Ile kosztuje winda domowa w budynku jednorodzinnym?

Stworzenie dogodnych warunków dla osób niepełnosprawnych lub seniorów jest ważne nie tylko w obiektach użyteczności publicznej. Bardzo często takich udogodnień nie ma w blokach mieszkalnych oraz domach jednorodzinnych. Winda domowa jest rozwiązaniem, które warto rozważyć już na etapie budowy domu.

Projektując budynek, nie bierzemy pod uwagę tego, co będzie po kilkunastu lub kilkudziesięciu latach, kiedy to różnego rodzaju choroby utrudnią nam sprawne poruszanie się po schodach. Nie myślimy przyszłościowo o potencjalnych przykrych sytuacjach życiowych, w których konsekwencji zwykłe schody mogą stanowić barierę nie do pokonania.

Rozwiązaniem tej sytuacji jest winda domowa, krzesełko schodowe bądź inne urządzenie do transportu osób starszych, lub niepełnosprawnych ruchowo.

Winda w domu jednorodzinnym ułatwia komunikację pomiędzy kondygnacjami
Winda domowa Stiltz DUO

Winda domowa czy krzesełko przyschodowe?

Cena najmniejszej windy domowej
Sprawdź ile kosztuje mała winda do domu jednorodzinnego

Małe windy w domu są idealnym udogodnieniem, które kiedyś znaliśmy wyłącznie z miejsc użyteczności publicznej. Coraz częściej zachodzi potrzeba ich instalacji w domu jednorodzinnym z garażu na piętro lub z poziomu salonu na poddasze. Osoby starsze lub poruszające się na wózku inwalidzkim mają problem, by dostać się na wyższe kondygnacje, a czasem opuścić dom. Barierą są schody, których osoby na wózku, starsze i poruszające się o kulach – nie są w stanie sprawnie pokonać. Mała winda często jest w takiej sytuacji idealnym rozwiązaniem.

Winda do domu nie musi być droga
Winda w domu jednorodzinnym Stiltz

Kiedy krzesło schodowe będzie lepsze?

Dla osób niepełnosprawnych ruchowo istnieje wiele sprawdzonych rozwiązań umożliwiających skuteczne niwelowanie barier architektonicznych. Dzięki różnym urządzeniom służącym do bezpiecznego transportu osób starszych i niepełnosprawnych ruchowo swobodne poruszanie się po domu jest coraz łatwiejsze.

W domach jednorodzinnych często stosuje się krzesełka schodowe lub małe windy dwuosobowe, które pozwalają na transport jednej lub dwóch osób. Inne urządzenia, takie jak chociażby schodołazy lub platformy schodowe stosujemy raczej w blokach. Czyli tam gdzie tego miejsca na klatce schodowej jest znacznie więcej.

Krzesełko transportowe pozwala pokonać schody osobie starszej
Krzesło schodowe do transportu osób starszych lub niepełnosprawnych

Krzesła przyschodowe, szczególnie te krzywoliniowe (np. model Otolift Modul AIR) można instalować nawet na wąskich lub dosyć stromych schodach. Jeżeli szerokość biegu schodowego jest większa niż 75 cm, to nie powinno być żadnego problemu z montażem tego rodzaju windy schodowej. Innymi słowy, nawet jeżeli masz wąskie schody w domu to nadal możliwy jest montaż windy krzesełkowej. Jednakże pewnym mankamentem krzesełka dźwigowego jest to, że nie można nim przetransportować osoby wraz z wózkiem inwalidzkim. Lub też dwóch osób jednocześnie.

W sytuacji kiedy powyższe rozwiązanie w postaci krzesła schodowego nie okazuje się optymalne można rozważyć zamontowanie niewielkiej windy wewnętrznej w domu jednorodzinnym. Windy domowe mogą przewozić osobę poruszającą się na wózku inwalidzkim. Osoba niepełnosprawna może także z windy domowej korzystać samodzielnie.

Winda domowa angielskiej marki Stiltz
Winda domowa Stiltz Trio dla osoby poruszającej się wózkiem inwalidzkim

Winda w domu może służyć nie tylko osobom starszym i niepełnosprawnym, ale też ułatwia transport np. dziecka w wózku lub różnego rodzaju pakunków. Innymi słowy mówiąc winda w domu może po prostu pełnić funkcję windy towarowej, szczególnie wówczas kiedy sterowanie windą realizujemy także pilotem zdalnego sterowania.

Aby można było zamontować windę w domu, trzeba pamiętać o określonych warunkach technicznych, jakich to urządzenie wymaga.

Winda domowa – wymagania i przepisy prawne

Przeszkodą w zainstalowaniu mini windy domowej na poddasze mogą być istniejące warunki techniczne – zbyt niski sufit na górnej kondygnacji, niestabilny strop bądź instalacje elektryczne lub wod-kan znajdujące się w miejscu montażu windy.

Dlatego też powinniśmy zawsze skonsultować z architektem lub konstruktorem wytrzymałość stropów oraz dokładnie przeanalizować wycinanie w nich otworów pod montaż takiej windy.

Windy domowe marki Stiltz produkuje się z myślą o użytku domowym (wewnątrz budynku). Spełniają one wymagania pozwalające na jej bezproblemowe zamontowanie w domu piętrowym lub nawet dwupiętrowym – w piwnicy bądź garażu aż na poddasze.

Windy domowe (model Stiltz DUO) mogą transportować dwie osoby o łącznej wadze do 170 kg do wysokości 4,5 metra, obsługując dwa przystanki: dolny i górny. Dostępne są także inne modele wind domowych podnoszące na wyższe wysokości, posiadające większy udźwig i obsługujące większą liczbę przystanków.

Winda do domu Stiltz Trio może przewieźć osobę na wózku z garażu aż na poddasze
Winda w domu jednorodzinnym obsługująca 3 przystanki

Bez względu na rodzaj i wielkość windy należy zdawać sobie sprawę z tego, że wymaga ona rejestracji w Urzędzie Dozoru Technicznego. Ponadto prawo wymaga, aby raz na jakiś czas (określony w dokumentacji technicznej) winda była poddawana regularnym przeglądom technicznym – konserwacjom.

Windę domową dla niepełnosprawnych wewnątrz mieszkania montuje się bezpośrednio przez otwór w stropie lub w tzw. „duszy” schodów bądź przy antresoli.

Dofinansowanie pfron na zakup platformy schodowej
Skorzystaj z dofinansowania na zakup domowej windy

Dlaczego warto założyć windę w budynku mieszkalnym?

Winda dla niepełnosprawnego – zwłaszcza poruszającego się na wózku inwalidzkim – jest najwygodniejszym sposobem na przemieszczanie się pomiędzy kondygnacjami. Ten rodzaj urządzenia dźwigowego może także służyć także innym domownikom, przy okazji pełniąc niekiedy funkcję windy towarowej.

Najpopularniejszym rodzajem urządzeń w tym zakresie są małe windy domowe Stiltz, które można zamontować w dowolnym (możliwym) miejscu w domu – nie tylko przy schodach. Specjaliści zajmujący się instalacją tych urządzeń, podkreślają, że montaż takiej windy można wykonać w ciągu 1 do 3 dni (oczywiście to jest uzależnione od konkretnych warunków). Jakie jeszcze zalety ma zamontowanie windy w domu?

 • Jest to najlepsze rozwiązanie dla osób poruszających się na wózku (winda Stiltz TRIO).
 • Windę do domu osoba niepełnosprawna i starsza może obsłużyć samodzielnie – z reguły nie jest wymagana pomoc opiekuna.
 • Winda domowa Stiltz jest łatwa w montażu i nie wymaga dużych prac budowlanych.
 • Jej udźwig wynosi od 170 do 250 kg (w zależności od wielkości kabiny i modelu urządzenia).
 • Transport pomiędzy kondygnacjami trwa do 30 sekund.
 • Urządzenie jest komfortowe w użytkowaniu i łatwe w obsłudze.
 • Windy marki Stiltz, nie muszą być montowane przy ścianie. Jeśli umożliwia to konstrukcja budynku, to mogą zostać zamontowane w każdym pomieszczeniu.
 • Urządzenie jest bardzo ciche (posiada napęd linowy), dlatego z powodzeniem można je używać w nocy – nie budząc przy tym pozostałych domowników.
 • Koszty serwisowania windy są niskie.
 • Winda Stiltz posiada przeźroczyste szyby, co poprawia komfort użytkowania i ogólne bezpieczeństwo osoby jej użytkującej.
 • Nowoczesny i sprawdzony mechanizm, który gwarantuje bezpieczeństwo korzystania z windy.
 • Kabina windy posiada oświetlenie LED.

Winda domowa w budynku jednorodzinnym – jaki to koszt?

Firma Stiltz produkuje dwa rodzaje wind domowych: Duo i Trio. Końcowa cena tego udogodnienia dla osób mających trudności z poruszaniem się zależy od modelu i konkretnej konfiguracji windy do domu. Warto również wiedzieć, że osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności mogą starać się o dofinansowanie ze środków PFRON przy zakupie takiej windy. Zobacz jak otrzymać dofinansowanie do zakupu windy ze środków PFRON .

Skontaktuj się ze specjalistą i zapytaj o szczegóły dotyczące wind domowych Stiltz.

Skontaktuj się z naszym doradcą.
Skontaktuj się z doradcą od likwidacji barier architektonicznych
 • Model Duo – jest windą o udźwigu do 170 kg. Mogą się w niej przemieszczać dwie osoby w pozycji stojącej lub jedna w pozycji siedzącej na specjalnym rozkładanym siedzisku. Maksymalna wysokość podnoszenia w modelu Duo wynosi 4,5 metra. Jest to jedna z najmniejszych wind na rynku, a co za tym idzie – potrzebuje bardzo mało miejsca do jej zainstalowania. Winda Duo jest wyposażona w tzw. drzwi do połowy i sterowanie pilotem. Cena małej windy domowej DUO marki Stiltz zależna jest od kilku czynników. Najważniejsze z nich to całkowita wysokość podnoszenia, drzwi do połowy lub pełne, sposób montażu. Można powiedzieć, iż koszt windy domowej oscyluje między 75 a 80 tys zł netto.
 • Model Trio – przeznaczony do przewozu trzech osób lub osoby niepełnosprawnej na wózku wraz z opiekunem. Winda Trio może podnosić ciężar 250 kg na wysokość 6 metrów. Może być wyposażona w tzw. przystanek pośredni – tzn. może podnosić z poziomu piwnicy, na parter, a potem na piętro. Takiej opcji nie ma winda Duo. Winda Trio ta ma trochę większe rozmiary w porównaniu z modelem Duo. Koszty dostawy i montażu windy Trio zaczynają się od kwoty rzędu 80-100 tysięcy złotych netto. Cena końcowa zależy od wyboru dodatkowych opcji, takich jak: ilość przystanków, rodzaj usytuowania, itp. Warto wiedzieć, że winda Trio może mieć także wersję przelotową (drzwi z obydwu stron kabiny).

Należy również pamiętać, że na ostateczną cenę windy do domu wpływa także kurs euro. Standardowy czas realizacji od momentu podpisania umowy do montażu to około 10-14 tygodni, montaż trwa od jednego do trzech dni.

Podsumowanie dotyczące wind domowych

Dane techniczne oraz szersze informacje opisanych powyżej modeli wind domowych można znaleźć na stronie www.windy-domowe.pl.

Kliknij, aby pobrać dokumentację techniczną.Szczególnej Państwa uwadze polecamy plik PDF zawierający zestaw pytań i odpowiedzi dotyczący tych wind – https://www.windy-domowe.pl/wp-content/uploads/2020/04/Windy-domowe-FAQ-pytania-i-odpowiedzi-odnosnie-wind-Stiltz.pdf

Firma zakładająca windę nie zajmuje się przygotowaniem miejsca montażu (np. otworu w stropie i inne prace budowlane). Dostawca windy udostępnia informacje, jak to zrobić. Jakie wymiary powinien być otwór w stropie oraz co trzeba przygotować do montażu. Po zakończonym montażu i konfiguracji windy osoba niepełnosprawna przechodzi szkolenie z jej obsługi. Monterzy przekażą także Państwu wszelkie informacje o jej konserwowaniu i przeglądach.

Zobacz film: