Windy platformowe z napędem elektrycznym

Windy platformowe z napędem elektrycznym są praktycznym rozwiązaniem do budynków o właściwie każdej wysokości. Zastosowane tam rozwiązania techniczne praktycznie nie ograniczają tych urządzeń pod względem wysokości podnoszenia.

Zaletą urządzeń jest to, że ze względu na usytuowanie napędu w górnej części szybu, nie wymagają przeznaczenia dodatkowego pomieszczenia na maszynownię, co pozwala zaoszczędzić powierzchnię użytkową budynku. Natomiast dźwig bez maszynowni z napędem bezreduktorowym charakteryzuje się dużą oszczędnością zużycia energii podczas eksploatacji, maksymalnie zredukowanym wymiarem nadszybia oraz zminimalizowaniem hałasu i drgań związanych z pracą urządzenia.

Winda platformowa z napędem elektrycznym może być instalowana zarówno w szybie murowanym, jak i w konstrukcji samonośnej. Całość może być zlokalizowana wewnątrz lub na zewnątrz budynku. Wypełnienie konstrukcji mogą stanowić panele pełne lub szkło bezpieczne, które nadaje wyjątkową estetykę urządzeniu. Drzwi do windy mogą zostać wykonane w klasie odporności ogniowej. Produkowane są zarówno małe windy (4-osobowe), jak i duże (nawet 13-osobowe).

Przykładem windy platformowej z elektrycznym napędem może być dźwig Vimec E10. Urządzenie posiada niskie zużycie energii oraz cichy tryb pracy, o najniższych poziomach hałasu dla tej kategorii. Zaopatrzone jest w automatyczny zjazd na kondygnację w przypadku przerw w dostawie prądu. Posiada również ochronną barierę fotokomórkową oraz telefon w kabinie. Szybki montaż, niewymagający konstrukcyjnych prac budowlanych to kolejna zaleta urządzenia. Udźwig urządzenia wynosi maksymalnie 400 kg.

winda_vimec_e10

Innym przykładem windy platformowej z elektrycznym napędem może być dźwig EE630. Dla kabiny o wymiarach 1100×1400 mm wymagane jest 1650×1750 mm wewnętrznego wymiary szybu. Minimalne podszybie wynosi 1150 mm. Elementy w kabinie mogą być dowolnie ustawiane. Standardowe elementy wyposażenia kabiny to poręcz, cokoły, lustro, wentylacja, fotokomórki, opcjonalne to odboje, informacja głosowa, monitor, kamera, dostęp na karty magnetycznej lub na kluczyk, kurtyna świetlna, system GSM. Udźwig urządzenia wynosi maksymalnie 630 kg.

winda_ee630

Jeszcze innym przykładem windy platformowej z elektrycznym napędem może być dźwig EE1000. Standardowy wymiar kabiny to 1100×2100 mm. Istnieje jednak możliwość dostosowania wymiarów kabiny do wymagań konkretnego klienta (trzeba jednak pamiętać, że zgodnie z normą powierzchnia kabiny musi wynosić około 2,3 m2). Dla standardowej kabiny i wejścia z jednej strony wymagane jest 1750×2450 mm szybu dźwigowego. Minimalne podszybie wynosi 1200 mm, natomiast nadszybie 3500 mm. Udźwig urządzenia wynosi maksymalnie 1000 kg.

winda_ee1000