Likwidacja barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych

Wraz ze starzeniem się społeczeństwa problem likwidacji barier architektonicznych dla niepełnosprawnych staje się coraz bardziej palący. Istnieją już jednak rozwiązania umożliwiające samodzielne poruszanie się po domu czy urzędzie seniorom oraz osobom na wózkach inwalidzkich. Czy wiesz, które z nich sprawdzą się w Twoim budynku? Zobacz, na czym polega likwidacja barier dla niepełnosprawnych.

Bariery architektoniczne a osoby niepełnosprawne

W wielu nowo wybudowanych obiektach użyteczności publicznej standardem staje się zastosowanie rozwiązań przyjaznych dla użytkowników o ograniczonej sprawności ruchowej. Zamiast schodków prowadzących do wejścia budynków zobaczysz tam równą powierzchnię, po której można łatwo wjechać wózkiem inwalidzkim. A po przekroczeniu niskiego progu będziesz mógł skorzystać z obszernej windy. W nowoczesnych budynkach bariery architektoniczne i techniczne praktycznie nie istnieją. Znacznie gorzej wygląda jednak sytuacja w starszych obiektach, a także blokach i domach jednorodzinnych, gdzie likwidacja barier dla niepełnosprawnych nie jest powszechnym zjawiskiem. Nawet tam możesz jednak zadbać o bezpieczeństwo osób dotkniętych kalectwem, stosując platformy schodowe, podnośniki pionowe lub komfortowe krzesełka schodowe.

Istnieje wiele sposobów likwidowania barier, np. montaż krzesełka schodowego, podnośnika pionowego czy platformy schodowej
Krzesełko schodowe, podnośnik pionowy i platforma schodowa

Likwidacja barier w praktyce

Dla osoby o ograniczonej sprawności nawet kilka stopni prowadzących do drzwi od domu może stanowić przeszkodę nie do pokonania. Bariera niewidzialna dla ludzi cieszących się zdrowiem staje się dotkliwie odczuwalna dla niepełnosprawnych oraz seniorów w zaawansowanym wieku. Prostym sposobem na jej wyeliminowanie jest zamontowanie podnośnika pionowego, który umożliwi osobie poruszającej się na wózku inwalidzkim samodzielne pokonanie schodków. Aby tak się stało, wystarczy wjechać na platformę, która uniesie się, pozwalając na bezpieczne przejechanie wózkiem na wyższy poziom. Jeżeli mieszkasz na parterze, możesz zamontować podnośnik pionowy tuż obok balkonu. Dzięki temu osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim będzie mogła ominąć klatkę schodową i wjechać do mieszkania bezpośrednio przez balkon. Tego typu urządzenia sprawdzą się również w przypadku osób korzystających z pomocy opiekuna.

Podnośnik pionowy dla osób na wózkach inwalidzkich
Mała platforma pionowa dla niepełnosprawnych LiftBoy przed wejściem do bloku

Platformy schodowe – alternatywa dla podnośników

Montaż podnośników nie zawsze jest możliwy ze względu na specyfikę architektoniczną budynku. Jeżeli  chcesz zaspokoić potrzeby osób na wózkach inwalidzkich, rozważ zainstalowanie platformy schodowej. Jej montaż nie wymaga bowiem działań związanych z ingerowaniem w architekturę obiektu. Platformy można zainstalować właściwie na każdym rodzaju schodów. Nie zabierają one dużo miejsca, ponieważ ich główna część wysuwa się dopiero po uruchomieniu przez niepełnosprawnego, który chce skorzystać z urządzenia. Platformy są w pełni bezpieczne, gdyż zostały wyposażone w dodatkowe barierki, które ochraniają i stabilizują położenie przewożonej osoby.

Platformy schodowe - nowa jakość bezpieczeństwa
Antypoślizgowa powierzchnia platformy schodowej

Krzesełka schodowe – niezastąpione w domu

Likwidacja barier dla niepełnosprawnych często idzie w parze z zapewnieniem optymalnych warunków życia osobom w podeszłym wieku, które choć nie poruszają się na wózkach inwalidzkich, mają trudności ze swobodnym przemieszczaniem się w obrębie budynku. Dla wielu seniorów mieszkających w domach największym problemem jest przemierzanie wąskich schodów prowadzących do kuchni czy sypialni. Jeżeli mieszkasz ze starszą osobą, zapewne nie raz już widziałeś, jak bardzo męczące i stresujące jest dla niej pokonywanie kilkunastu stopni. Warto dodać, że wchodzenie po schodach bywa bardzo niebezpieczne dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej i grozi poważnym upadkiem. Możesz temu jednak zapobiec, montując krzesełko schodowe, które w komfortowy sposób umożliwi seniorowi poruszanie się pomiędzy piętrami. Sprawdzi się ono nawet w przypadku wąskich schodów o krzywoliniowym torze, a poza wprowadzeniem funkcjonalnych rozwiązań, pozwoli także zachować estetykę pomieszczenia.

Krzesełka schodowe na różnych typach schodów
Krzesełka schodowe na schodach prostych, kręconych i zabiegowych

Bezpieczeństwo za niższą cenę

Jeżeli zależy Ci na bezpieczeństwie Twoich bliskich oraz zapewnieniu im komfortu, dowiedz się więcej o likwidacji barier dla niepełnosprawnych. Zapytaj o wycenę montażu krzesełka schodowego, podnośnika pionowego lub platformy schodowej i sprawdź, jak uzyskać finansowe wsparcie. Więcej informacji na temat znajdziesz w artykule „Dofinansowanie do likwidacji barier”.

Nowością na polskim rynku wśród urządzeń do usuwania przeszkód w postaci schodów jest cicha winda dla dwóch osób Stiltz. Można ją zamontować w domu jednorodzinnym lub dwupoziomowym mieszkaniu. Zadzwoń i zapytaj o szczegóły!

Skontaktuj się z nami

Jeśli szukasz sposobu na likwidację barier dla niepełnosprawnych lub chciałbyś dowiedzieć się więcej o prezentowanych urządzeniach, zadzwoń lub napisz!

Jesteśmy do Twojej dyspozycji pod numerami tel.:

+48 692 44 94 74 | +48 698 132 056 | +48 606 686 002

i adresem e-mail:

zapytanie@windy-schodowe.pl