Schodołazy kroczące

Schodołaz to transporter schodowy pozwalający pokonać barierę architektoniczną w postaci schodów. Rodzaje schodołazów można podzielić na dwie grupy: schodołazy kroczące i schodołazy gąsienicowe. W tym artykule zajmiemy się pierwszą grupą, czyli schodołazami kroczącymi.

Schodołazy kroczące pokonują schody poprzez wspinanie się schodek po schodku. Charakteryzują się niewielką wagą i rozmiarem, dzięki czemu można swobodnie je przewozić i używać w różnych miejscach. Ich system jezdny jest zaprojektowany do jazdy po schodach stromych o kącie nachylenia do 50 stopni, oraz wąskich o szerokości minimalnej 60 centymetrów. Mają też trzystopniową regulację prędkości. Pracują w dwóch trybach: ciągłym i przerywanym.

Maksymalny udźwig schodołazów kroczących to 120 kg. Można je kupić w zależności od tego, jaka jest potrzeba, w zestawie z wózkiem inwalidzkim lub fotelikiem.

W tym miejscu czas na opis kilku modeli schodołazów kroczących. Pierwszym z nich jest schodołaz kroczący Sherpa. Posiada on podłokietniki zabezpieczające i wygodne siedzenie. Bez większym problemów można nim manewrować. Jest bardzo stabilny. Posiada mocną konstrukcję. Stabilność w poruszaniu się nim na zewnątrz zapewniają duże, niebieżnikowane koła wraz z poszerzoną osią.
Maksymalne obciążenie urządzenia wynosi 120 kg (wraz z pasażerem). Waga schodałaza to 29 kg: 6,7 kg część kierująca i 22,3 kg część jezdna. Koszt zakupu nowego schodołaza to ok. 20 000 zł. Ceny używanych schodołazów to koszt do ok. 7000 zł.

schodolaz_sherpa

Drugim modelem schodołaza kroczącego jest schodołaz Scalamobil. Jest on w stanie pokonać różnego rodzaju schody, np. schody proste, zakręcające, wąskie wykonane z dowolnego materiału. Można go bez problemu rozmontować na 2 części, dzięki czemu jest łatwiejszy w transportowaniu. Wyposażony jest w pasy bezpieczeństwa oraz podnóżek i podłokietniki.
Maksymalne obciążenie urządzenia wynosi 120 kg. Waga schodałaza to 26 kg. Koszt zakupu nowego schodołaza to ok. 15 000 zł. Cena używanego schodołaza rozpoczyna się od ok. 2800 zł.

schodolaz_scalamobil

Trzecim modelem schodołaza kroczącego jest schodołaz S-Max. Urządzenie ma zastosowanie w miejscach, gdzie jest mała powierzchnia. Bez większych problemów pokonuje różnego rodzaju schody, np. proste, zakręcające, wąskie wykonane z dowolnego materiału. Wyposażony jest w duże pneumatyczne koła. Umożliwia to transport również na płaskim terenie (np. do samochodu).
Maksymalne obciążenie urządzenia wynosi 120 kg. Waga schodałaza wynosi od 18 do 23 kg (w zależności od wyposażenia). Koszt zakupu nowego schodołaza to ok. 18 000 zł. Cena używanego schodołaza to koszt ok. 5200 zł.

schodolaz_smax

I ostatnim modelem schodołaza kroczącego, który zostanie tu opisany jest schodołaz LG 2030. Jest to najbardziej uniwersalny schodołaz kroczący. Urządzenie posiada regulowane ramiona w wielu płaszczyznach, dzięki czemu ma nieograniczone możliwości adaptacyjne. W celu zmiany środka ciężkości wyposażony jest w siłownik.
Maksymalne obciążenie urządzenia wynosi 180 kg. Waga schodałaza wynosi 78 kg. Koszt zakupu nowego schodołaza to ok. 18 000 zł. Cena używanego schodołaza to koszt ok. 6000 zł.

schodolaz_lg2030

Aby dokonać trafnego wyboru, spośród modeli dostępnych na rynku, przed podjęciem decyzji warto zapoznać się z prezentacjami na temat funkcjonowania konkretnych urządzeń. Warto też skonsultować się ze specjalistą, który pomoże i doradzi w wyborze odpowiedniego urządzenia.

Na wszystkie rodzaje schodołazów można uzyskać dofinansowanie. Dofinansowanie przyznawane jest ze środków PFRON, ale obsługują je MOPRy i PCPRy właściwe dla miejsca zamieszkania ubiegającej się o nie osoby.