Ile kosztuje winda w domu jednorodzinnym?

Stworzenie dogodnych warunków dla osób niepełnosprawnych lub seniorów jest ważne nie tylko w obiektach użyteczności publicznej. Bardzo często takich udogodnień nie ma w blokach mieszkalnych oraz domach jednorodzinnych. Przy etapie projektowania nie myśli się o tym, co będzie za kilkadziesiąt lat, czy o przykrych sytuacjach życiowych, w których konsekwencji zwykłe schody prowadzące do drzwi wejściowych mogą stanowić barierę nie do pokonania. Wtedy rozwiązaniem jest założenie w domu rampy, krzesełka schodowego lub windy dla osób niepełnosprawnych.

Winda w domu jednorodzinnym - cena

Winda w domu czy krzesełko przyschodowe?

Windy są udogodnieniem, które znajduje zastosowanie nie tylko w miejscach publicznych. Niekiedy zachodzi potrzeba ich założenia w domu jednorodzinnym. Osoby starsze lub poruszające się na wózku inwalidzkim mają problem, by dostać się na wyższe kondygnacje, a czasem opuścić dom. Barierą są schody, których osoby na wózku, starsze i poruszające się o kulach – nie są w stanie pokonać.

Dla niepełnosprawnych i seniorów istnieją sprawdzone rozwiązania, które umożliwiają niwelowanie tych barier i swobodne poruszanie się po domu oraz jego opuszczenie. W domach najczęściej stosuje się schodołazy oraz krzesełka schodowe. Niestety schodołaz musi być obsługiwany przez opiekuna, a krzesełek nie można założyć na zbyt wąskich schodach. Wtedy może okazać się, że jedynym rozwiązaniem będzie zamontowanie windy wewnętrznej w domu jednorodzinnym, która jest niestety najdroższą z dostępnych opcji.

Winda w domu może służyć nie tylko niepełnosprawnym i osobom starszym, ale też ułatwia wnoszenie i znoszenia dziecka w wózku, czy jest przydatna przy okazji robienia większych zakupów (jako winda towarowa). Jednak, aby zamontować windę w domu, trzeba spełniać określone warunki budowlane.

Winda domowa – prawo i wymagania

Pierwszą barierą, do zainstalowania windy w domu, może być ta architektoniczna, gdyż może okazać się, że budynek nie spełnia wymogów pozwalających na zamontowanie windy (zbyt niskie sufity, mnogość okablowań). Drugą stanowią wymogi prawne. Jednak specjalne windy, które są produkowane z myślą o użytku domowym (wewnętrznym), spełniają wymagania pozwalające na jej bezproblemowe zamontowanie w domu piętrowym. Windy o wysokości 3 metrów można montować w domu – bez potrzeby uzyskania specjalnej zgody urzędowej. Jednak windy, które mają być umieszczone na zewnątrz budynku lub ich wielkość przekracza trzy metry – nie mogą zostać postawione samowolnie. Ten fakt musi zostać zgłoszony do Wydziału Architektonicznego, który określi, czy budynek spełnia wszelkie wymagania umożliwiające budowę windy.

Bez względu na rodzaj i wielkość windy, jeśli zostanie ona dopuszczona do budowy, jej montaż w domu wymaga rejestracji urządzenia w Urzędzie Dozoru Technicznego. Ponadto prawo wymaga, aby raz na jakiś czas (określony w specjalnym dokumencie) winda była poddawana regularnym przeglądom technicznym.

Windę domową dla niepełnosprawnych wewnątrz mieszkania montuje się bezpośrednio w stropie lub na specjalnej antresoli.

Dlaczego warto założyć windę w budynku mieszkalnym?

Winda dla niepełnosprawnego – zwłaszcza poruszającego się na wózku – jest najwygodniejszym sposobem na przemieszczanie się pomiędzy kondygnacjami. Służy także innym domownikom.

Najpopularniejszym rodzajem urządzeń są małe windy domowe Stiltz, które można zamontować w dowolnym (możliwym) miejscu w domu – nie tylko przy schodach. Specjaliści zajmujący się instalacja tych urządzeń, podkreślają, że ich instalacja w domu może trwać tylko jeden dzień (o ile nie jest wymagane zbyt duże wdrożenie prac remontowych). Jakie jeszcze zalety ma zamontowanie windy w domu?

 • Jest to najlepsze rozwiązanie dla osób poruszających się na wózku (winda Stiltz TRIO).
 • Windę do domu osoba niepełnosprawna i starsza może obsłużyć samodzielnie. Nie jest wymagana opieka i pomoc opiekuna.
 • Winda domowa Stiltz jest łatwa w montażu i nie wymaga wdrożenia zbyt wielu remontów.
 • Jej udźwig wynosi od 170 do 250 kg (w zależności od wielkości kabiny).
 • Transport pomiędzy kondygnacjami trwa do 30 sekund.
 • Urządzenie łatwo się obsługuje.
 • Windy marki Stiltz, nie muszą być montowane przy ścianie. Jeśli umożliwia to konstrukcja budynku, to mogą zostać zamontowane w każdym pomieszczeniu.
 • Urządzenie jest bardzo ciche (posiada napęd linowy), dlatego z powodzeniem można je używać w nocy – nie budząc przy tym pozostałych domowników.
 • Koszty serwisowania windy są niskie.
 • Winda Stiltz posiada przeźroczyste szyby, co poprawia komfort użytkowania i ogólne bezpieczeństwo osoby jej użytkującej.
 • Nowoczesny i sprawdzony mechanizm, który gwarantuje bezpieczeństwo korzystania z windy.
 • Kabina windy jest dodatkowo oświetlona.

Ile kosztuje założenie windy w domu jednorodzinnym?

Niestety, winda podciśnieniowa do użytku wewnętrznego, jest najdroższą opcją wspomagająca likwidacje barier architektonicznych i niestety nie każdą osobę niepełnosprawną czy seniora stać na taki wydatek.

Firma Stiltzudostępnia dwa rodzaje wind: duo i trio. To także od modelu uzależniona jest ostateczna cena tego udogodnienia dla niepełnosprawnych.

 • Model Duo – jest windą o udźwigu do 170 kg i mogą w niej transportować się dwie osoby w pozycji stojącej lub jedna w pozycji siedzącej na specjalnym rozkładanym siedzisku. Wysokość maksymalna podnoszenia w modelu Duo wynosi 4 metry. Jest to jedna z najmniejszych wind na rynku, ale co za tym idzie – potrzebuje bardzo mało powierzchni potrzebnej do jej zainstalowania. Winda Duo jest wyposażona w tzw. drzwi do połowy i sterowanie pilotem. Cena windy dla niepełnosprawnych firmy Stiltz Duo zależna jest od kilku czynników, więc można powiedzieć, iż ich koszt ostateczny oscyluje między 55 a 65 tysięcy złotych brutto z dostawą i montażem oraz podatkiem VAT 8%.
 • Model Trio – przeznaczony do przewozu trzech osób lub osoby niepełnosprawnej na wózku wraz z opiekunem. Winda Trio może podnosić na wysokość 6 metrów. Może być wyposażona w tzw. przystanek pośredni – tzn. może podnosić z poziomu piwnicy, na parter, a potem na piętro. Takiej opcji nie ma winda Duo. Winda ta ma trochę większe rozmiary. Koszt windy Trio oscyluje w kwocie 65-75 tysięcy złotych brutto. Cena ta uzależniona jest od wyboru dodatkowych opcji: ile będzie miała przystanków, jakie drzwi, winda Trio może mieć także wersję przelotową (dwie pary drzwi).

Trzeba pamiętać, że na ostateczną cenę wind wpływa kurs euro. Standardowy czas realizacji od momentu podpisania umowy do montażu to około 5-6 tygodni, montaż trwa od dwóch do trzech dni. Co ważne – firma zakładająca windę nie zajmuje się przygotowaniem podłoża (np. otworu w stropie i inne prace budowlane), ale udostępnia informacje, jak to zrobić, jakiej szerokości powinien być otwór w stropie oraz co trzeba przygotować do montażu. Osoba niepełnosprawna jest po montażu i konfiguracji windy szkolona z jej obsługi. Pracownicy przekazują także wszelkie informacje o jej konserwowaniu i przeglądach.

Zobacz film: