Montaż windy dla niepełnosprawnych w bloku wielorodzinnym

Mieszkańcy bloków często chwalą sobie możliwość korzystania z infrastruktury osiedlowej i łatwego dostępu do komunikacji miejskiej. Te zalety są jednak niedostępne dla osób niepełnosprawnych, którym schody uniemożliwiają samodzielne opuszczenie bloku. Rozwiązaniem tego problemu są windy montowane w blokach.

Windy w bloku – czym się charakteryzują

Nawet jeżeli w bloku wielorodzinnym dostępna jest klasyczna winda, często zdarza się, że aby do niej dotrzeć, trzeba pokonać kilka stopni. Ta drobna i niezauważalna dla zdrowej osoby przeszkoda  może sprawić, że niepełnosprawny na wózku inwalidzkim zostanie w praktyce uwięziony we własnym mieszkaniu. Nie będzie on bowiem w stanie samodzielnie do niej dotrzeć i opuścić bloku.

W jeszcze gorszej sytuacji są osoby mieszkające w niewielkich budynkach wielorodzinnych, które mają 3 lub 4 kondygnacje i są pozbawione jakichkolwiek urządzeń. Na szczęście istnieją jednak skuteczne rozwiązania umożliwiające pokonywanie barier architektonicznych w blokach. Mieszkańcy wielokondygnacyjnych budynków coraz częściej decydują się na montaż windy dla niepełnosprawnych w bloku. Poznań to tylko jedno z miast, w których przeprowadziliśmy ostatnio tego typu realizacje.

Krzesełko schodowe w bloku
Krzesło ruchome na schody – montaż w warszawskim bloku

Wśród urządzeń często wybieranych do bloków znajduje się platforma jeżdżąca Ascendor PLG7. Osoba niepełnosprawna może ją obsługiwać samodzielnie za pomocą pilota lub wyświetlacza LED. Jeżeli schody, wzdłuż których porusza się platforma, są łamane, urządzenie zwalnia na zakrętach, aby zniwelować wstrząsy.

Osobę korzystającą z tego urządzenia ochraniają barierki, może też ona w każdej chwili skorzystać z opcji awaryjnego zatrzymania. Windy montowane w bloku mieszkalnym działają nawet w przypadku awarii zasilania. Gdy nie są akurat używane, płasko przylegają do ściany, nie zajmując niepotrzebnie miejsca na schodach i jednocześnie blokując dostęp do elektroniki np. przed dziećmi.

Winda w bloku
Winda w bloku

Montaż wind w bloku – sposób na wąskie schody

Choć platformy schodowe są wygodnym rozwiązaniem, to w przypadku niektórych budynków ich montaż nie jest możliwy. Na przeszkodzie stoi zazwyczaj szerokość całkowita klatki schodowej, która w przypadku wersji krzywoliniowej powinna wynosić więcej niż 2,5 m. Jeżeli schody są węższe, alternatywę dla platformy schodowej stanowi wersja dźwigowa. Urządzenie, którego działanie polega na unoszeniu osoby niepełnosprawnej na wózku na różną wysokość, może zostać zamontowane wewnątrz budynku lub na zewnątrz. Jego założenie jest tańsze niż wybudowanie standardowej windy i nie stwarza konieczności wygospodarowania osobnego pomieszczenia na maszynownię.

Platforma dźwigowa w bloku
Winda w bloku, obok balkonu

Przykładem takiego urządzenia, możliwego do zastosowania w bloku, jest Kali B. Sprawdza się m.in. w przypadku niepełnosprawnych mieszkających w dolnych kondygnacjach budynku. Zamontowany na zewnątrz umożliwia bowiem wjazd do mieszkania bezpośrednio z balkonu lub tarasu (unosi się na wysokość maksymalnie 3 metrów).

Winda dla niepełnosprawnych w bloku przyda się także mieszkańcom wieżowca z windą osobową, do którego wejścia prowadzą schodki. Dzięki niej osoba niepełnosprawna zostanie uniesiona na wysokość drzwi, aby mogła samodzielnie wjechać do bloku. W przypadku konieczności wjazdu na wyższą wysokość warto rozważyć zamontowanie platformy dźwigowej do użytku zewnętrznego Kali A, która przemieszcza się w stalowym szybie do 450 cm.

Winda dla niepełnosprawnych w bloku
Podnośnik Kali A przy wejściu do bloku

Dofinansowanie do windy w bloku

Koszt montażu windy w bloku zależy od rodzaju schodów i numeru piętra, lecz zwykle obejmuje kilkadziesiąt tysięcy złotych. W przypadku założenia wersji dźwigowej koszty są jeszcze większe. Nie są to małe kwoty, dlatego warto ubiegać się o dofinansowanie budowy windy z PFRON-u, dzięki któremu możesz uzyskać 80% dotacji. Aby zamontowanie urządzenia likwidującego bariery było możliwe, musisz otrzymać zgodę od administracji bloku lub wspólnoty mieszkaniowej. W celu zwiększenia szans na jej uzyskanie zaprezentuj administratorom lub członkom wspólnoty projekt techniczny windy oraz wizualizacje.

Aby pomóc Ci w prowadzeniu rozmów z administratorem bloku, udostępniliśmy bezpłatnie pliki z rysunkami technicznymi tj. „winda do transportu osób niepełnosprawnych” czy „platforma dla niepełnosprawnych” (DWG). Są one dostępne w formacie DWG, który umożliwia sprawdzenie wymiarów urządzenia i jego łatwe wpisanie do projektu budynku. Możemy też bezpłatnie przygotować dla Ciebie wycenę niezbędną do złożenia wniosku o dofinansowanie.

Skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej szczegółów!

Czekamy na Twój telefon pod numerami:

+48 692 44 94 74 | +48 698 132 056 | +48 606 686 002

Możesz też wysłać do nas e-maila na adres:

zapytanie@windy-schodowe.pl