Co to jest oraz ile kosztuje dźwig osobowy?

Likwidacja barier architektonicznych osób niepełnosprawnych może przebiegać w różnej formie. Jedną z nich jest montaż dźwigów osobowych, dzięki którym możliwe jest pokonywanie kondygnacji w wielopiętrowych budynkach. Definicję dźwig osobowy” reguluje polskie prawo – dziś przytoczymy charakterystykę tej konstrukcji oraz orientacyjny koszt takiej inwestycji.

dźwig osobowy cennik
Platformy schodowe.

Dźwig osobowy – co to?

Dźwigiem osobowym nazywamy urządzenie montowane na stałe, które wykorzystuje się do pionowego przemieszczania osób. W tego typu konstrukcji znajduje się napęd elektryczny lub hydrauliczny. Dźwig służy do pionowego przenoszenia osób w kabinie bądź na platformie. Nazwą potoczną dźwigu osobowego jest winda, często stosowana zamiennie do tego stwierdzenia.

Szeroka oferta krzesełek schodowych

O dźwigach osobowych można dowiedzieć się między innymi z przepisów, takich jak Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 2012 r. w sprawie rodzajów urządzeń technicznych podlegających dozorowi technicznemu czy Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 30 października 2018 r. w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego w zakresie eksploatacji, napraw i modernizacji urządzeń transportu bliskiego.

winda w domu jednorodzinnym
Mała winda domowa

Jak działa dźwig osobowy?

Działanie windy dla osób niepełnosprawnych zależy od zastosowanego w niej napędu. Winda porusza się wewnątrz szybu, zatrzymując się na wybranych kondygnacjach. Jest wyposażona w kabinę bądź platformę poruszającą się po pionowych prowadnicach. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem w przypadku przewozu osób są dźwigi elektryczne, w których elementem napędowym jest elektryczna wciągarka.

Wybierając dźwig osobowy, zwraca się uwagę właśnie na jego parametry techniczne, takie jak:

  • udźwig (mierzony w kilogramach),
  • prędkość jazdy,
  • wysokość podnoszenia,
  • rodzaj napędu,
  • sposób sterowania.

Windy osobowe są coraz bardziej popularnym wyborem ze względu na bezpieczeństwo i niezawodność rozwiązań. To nieoceniony pomocnik w likwidacji barier architektonicznych nie tylko dla osób niepełnosprawnych. Z windy osobowej korzystają również inni użytkownicy, doceniający łatwość w pokonywaniu kondygnacji w ten sposób.

Dźwigi osobowe znajdują zastosowanie w obiektach użyteczności publicznej, budynkach firmowych, a nawet w prywatnych domach. Często stanowią wyposażenie również szpitali, ośrodków dla osób starszych, przychodni oraz innych punktów, w których udzielana jest profesjonalna opieka medyczna.

mała winda domowa
Prosta instalacja windy

Ile kosztuje dźwig osobowy? Cena

Cena dźwigu osobowego może rozpoczynać się od kwoty 75 tysięcy złotych i często przekracza 100 tysięcy złotych. Wszystko jest zależne od formy dźwigu osobowego stosowanego w budynku oraz innych czynników, takich jak wysokość budynku, rozmiar urządzenia bądź konstrukcji itp. Na montaż wind można uzyskać jednak dofinansowanie, którego wysokość wynosi 80% kosztów inwestycji. Cena dźwigu osobowego może wydawać się wysoka, jednak to inwestycja w skuteczną likwidację barier architektonicznych. W niektórych sytuacjach możliwa jest również dzierżawa lub wynajem dźwigów osobowych.

Dźwig osobowy dla osób niepełnosprawnych

Dźwig osobowy dla niepełnosprawnych może sprawić, że budynek, w którym przebywamy, jest funkcjonalny i bezpieczny. Osoby niepełnosprawne borykają się z różnymi ograniczeniami w wielu sytuacjach. Z pozoru błahe wejście po schodach jest już dużym problemem. Mała winda osobowa w domu pomaga w przemieszczaniu się po piętrach, zapewniając osobie niepełnosprawnej komfort i bezpieczeństwo.

Aktualnie obecność windy osobowej w budynkach mieszkalnych, firmowych lub publicznych wydaje się standardem. Niestety w wyposażeniu wielu obiektów brakuje tego typu usprawnień. Winda dla osób pełnosprawnych stanowi alternatywę schodów, natomiast dla niepełnosprawnych jest jedyną możliwością do pokonania piętra. Dźwig osobowy jest niezbędny już przy pierwszych schodach do budynku. To nieoceniona pomoc zarówno dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, jak i osób starszych czy chorych. W windach osobowych najczęściej znajduje się miejsce zarówno na wózek inwalidzki, jak i wolna przestrzeń dla stojących osób.

Sprawdź jak uzyskać dofinansowanie do likwidacji barier architektonicznych.
Dofinansowanie z PFRON.

Dźwigi osobowe mogą mieć różne wymiary i szczegóły techniczne, a wszystko zależy od ich docelowego przeznaczenia. Chcąc dowiedzieć się więcej o tego typu rozwiązaniach dla niepełnosprawnych, można skontaktować się z nami. Chętnie podpowiemy możliwe rozwiązania!

Skontaktuj się ze specjalistą w zakresie wind