platform prostych, rekomendujemy wybór urządzeń: Ascendor PLG7, Delta i LOGIC
 • Platformy schodowe poruszające się na szynie krzywoliniowej – mogą poruszać się po szynie jezdnej wygiętej zarówno w poziomie jak i w pionie. Można je instalować na praktycznie każdych schodach, które posiadają odpowiednią szerokość. Montaż takich platform dla niepełnosprawnych nie wymaga wykonywania prac budowlanych ingerujących w architekturę. Podczas wyboru platformy schodowej, polecamy szczególnie 3 modele: Ascendor PLK8, Omega i Vimec V65.
Platformy dla osób niepełnosprawnych
Platforma schodowa Ascendor PLK8 na torze krzywoliniowym/ Platforma Logic na torze prostym

Charakterystyka platform schodowych

Jeśli w grę wchodzi profesjonalna platforma schodowa dla niepełnosprawnych, projekt zawsze dostosowany jest do konkretnej przestrzeni. Mocowanie toru, na którym porusza się platforma schodowa, jest możliwy do ściany lub na słupkach. Udźwig urządzenia wynosi ok. 225 – 300 kg. Bez problemu przetransportuję osobę na wózku, w towarzystwie opiekuna. Wszystkie urządzenia są zasilane z akumulatorów, a tor jezdny może być wykonany ze stali lub aluminium.

Wiele unikalnych funkcji, w jakie producenci platform schodowych wyposażają swoje urządzenia, sprawia, że możemy dostosować je do indywidualnych potrzeb osoby lub osób niepełnosprawnych oraz starszych, które będą z niej korzystać. Po drugie, praktyczne właściwości oraz odpowiednio dobrany kształt, pozwala dopasować platformy schodowe do miejsca ich montażu. Jakie cechy posiadają te urządzenia?

 • Najazd na platformę schodową możliwy jest dzięki specjalnym rampom umieszczonym z boku podestu jezdnego; możliwy jest także tzw. najazd frontowy stosowany w przypadku małej ilości miejsca przed schodami.
 • Korzystanie z urządzeń jest w pełni bezpieczne, dzięki specjalnym barierkom, które są opuszczane na czas zjazdu.
 • Za bezpieczeństwo odpowiadają również takie elementy, jak: antypoślizgowa podłoga, przycisk awaryjny oraz system przeciwzgnieceniowy.

Platforma dla osób niepełnosprawnych – dodatkowe funkcje

Niektóre modele platform dla niepełnosprawnych posiadają również wyświetlacz LCD, automatyczne składanie podestu czy radiowe sterowanie. Dodatkowe parametry platform schodowych takie jak rodzaj napędu czy maksymalny kąt nachylenia toru jazdy, zależą od warunków technicznych pomieszczenia oraz od konkretnego modelu, jaki chcemy zamontować.

Sterownik platformy schodowej

Platforma schodowa – cena

Nim nastąpi decyzja o zakupie platformy schodowej dla osób niepełnosprawnych, warto zorientować się, czy montaż takiego urządzenia będzie w konkretnym przypadku możliwy. Odpowiedź na kilka podstawowych pytań pozwoli wstępnie zorientować się, czy montaż platformy będzie możliwy:

 1. Ile jest stopni (schodów) do pokonania?
 2. Jaka jest wysokość i głębokość stopni?
 3. Jaki montaż byłby lepszy – do ściany nośnej pełnej czy na słupkach samonośnych?
 4. Ile miejsca jest przed samymi schodami?
 5. Jaka jest szerokości klatki schodowej?
 6. Czy są zakręty, a jeśli tak, to ile ich jest?

Końcowe ceny platform schodowych zależą od kilku czynników, którymi m.in. są:

 • ilość zakrętów oraz, czy będzie to platforma na szynie prostej, czy krzywoliniowej,
 • sposób montażu, a także określenie, czy tor jezdny platformy zamocowany będzie do ściany pełnej nośnej, czy też na słupkach samonośnych,
 • długość toru jezdnego, przy jednoczesnym rozstrzygnięciu, czy będzie możliwe zachowanie przed schodami minimum ok. 130 cm wolnej przestrzeni,
 • miejsce montażu. Liczy się również to, czy platforma będzie umieszczona wewnątrz, czy na zewnątrz budynku,
 • wymiary platformy – standardowe lub niestandardowe,
 • dodatkowe opcje. Ważne jest określenie, czy potrzebne są np. takie elementy, jak dodatkowe, składane krzesełko schodowe, czy np. automatyczne otwieranie platformy.

Te czynniki wpływają na konkretne ceny platform schodowych dla osób niepełnosprawnych i należy je wziąć pod uwagę podczas przygotowania szacunkowych kosztów.

Platforma schodowa dla osób niepełnosprawnych i starszych

Porównanie popularnych platform schodowych na szynie prostej

Na koniec zostawiliśmy bardzo ciekawą i przydatną zarazem rzecz – porównanie najlepszych platform schodowych na szynie prostej. Takie konstrukcje są popularniejsze i tańsze niż platformy dla niepełnosprawnych na torze krzywoliniowym.

Platforma schodowa DELTA

Montaż platform schodowych jest możliwy zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku, tak jest również w przypadku platformy schodowej Delta. Urządzenie charakteryzuje się bardzo cichą pracą a jego montaż jest możliwy na bardzo wąski schodach, dzięki płaskiej konstrukcji. Producent platformy schodowej oferuje szeroką paletę kolorystyczną, dzięki czemu istnieje możliwość wyboru koloru platformy, która idealnie wkomponuje się w otoczenie.

Platforma dla niepełnosprawnych Delta porusza się po szynach, które mogą służyć jako poręcz. Udźwig urządzenia wynosi 225 kg (w opcji 300 kg), a kąt nachylenia to od 15 do 45 stopni. Delta jest objęta dwuletnią gwarancją oraz charakteryzuje się najniższą ceną na tle pozostałych urządzeń.

Urządzenie dźwigowe firmy Delta

Platforma schodowa Ascendor PLG7

Platforma Ascendor PLG7 służy do transportu osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózku inwalidzkim, lecz dzięki możliwości skorzystania z dodatkowej opcji, jaką jest rozkładane siedzenie, urządzenie może pomóc również osobom bez wózka. Montaż platformy schodowej jest możliwy, gdy przed schodami jest dostępne 1,5 metra wolnej przestrzeni. Dzięki wykonaniu większości elementów z aluminium platforma jest bardzo lekka.

Wprawienie urządzenia w ruch jest możliwe dzięki pilotowi zdalnego sterowania lub panelu, znajdującego się na platformie schodowej. Przycisk awaryjnego zatrzymania oraz czujniki nacisku na platformie dbają o bezpieczeństwo podczas użytkowania. Platforma oraz barierki bezpieczeństwa otwierają i zamykają się automatycznie. Udźwig urządzenia to 225 kg (w opcji 300 kg), kąt nachylenia szyny jezdnej wynosi od 0 do 47 stopni. Urządzenie charakteryzuje się najlepszą jakością oraz trzyletnią gwarancją (w opcji pięcioletnią).

Platforma schodowa PLG7

Platforma schodowa Extrema Logic

Platforma schodowa Logic sprawdzi się jeśli potrzebują Państwo montażu urządzenia w bardzo krótkim czasie. Jej dostawa i instalacja odbywa się bardzo szybko na tle pozostałych modeli. Platforma schodowa Logic jest w pełni zautomatyzowana, a jej udźwig wynosi 255 kg. Urządzenie porusza się po aluminiowym torze, który jest montowany do ściany lub na słupach. Urządzenie zajmuje zaledwie 35 cm po złożeniu, jeśli zostało zamontowane do ściany.

Platforma schodowa Extrema Logic na szynie prostej

Platformy schodowe dla niepełnosprawnych – wybierz najlepsze rozwiązanie

Platformy schodowe to bardzo przydatne urządzenia, które mogą ułatwić życie osobom starszym oraz niepełnosprawnym, poruszającym się na wózku inwalidzkim. Warto rozważyć ich montaż, zwłaszcza że cena platformy schodowej może zostać zminimalizowana, dzięki dofinansowaniom z PFRON

Zapraszamy również do pozostałych wpisów oraz zadawania pytań naszym specjalistom. Chętnie pomożemy i doradzimy wybór najlepszej platformy schodowej.

Kontakt

Masz pytania? 
Skontaktuj się z nami!

Zadzwoń: +48 692 44 94 74 |+48 698 132 056 | +48 606 686 002
lub napisz: zapytanie@windy-schodowe.pl