Przystosowanie łazienki dla osoby niepełnosprawnej

Łazienka dla osoby niepełnosprawnej powinna być w pełni funkcjonalna, ułatwiająca poruszanie się w niej, a także całkowicie bezpieczna. Co jednak najważniejsze, ma ona zapewniać intymność oraz komfort dla osób niepełnosprawnych. Wszystko to jest możliwe dzięki bogatej ofercie sprzętów i rozwiązań sanitarnych dostępnych na rynku.

W naszym artykule znajdziesz kompleksowe informacje na temat dostępnych technologii oraz rozwiązań, które ułatwią dostosowanie łazienki dla osób niepełnosprawnych oraz osób starszych. W życiu każdego człowieka z ograniczeniem ruchowym (i nie tylko) niezwykle istotna jest likwidacja barier architektonicznych. Łazienka zaś to pomieszczenie, które musi być niezwykle funkcjonalne i praktyczne.

Łazienka dla osoby niepełnosprawnej
Przystosowanie łazienki dla osoby niepełnosprawnej

Łazienka dla osoby niepełnosprawnej – drzwi wejściowe

Dogodny projekt łazienki dla osoby niepełnosprawnej zaczyna się już od samego wejścia. Pierwszym elementem, o którym trzeba pamiętać, a który bardzo często jest pomijany przy projekcie łazienki, jest dostosowanie drzwi wejściowych. Dostosowanie tak aby ułatwić wjazd do niej wózkiem.

  • Po pierwsze należy zapomnieć o progu, który utrudnia wjazd do łazienki,
  • Drzwi wejściowe do łazienki standardowo powinny mieć 100 cm,
  • Przestrzeń manewrowa wewnątrz, powinna być nie mniejsza niż średnica okręgu o minimalnej wartości 150 cm.
Sprawdź jak otrzymać dofinansowanie ze środków PFRON
Dofinansowanie ze środków PFRON.

Ważne jest to, aby osoba niepełnosprawna mogła być jak najbardziej niezależna. Jeśli więc nasza łazienka nie umożliwia swobodnego poruszania się na wózku, warto pomyśleć o jej poszerzeniu kosztem pozostałych pomieszczeń.

 

Łazienka dla osoby niepełnosprawnej ruchowo

Źródło: muratordom.pl

Poręcze

Łazienka dla osoby niepełnosprawnej powinna być wyposażona w uchwyty. Rynek oferuje wiele rodzajów, o różnych długościach czy średnicy rur. Należy pamiętać, aby przed zakupem ustalić indywidualne potrzeby osoby korzystającej z toalety, by móc dobrać odpowiednie poręcze do wygodnego użytkowania.

W łazience powinny być zamontowane poręcze uchylne lub stałe, po dwie przy umywalce (50 lub 60 cm długości) i dwie przy misce ustępowej (co najmniej jedna uchylna, minimum 70 cm długości). Ostatnia poręcz powinna być przymocowana przy prysznicu lub wannie. Wysokość montażu poręczy kształtuje się w przedziale 75-85 cm, uzależniona jest od wzrostu i budowy ciała osoby korzystającej, natomiast długość poręczy nie powinna przekraczać 80 cm.

Toaleta dla osoby niepełnosprawnej

Źródło: swiatnieruchomosci.blox.pl

Toaleta dla osoby niepełnosprawnej

Dostosowanie miski ustępowej do potrzeb osoby poruszającej się na wózku jest bardzo ważne, aby mogła samodzielnie z niej korzystać. Jakie są podstawowe zasady?

  • Zalecana jej wysokość to 40-50 cm. Poziom miski i siedziska wózka muszą być takie same, dzięki czemu przesiadanie się z wózka na toaletę będzie o wiele bardziej swobodne.
  • Dobrze jest wyposażyć deskę wc we wzmocnione metalowe zawiasy, daje to gwarancję solidnego osadzenia deski.
  • Przycisk spłukujący powinien znaleźć się na wysokości nie większej niż 120 cm, wygodnym rozwiązaniem są również automatyczne systemy spłukujące.

Jeżeli toaleta dla niepełnosprawnych zostanie odpowiednio zaprojektowana, pozwoli ona na komfortowe użytkowanie przez poruszających się na wózku i nie tylko.

Toaleta dla niepełnosprawnych

Źródło: www.grast-mtb.com.pl

Prysznic

Na początku warto zaznaczyć, że tradycyjne kabiny prysznicowe, dla niepełnosprawnych nie są najlepszym pomysłem. Zamiast nich dobrze sprawdza się odpowiedniej wielkości wydzielone miejsce na podłodze. Takie rozwiązanie pozwoli na swobodny dostęp do tej strefy osobie poruszającej się na wózku. Posadzkę należy wymodelować ze spadkiem 1% w kierunku odpływu w poziomie posadzki. Natrysk najlepiej umieścić w rogu pomieszczenia – częściową osłonę stanowią wtedy dwie ściany łazienki. Jeśli natrysk jest blisko wc, zamiast końcówki prysznicowej warto zamontować baterię typu bidetta – można wtedy skorzystać z sedesu jako bidetu.

Prysznic dla niepełnosprawnych powinien być wyposażony w siedzisko, zamontowane w sposób umożliwiający przesiadanie się z wózka oraz uchwyt lub drabinkę zamocowaną na specjalnej prowadnicy. Specjalne składane krzesełko prysznicowe o wymiarach 45×40 cm jest wygodne i nie zajmuje dużo miejsca po złożeniu. Nie wolno również zapomnieć o antypoślizgowych płytkach (powinny mieć klasę antypoślizgu w przedziale R9-R13), które zapewnią bezpieczeństwo użytkownikowi łazienki.

„Kabina prysznicowa” dla niepełnosprawnych, czyli specjalnie wyznaczone miejsce ze spadem, powinno oferować przede wszystkim komfort połączony z bezpieczeństwem. Z tego względu płytki ścienne powinny być gładkie, tak aby pozwolić na łatwe utrzymanie łazienki w czystości.

Kabiny prysznicowe dla niepełnosprawnych

Źródło: www.grast-mtb.com.pl

Wanna dla osób z niepełnosprawnością ruchową

Przystosowanie łazienki dla osoby niepełnosprawnej to również montaż elementów, które są potrzebne w przypadku danych przypadków. Często oprócz (lub zamiast) prysznica, niezbędna okaże się wanna. Warto dobrać ją do konkretnego schorzenia – przy ograniczonej ruchomości kończyn dolnych zaleca się krótką wannę, natomiast przy usztywnieniu kręgosłupa – długą wannę.

Aby zapewnić swobodny dostęp do wanny na całej długości, powinno się pozostawić przy niej wolną przestrzeń. Długość wanny nie powinna być mniejszą niż 150 cm, optymalna szerokość to 70-80 cm. Głębokość wanny powinna być zachowana na poziomie 38-42 cm. Na wannie warto zamontować deskę, na której można usiąść i wygodnie się umyć. Pomocne będą dwie poręcze – pozioma i pionowa – zabezpieczające przed upadkiem w czasie kąpieli. Istnieją też wygodne siedziska zawieszane na wannie. Osobom starszym, które mają kłopoty ruchowe, można w celu ułatwienia korzystania z wanny zamontować schodki z poręczami.

Wanna dla osoby niepełnosprawnej

Źródło: www.grast-mtb.com.pl

Umywalka

Niezbędny element każdej łazienki, w tym specjalnie dostosowanej łazienki dla niepełnosprawnych jest funkcjonalna umywalka. Zalecana szerokość umywalek to 60 cm. Wysokość blatu umywalki dla osoby dorosłej wynosi maksymalnie 80 cm. Wyprofilowany kształt umywalki oraz jej głębokość musi umożliwiać osobie na wózku podjazd. Bateria umywalkowa powinna być wyposażona w uniwersalną dźwignię, przycisk lub sensor elektroniczny. Lustro łazienkowe powinno być stosunkowo duże lub z zamontowanym systemem uchylnym, umożliwiającym dowolne przestawienie go.

Umywalka w łazience dostosowanej dla osób niepełnosprawnych

Źródło: www.grast-mtb.com.pl

Podnośniki łazienkowe

W przypadku, gdy osoba starsza lub  osoba z ograniczeniami ruchowymi potrzebuje pomocy przy wejściu do wanny czy kabiny prysznicowej, idealnym rozwiązaniem jest wykorzystanie podnośnika łazienkowego. Podnośnik łazienkowy jest prosty w obsłudze oraz bezpieczny w użyciu, dostosowany do każdego typu wanny i kabiny. Bez obaw można używać go w kontakcie z wodą, a dodatkowo takie urządzenie sprawdzi się również w innych pomieszczeniach, dzięki szybkiemu oraz łatwemu mocowaniu. Szczególnie polecamy podnośnik ścienny LeviCare Q140, o którym przeczytacie więcej na naszej stronie.

Adaptacja łazienki dla osoby niepełnosprawnej wymaga czasem montażu takich właśnie mechanizmów, które znacznie ułatwią korzystanie z codziennych urządzeń. Jeżeli ma to być stosunkowo uniwersalna przestrzeń, warto zadbać o obecność takich elementów. W przypadku, gdy jest to prywatna łazienka dla niepełnosprawnego lub osoby starszej, należy wziąć pod uwagę, czy taki podnośnik będzie potrzebny w konkretnym przypadku.