Co wybrać – windę czy podjazd?

W przypadku chęci zniwelowania bariery architektonicznej w postaci schodów, często rozważa się dwie kwestie – czy lepiej zainstalować urządzenie do transportu osoby niepełnosprawnej, czy też zrobić podjazd, który barierę zlikwiduje. Oba rozwiązania są dobre, jednak nie każde da się zastosować w konkretnym przypadku.

Winda dla niepełnosprawnych

Obecnie na rynku dostępne są najróżniejsze urządzenia: windy, platformy, podnośniki i wszystkie służą do transportu osób niepełnosprawnych po schodach. Można wybrać najróżniejsze modele o różnych udźwigach, sposobach mocowania oraz rodzajach napędów.

Podnośniki pionowe (windy dla niepełnosprawnych) podniosą osobę na wózku do różnych wysokości. Montuje się je zwykle w miejscach, gdzie są zbyt wąskie schody i nie można zainstalować platformy przyschodowej. Udźwig podnośników to z reguły udźwig na poziomie 300 kg lub większy. Nie wymagają podszybia, a dzięki rozwiązaniom konstrukcyjnym eliminują konieczność budowy szybu.

podnosnik_pionowy1

Platformy schodowe posiadają udźwig w przedziela około 230-300 kg. Standardowo platformy posiadają najazd po specjalnych rampach umieszczonych z boku platformy, który po złożeniu stanowi zabezpieczenie dla użytkownika. Parametry takie jak rodzaj napędu, czy maksymalny kąt nachylenia toru jazdy ściśle zależą od warunków technicznych pomieszczenia oraz od konkretnego modelu. Montaż platformy schodowej może nie sprawdzić się w przypadku wąskich klatek.

platforma_schodowa

Podjazd dla niepełnosprawnych

Na rynku dostępny jest szereg rozwiązań. Do wyboru są m.in. schodowe podjazdy aluminiowe montowane na stałe, podjazdy podnoszone, podjazdy stalowe, jak również rampy i pochylnie. Warto wiedzieć, że kąt nachylenia podjazdu na zewnątrz budynku może mieć tylko 6%, a dodatkowo po każdych 10 metrach pochylni należy wykonać 1,5 metra płaskiej części. W przypadku zastosowania podjazdu odchodzi koszt odbioru technicznego. Koszt serwisowania podjazdu to tylko okresowe malowanie konstrukcji podjazdu i utrzymanie go w stanie zapewniającym bezpieczeństwo.

podjazd_aluminiowy

podjazd_stalowy

rampy

Podsumowując, jeżeli jest miejsce na wykonanie podjazdu i to miejsce nie musi być wykorzystane do innych celów, to warto wtedy rozważyć budowę podjazdu. W innej sytuacji, lepszym i bardziej komfortowym rozwiązaniem będzie montaż urządzenia do transportu osób niepełnosprawnych.