Podnośniki wannowe dla niepełnosprawnych

Dobrze zaprojektowana łazienka dla osoby niepełnosprawnej powinna ułatwiać funkcjonowanie w niej osobie z ograniczeniami ruchowymi. Dzięki bogatej ofercie rozwiązań dostosowanych do potrzeb osób z ograniczeniami ruchowymi możliwe staje się to, co kiedyś było dużym utrudnieniem. Bardzo przydatnymi urządzeniami, które sprawdza się zarówno w obiektach zapewniających opiekę i rehabilitację, jak i w zwykłych domach czy mieszkaniach, są podnośniki wannowe. Jakie dokładnie oferują możliwości i dlaczego warto rozważyć ich zakup? Odpowiedzi znajdują się w artykule!

Czym są podnośniki wannowe / prysznicowe?

Podnośniki wannowe to specjalnie zaprojektowane, mobilne urządzenia, które umożliwiają transport osoby niepełnosprawnej czy starszej do wanny (ale nie tylko). Pokonanie wysokiego progu może być dużym wyzwaniem, a prosty w obsłudze podnośnik okazuje się znacznie ułatwiać całą operację. Mówiąc o podnośnikach wannowych dla niepełnosprawnych najczęściej mamy na myśli konstrukcje, które składają się z krzesełka oraz wyciągu umożliwiającego jego podnoszenie i opuszczanie. Najczęściej takie urządzenia nie są przytwierdzone do podłoża i mogą być łatwo przestawiane

Jako podnośniki wannowe wykorzystuje się również konstrukcje montowane bezpośrednio w wannie, które mogą z poziomu najwyższego progu wanny opuścić się na dół, umożliwiając zajęcie wygodnej pozycji siedzącej. Takie właśnie urządzenie zostało zaprezentowane na poniższej grafice.

podnosnik_wannowy

Zalety stosowania podnośników wannowych dla niepełnosprawnych

  • Przede wszystkim podnośniki wannowe nadają się do właściwie każdego rodzaju wanny, co sprawia, że nie trzeba martwić się o wybór konkretnego modelu. 
  • Urządzenia posiadają stabilne siedzisko z oparciem oraz prosty system sterowania w formie wodoszczelnego pilota
  • Podnośniki wannowe dla osób niepełnosprawnych  są estetyczne, higieniczne i posiadają powierzchnię łatwą do utrzymania czystości
  • Urządzenia te są wodoszczelne. 
  • Podnośniki tego typu mają udźwig do 150 kg.

Dzięki powyższym zaletom podnośniki wannowe sprawdzają się w wielu różnych przypadkach i okazują się niezwykle funkcjonalne.

Właściwości podnośników prysznicowych

Dzięki układowi jezdnemu podnośniki prysznicowe zapewniają łatwe ich przesuwanie po podłodze. Co więcej, ze względu na swoją konstrukcję i zastosowane rozwiązania technologiczne są wygodne w użyciu. Sterowanie nimi odbywa się za pomocą specjalnej korby lub pilota. Oczywiście tutaj wybór zależy od potrzeb i wymagań. Pilot zapewnia naturalnie większą wygodę, ponieważ nie trzeba wykorzystywać siły do poruszenia korby. Wszystko dzieje się automatycznie po wciśnięciu odpowiedniego przycisku

podnośnik wannowy dla niepełnisprawnych

Cena podnośników wannowych dla niepełnosprawnych

W tym artykule nie opisujemy konkretnego modelu urządzenia, dlatego podanie precyzyjnej ceny nie jest możliwe. Jeżeli chodzi ogólnie o podnośniki wannowe, cena pozostaje zazwyczaj w granicy kilku tysięcy złotych. Nie są to zatem przesadnie drogie urządzenia.

Co więcej, zakup zarówno podnośnika wannowego, jak i prysznicowego można uzyskać dofinansowanie ze środków PFRON, które obsługiwane jest przez jednostki samorządowe (PCPRy i MOPRy). O dofinansowanie mogą ubiegać się osoba niepełnosprawna posiadająca aktualne orzeczenie o niepełnosprawności, bądź inne równoważne orzeczenie, zamieszkująca na terenie danego miasta. Wnioski rozpatrywane są wg kolejności wpłynięcia, dlatego warto złożyć taki wniosek jak najszybciej, najlepiej już na początku roku. Działa tu bowiem zasada, kto pierwszy ten lepszy.

Czy warto wybrać podnośniki wannowe / prysznicowe?

W przypadku codziennej konieczności przenoszenia osoby niepełnosprawnej do wanny podnośnik okazuje się niezastąpiony. Jest to urządzenie, które łatwo i szybko pozwala na pomoc takiej osobie i umożliwia jej bezproblemowe wykonywanie codziennych czynności. Alternatywą dla mobilnego podnośnika krzesełkowego jest podnośnik rehabilitacyjny montowany w podłodze, na ścianie lub suficie. Daje on większe możliwości ruchu, jednak wymaga stałego montażu i jest zazwyczaj droższy. Jak zwykle wybór zależy od konkretnych wymagań. 

Jeżeli nie wiesz, jakie urządzenie będzie najlepsze w Twoim przypadku, zapraszamy do kontaktu. Chętnie doradzimy i pomożemy w wyborze optymalnego rozwiązania!