Ile kosztuje winda w domu jednorodzinnym?

Stworzenie dogodnych warunków dla osób niepełnosprawnych lub seniorów jest ważne nie tylko w obiektach użyteczności publicznej. Bardzo często takich udogodnień nie ma w blokach mieszkalnych oraz domach jednorodzinnych. Przy etapie projektowania nie bierze się pod uwagę tego co będzie za kilkadziesiąt lat.

Nie myśli się o przykrych sytuacjach życiowych, w których konsekwencji zwykłe schody mogą stanowić barierę nie do pokonania. Rozwiązaniem tej sytuacji jest montaż windy domowej, krzesełka schodowego lub innego urządzenia do transportu osób niepełnosprawnych.

Winda w domu jednorodzinnym - cena
Winda domowa Stiltz DUO

Winda domowa czy krzesełko przyschodowe?

Windy w domu są idealnym udogodnieniem, które kiedyś znaliśmy wyłącznie z miejsc użyteczności publicznej. Coraz częściej zachodzi potrzeba ich instalacji w domu jednorodzinnym. Osoby starsze lub poruszające się na wózku inwalidzkim mają problem, by dostać się na wyższe kondygnacje, a czasem opuścić dom. Barierą są schody, których osoby na wózku, starsze i poruszające się o kulach – nie są w stanie pokonać.

Winda w domu jednorodzinnym Stiltz Trio dla osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim

Dla osób niepełnosprawnych ruchowo istnieje wiele sprawdzonych rozwiązań umożliwiających skuteczne niwelowanie architektonicznych. Dzięki różnym urządzeniom służącym do transportu osób starszych i niepełnosprawnym swobodne poruszanie się po domu jest coraz łatwiejsze. W domach jednorodzinnych najczęściej stosuje się schodołazy oraz krzesełka schodowe.

krzesełko transportowe wypożyczalnia
Krzesło schodowe do transportu osób starszych lub niepełnosprawnych

Krzesła przyschodowe, szczególnie te krzywoliniowe można instalować nawet na schodach wąskich lub stromych. Jednak krzesełko dźwigowe nie przewiezie osoby wraz z wózkiem inwalidzkim. Schodołaz potrafi to zrobić, natomiast do jego obsługi potrzebny jest opiekun.

W sytuacji kiedy żadne z powyższych rozwiązań nie okazuje się optymalne można rozważyć zamontowanie windy wewnętrznej w domu jednorodzinnym. Windy domowe mogą przewozić osobę poruszającą się na wózku inwalidzkim. Osoba niepełnosprawna może także z windy korzystać samodzielnie.

Winda domowa pozwala na łatwe i bezpieczne poruszanie się po własnym domu

Winda w domu może służyć nie tylko niepełnosprawnym i osobom starszym, ale też ułatwia dziecka w wózku lub różnego rodzaju pakunków. Niekiedy winda domowa może po prostu pełnić funkcję windy towarowej.

Jednak, aby zamontować windę w domu, trzeba pamiętać o określonych warunkach technicznych, jakich to urządzenie wymaga.

Winda domowa – wymagania i przepisy prawne

Pierwszą barierą, do zainstalowania windy w domu, może być ta architektoniczna, gdyż może okazać się, że budynek nie spełnia wymogów pozwalających na zamontowanie windy (zbyt niskie sufity, mnogość okablowań lub instalacji wod-kan).

Zawsze należy skonsultować z architektem wytrzymałość stropów lub wycinanie w nich otworów pod montaż takiej windy.

Windy domowe, które są produkowane z myślą o użytku domowym (wewnątrz budynku), spełniają wymagania pozwalające na jej bezproblemowe zamontowanie w domu piętrowym lub nawet dwupiętrowym.

Windy domowe (model Stiltz DUO) mogą podnosić dwie osoby do wysokości 4,5 metra obsługując dwa przystanki: dolny i górny. Są także dostępne inne modele wind domowych podnoszące na wyższe wysokości, posiadające większy udźwig i obsługujące większą ilość przystanków.

Winda w domu jednorodzinnym obsługująca 3 przystanki

Bez względu na rodzaj i wielkość windy należy zdawać sobie sprawę z tego, że wymaga ona rejestracji urządzenia w Urzędzie Dozoru Technicznego. Ponadto prawo wymaga, aby raz na jakiś czas (określony w dokumentacji technicznej) winda była poddawana regularnym przeglądom technicznym – konserwacjom.

Windę domową dla niepełnosprawnych wewnątrz mieszkania montuje się bezpośrednio przez otwór w stropie lub w tzw. „duszy” schodów bądź przy antresoli.

Dlaczego warto założyć windę w budynku mieszkalnym?

Winda dla niepełnosprawnego – zwłaszcza poruszającego się na wózku inwalidzkim – jest najwygodniejszym sposobem na przemieszczanie się pomiędzy kondygnacjami. Ten rodzaj urządzenia dźwigowego może także służyć także innym domownikom przy okazji pełniąc niekiedy funkcję windy towarowej.

Najpopularniejszym rodzajem urządzeń w tym zakresie są małe windy domowe Stiltz, które można zamontować w dowolnym (możliwym) miejscu w domu – nie tylko przy schodach. Specjaliści zajmujący się instalacja tych urządzeń, podkreślają, że ich instalacja w domu może trwać nawet jeden dzień (oczywiście to jest uzależnione od konkretnych warunków). Jakie jeszcze zalety ma zamontowanie windy w domu?

 • Jest to najlepsze rozwiązanie dla osób poruszających się na wózku (winda Stiltz TRIO).
 • Windę do domu osoba niepełnosprawna i starsza może obsłużyć samodzielnie – z reguły nie jest wymagana pomoc opiekuna.
 • Winda domowa Stiltz jest łatwa w montażu i nie wymaga dużych prac budowlanych
 • Jej udźwig wynosi od 170 do 250 kg (w zależności od wielkości kabiny i modelu urządzenia).
 • Transport pomiędzy kondygnacjami trwa do 30 sekund.
 • Urządzenie jest komfortowe i łatwe w obsłudze.
 • Windy marki Stiltz, nie muszą być montowane przy ścianie. Jeśli umożliwia to konstrukcja budynku, to mogą zostać zamontowane w każdym pomieszczeniu.
 • Urządzenie jest bardzo ciche (posiada napęd linowy), dlatego z powodzeniem można je używać w nocy – nie budząc przy tym pozostałych domowników.
 • Koszty serwisowania windy są niskie.
 • Winda Stiltz posiada przeźroczyste szyby, co poprawia komfort użytkowania i ogólne bezpieczeństwo osoby jej użytkującej.
 • Nowoczesny i sprawdzony mechanizm, który gwarantuje bezpieczeństwo korzystania z windy.
 • Kabina windy posiada oświetlenie LED.

Ile kosztuje założenie windy w domu jednorodzinnym?

Niestety, winda domowa do użytku wewnętrznego, jest dosyć drogą opcją wspomagającą likwidację barier architektonicznych. Nie każdego stać na taki wydatek, jednak osoby starsze z orzeczeniem o niepełnosprawności lub osoby niepełnosprawne mogą starać się o dofinansowanie ze środków PFRON przy zakupie takiej windy.

Firma Stiltz produkuje dwa rodzaje wind domowych: duo i trio. Ostateczna cena tego udogodnienia dla niepełnosprawnych zależy od modelu i konkretnej konfiguracji windy.

 • Model Duo – jest windą o udźwigu do 170 kg. Mogą się w niej przemieszczać dwie osoby w pozycji stojącej lub jedna w pozycji siedzącej na specjalnym rozkładanym siedzisku. Wysokość maksymalna podnoszenia w modelu Duo wynosi 4,5 metra. Jest to jedna z najmniejszych wind na rynku, a co za tym idzie – potrzebuje bardzo mało miejsca potrzebnej do jej zainstalowania. Winda Duo jest wyposażona w tzw. drzwi do połowy i sterowanie pilotem. Cena windy dla niepełnosprawnych firmy Stiltz Duo zależna jest od kilku czynników. Można powiedzieć, iż koszt ostateczny windy domowej oscyluje między 60 a 70 tys zł brutto. Są to koszty podawane wraz z dostawą i montażem oraz podatkiem VAT 8%.
 • Model Trio – przeznaczony do przewozu trzech osób lub osoby niepełnosprawnej na wózku wraz z opiekunem. Winda Trio może podnosić ciężar 250 kg na wysokość 6 metrów. Może być wyposażona w tzw. przystanek pośredni – tzn. może podnosić z poziomu piwnicy, na parter, a potem na piętro. Takiej opcji nie ma winda Duo. Winda ta ma trochę większe rozmiary. Koszt windy Trio oscyluje w kwocie 75-95 tysięcy złotych brutto. Cena końcowa zależy od wyboru dodatkowych opcji: ile będzie miała przystanków, jakie drzwi. Warto wiedzieć, że winda Trio może mieć także wersję przelotową (drzwi z obydwu stron kabiny).

Podsumowanie dotyczące wind domowych

Dane techniczne oraz szersze informacje odnośnie opisanych powyżej modeli wind domowych można znaleźć na stronie www.windy-domowe.pl.

Kliknij, aby pobrać dokumentację techniczną.Szczególnej Państwa uwadze polecamy plik PDF zawierający zestaw pytań i odpowiedzi dotyczący tych wind – https://www.windy-domowe.pl/wp-content/uploads/2020/04/Windy-domowe-FAQ-pytania-i-odpowiedzi-odnosnie-wind-Stiltz.pdf

Trzeba pamiętać, że na ostateczną cenę wind wpływa kurs euro. Standardowy czas realizacji od momentu podpisania umowy do montażu to około 12 tygodni, montaż trwa od dwóch do trzech dni. Co ważne – firma zakładająca windę nie zajmuje się przygotowaniem miejsca montażu (np. otworu w stropie i inne prace budowlane). Dostawca windy udostępnia informacje, jak to zrobić, jakiej szerokości powinien być otwór w stropie oraz co trzeba przygotować do montażu. Po zakończonym montażu i konfiguracji windy osoba niepełnosprawna przechodzi szkolenie z jej obsługi. Pracownicy przekazują także wszelkie informacje o jej konserwowaniu i przeglądach.

Zobacz film: