Jak dbać i obsługiwać windę dla osób starszych?

Windy dla osób starszych służą do transportu osób niepełnosprawnych i starszych. Jeśli jesteś użytkownikiem windy schodowej – wiesz jak niezwykle ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Jest to doskonały sposób na pokonywanie barier architektonicznych. Jak zatem dbać o windę schodową tak, aby służyła nam przez długie lata? Dziś poruszymy zagadnienia związane z naprawą i serwisem wind schodowych.

Windy dla seniorów 

Dlaczego jest to aż tak ważny temat? Czym różni się winda dla osób starszych od zwykłej windy? Aby znaleźć odpowiedź na to pytanie, wystarczy siąść na wózku i spróbować pojechać do ulubionej knajpki, sklepu, szkoły czy urzędu. Kilka schodów, których sprawne osoby nawet nie zauważają na swojej codziennej drodze, stanowią przeszkodę nie do pokonania dla ludzi na wózkach i nie tylko.

To właśnie w takich miejscach montuje się windy. Są miejsca gdzie nie ma możliwości technicznej ani finansowej na montaż tradycyjnej windy. W niektórych z nich byłoby to wręcz niewskazane (np. kilka stopni przed wejściem do budynku). Specjalnie na potrzeby likwidowania barier w takich miejscach produkuje się właśnie windy schodowe dla niepełnosprawnych i starszych. Mogą być montowane zarówno do ściany jak i na słupkach. Można zaprojektować ich tor jezdny indywidualnie do schodów z uwzględnieniem zakrętów, długości schodów czy ich kąta nachylenia. 

Warto odpowiedzieć na pytanie, jak konserwować, zabezpieczać i w prawidłowy sposób obsługiwać urządzenie, jakim jest winda dla seniorów.

Jak dbać i obsługiwać windę?

Zacznijmy od tego – w jaki sposób zadbać o windę schodową dla seniorów i osób na wózkach? Obsługa oraz dbanie o krzesełko schodowe, czy platformy schodowe jest bardzo proste. Niestety z doświadczenia wiemy, że nie wszyscy stosują się do zaleceń przekazanych przez specjalistów montujących urządzenie. O czym musisz pamiętać, aby uniknąć niepotrzebnych awarii?

Windy schodowe dla niepełnosprawnych

 

Winda musi być ciągle podłączone do prądu

Nawet jeśli winda nie jest używana przez dłuższy czas przez osoby niepełnosprawne, należy pozostawić ją podłączoną do źródła zasilania. Dlaczego? Akumulatory zamontowane w windzie powinny być ładowane bez przerwy. Co ważne:

  • Dzięki temu ich żywotność znacznie wzrośnie i będą służyły przez wiele lat.
  • Nie przestrzeganie tego zalecenia, może doprowadzić do całkowitego unieruchomienia windy schodowej ze względu na rozładowanie akumulatorów.
  • W takiej sytuacji ponowne podłączenie do prądu nie wystarczy i będzie konieczna ich wymiana, a co za tym idzie wezwanie serwisanta.

Winda dla osób starszych musi być utrzymana w czystości

Jeśli winda znajduje się w domu należy raz na jakiś czas przetrzeć szynę jezdną urządzenia wilgotną szmatką. Z kolei urządzenie znajdujące się na zewnątrz budynku wymagają częstszego sprawdzania i usuwania zanieczyszczeń takich jak; liście, kurz czy piasek. Brak usuwania zanieczyszczeń może doprowadzić do zablokowania czujników bezpieczeństwa. Gdy nastąpi blokada w wielu przypadkach wystarczy usunąć zanieczyszczenia znajdujące się zewnątrz. Natomiast jeśli zanieczyszczenia dostały się wewnątrz urządzenia należy wezwać serwis, który zdejmie obudowę windy, aby usunąć usterkę.

Naprawa windy schodowej

Regularny serwis wind poruszających się po schodach

Powyżej przedstawiliśmy częste powody, dla których należy wezwać serwisanta. Czy zatem jeśli dbamy o nasze urządzenie i nie pojawiają się żadne usterki, nie muszę serwisować urządzenia? Otóż nie, winda dla senioró, jak każde inne urządzenia np. samochód potrzebuje regularnych przeglądów. W przypadku urządzenia znajdującego się wewnątrz budynku zalecany jest serwis raz w roku, a dla urządzenia zewnętrznych 2 razy do roku. Zdaniem fachowca nie jest wyłącznie wyczyszczenie windy i toru jezdnego, lecz jest to szereg czynności diagnozujących poprawność funkcjonowania windy oraz sprawdzenie bezpieczeństwa jej użytkowania.

W trakcie wizyty serwisowej jest prowadzony szereg testów obejmujących: tor jezdny, układ napędowy, akumulatory. Po każdej wizycie serwisowej otrzymasz protokół obejmujący ok. 30 pozycji diagnostycznych podzespołów (ilość zależy od konkretnego urządzenia dźwigowego). Badanie ma na celu wykrycie ewentualnych awarii lub zużycia, jeśli pojawią się po ocenie serwisanta rekomenduje on dalsze działania. Koszt przeglądu to zaledwie 150 – 250 zł.

Naprawa windy dla seniorów 

Jeśli przestrzegamy wytycznych i dbamy o nasze urządzenie istnieje małe prawdopodobieństwo wystąpienia poważnej awarii. Natomiast jeśli przydarzy nam się usterka takiej windy, należy pamiętać, aby naprawy dokonywał certyfikowany specjalista! To bardzo istotne ze względu na ryzyko, jakie niesie powierzanie naprawy windy dla seniorów komuś, kto nie miał styczności z takim urządzeniem – może ona przynieść więcej szkód, a co za tym idzie i tak trzeba będzie wezwać specjalistę. 

Dzięki pomocy specjalisty możesz liczyć na:

  • Profesjonalną i skuteczną usługę,
  • Fachowe porady dotyczące samodzielnej konserwacji,
  • Wskazówki co do najlepszych praktyk użytkowania,
  • Szybki czas realizacji zlecenia,
  • Pewność odnośnie do dalszego, prawidłowego działania windy.

Praktyczne i pomocne urządzenia

Windy dla osób starszych i tych z trudnościami w poruszaniu się mogą być zamontowane w niemal każdym miejscu, gdzie schody uniemożliwiają dostęp osobom na wózkach inwalidzkich. Poza nimi mogą z nich korzystać osoby starsze, schorowane czy kobiety w ciąży – wszyscy, którzy mają problem z wchodzeniem po schodach.

Różnorodność urządzeń dostępnych na rynku (platformy schodowe, podnośniki, krzesełko schodowe) pozwala na dostosowanie windy zarówno do potrzeb danej osoby, do warunków zabudowy w konkretnym miejscu, jak i do możliwości finansowych.

Należy jednak bezwzględnie pamiętać o serwisowaniu i konserwacji wind dla osób starszych i niepełnosprawnych. Wszystko po to, aby urządzenia służyły jak najdłużej i były w pełni sprawne. Dzięki temu jeszcze bardziej ułatwią pokonywanie barier architektonicznych na co dzień.

Naprawa i serwis wind – kontakt

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z ofertą firmy Windy Schodowe, która dostarcza nowoczesny sprzęt, a także zajmuje się jego konserwacją. Nasi specjaliści zadbają o regularny serwis i naprawę Twojej windy. Zachęcamy do kontaktu:

Telefon: 692 449 474 
Adres e-mail: zapytanie@windy-schodowe.pl