Schodołazy kroczące

Schodołaz kroczący to rodzaj transportera schodowy pozwalający pokonać barierę architektoniczną w postaci schodów. Oprócz schodołazów kroczących na rynku dostępne są też schodołazy gąsienicowe. W tym artykule zajmiemy się jednak pierwszą grupą.

Schodołazy kroczące pokonują schody poprzez wspinanie się schodek po schodku. Charakteryzują się niewielką wagą i rozmiarem, dzięki czemu można swobodnie je przewozić i używać w różnych miejscach. Ich system jezdny jest zaprojektowany do jazdy po schodach stromych o kącie nachylenia do 50 stopni, oraz wąskich o szerokości minimalnej 60 centymetrów. Mają też trzystopniową regulację prędkości. Pracują w dwóch trybach: ciągłym i przerywanym.

Maksymalny udźwig schodołazów kroczących to 120 kg. Można je kupić w zależności od tego, jaka jest potrzeba, w zestawie z wózkiem inwalidzkim lub fotelikiem.

Schodołaz kroczący Sherpa

Zacznijmy od prezentacji schodołaza kroczącego Sherpa. Posiada on podłokietniki zabezpieczające i wygodne siedzenie. Bez większym problemów można nim manewrować. Jest bardzo stabilny. Inną istotną cechą jest mocna konstrukcja urządzenia, czyli duże, niebieżnikowane koła oraz poszerzona oś. Wspomniane wcześniej elementy zapewniają stabilność w poruszaniu się nim na zewnątrz.

Maksymalne obciążenie urządzenia wynosi 120 kg (wraz z pasażerem). Waga schodałaza to 29 kg: 6,7 kg część kierująca i 22,3 kg część jezdna. Koszt zakupu używanego schodołaza to około 7 000 złotych.

Schodołaz kroczący Skerpa ma podłokietniki i wygodne siedzisko.
Schodołaz Sherpa wyposażony jest w siedzisko i podłokietniki.

Schodołaz kroczący Scalamobil

Kolejnym zaprezentowanym modelem schodołaza kroczącego jest schodołaz Scalamobil. Jest on w stanie pokonać różnego rodzaju schody, np. schody proste, zakręcające, wąskie wykonane z dowolnego materiału. Można go bez problemu rozmontować na 2 części, dzięki czemu jest łatwiejszy w transportowaniu. Podobnie jak poprzedni model, schodołaz Scalamobil wyposażony jest w pasy bezpieczeństwa oraz podnóżek i podłokietniki.
Maksymalne obciążenie urządzenia wynosi 120 kg. Waga schodałaza to 26 kg. Cena używanego schodołaza rozpoczyna się od ok. 7 000 złotych.

Scalamobil to tani model schodołaza kroczącego.
Schodołaz kroczący Scalamobil

Schodołaz kroczący S-Max

Trzecim modelem schodołaza kroczącego jest schodołaz S-Max. Urządzenie ma zastosowanie w miejscach, gdzie jest mała powierzchnia. Bez większych problemów pokonuje różnego rodzaju schody, np. proste, zakręcające, wąskie wykonane z dowolnego materiału. Co więcej, schodołaz wyposażony jest w duże pneumatyczne koła. Umożliwia to transport również na płaskim terenie (np. do samochodu).
Maksymalne obciążenie urządzenia wynosi 120 kg, przy czym waga schodałaza to od 18 do 23 kg (w zależności od wyposażenia). Koszt zakupu używanego schodołaza to około 7 000 złotych.

Schodołaz kroczący pomaga pokonywać schody.
Schodołaz kroczący S-Max ma duże pneumatyczne koła.

Schodołaz kroczący LG 2020

I ostatnim modelem schodołaza kroczącego, którym się zajmiemy jest schodołaz LG 2030. Jest to najbardziej uniwersalny schodołaz kroczący. Urządzenie posiada regulowane ramiona w wielu płaszczyznach, dzięki czemu ma nieograniczone możliwości adaptacyjne. Siłownik pozwala zmienić środek ciężkości.
Maksymalne obciążenie urządzenia wynosi 180 kg. Z kolei waga urządzenia to 78 kg. Cena używanego schodołaza to koszt ok. 7 000 zł.

Schodołaz kroczący dla seniora
Schodołaz kroczący model LG2030

Aby dokonać trafnego wyboru, spośród modeli dostępnych na rynku, przed podjęciem decyzji warto zapoznać się z prezentacjami na temat funkcjonowania konkretnych urządzeń. Warto też skonsultować się ze specjalistą, który pomoże i doradzi w wyborze odpowiedniego urządzenia.

Na wszystkie rodzaje schodołazów można uzyskać dofinansowanie. Dofinansowanie przyznaje PFRON, ale obsługują je MOPRy i PCPRy właściwe dla miejsca zamieszkania ubiegającej się o nie osoby.