Wózek schodowy kroczący – najlepszy dla seniora

Nie tylko osoby niepełnosprawne, ale także seniorzy mają trudności z poruszaniem się po schodach. Jest to dla nich poważna bariera architektoniczna, która jest jedną z przyczyn powodującą wykluczenia społeczne. Bardzo często z powodu schodów osoby starsze nie są w stanie samodzielnie opuścić domu lub korzystać z wydarzeń społeczno-kulturalnych. Jednym z rozwiązań, które przyczynia się do likwidacji tej poważnej bariery, jest wózek schodowy kroczący. Czym jest i kto może z niego korzystać?

Schodołaz kroczący dla seniora
Schodołaz kroczący

Czym jest wózek schodowy?

Zwłaszcza starsze budownictwo nie jest przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych i seniorów. Zdecydowanie utrudnia to przemieszczanie się. Bariery architektoniczne niekiedy da się złagodzić poprzez zamontowanie na schodach podjazdów, platform czy wind. Niestety, nie w każdym miejscu jest to możliwe. W takim przypadku najlepiej sprawdzą się wózki kroczące, których nie mocuje się na stałe do struktury zabudowania. Minusem tych urządzeń jest fakt, że do ich obsługi potrzebna jest pomoc opiekuna.

Wózki schodowe to grupa urządzeń napędzana akumulatorem, która wspomaga osoby starsze i z niepełnosprawnościami w przemieszczaniu się pomiędzy kondygnacjami. Są one urządzeniami mobilnymi. Oznacza to, że można je wykorzystywać w dowolnym momencie i miejscu, bo nie wpisują się na stałe w infrastrukturę budynku. Senior lub inwalida może go wykorzystywać w każdym miejscu, w którym pojawia się bariera architektoniczna w postaci schodów.

Niekiedy nawet firmy i instytucje decydują się na zakup tego typu wózka dla osób niepełnosprawnych. Wynika to z faktu, że nie w każdym budynku użyteczności publicznej można zamontować krzesełko schodowe, windę, rampę czy platformę przyschodową. Ograniczenia te wynikają ze specyfiki obiektu i braku możliwości zamontowania rozwiązania na stałe. Przeszkodami mogą być np. zbyt wąskie schody, na których zamontowanie krzesełka blokowałoby pas pieszy i tym samym drogę ewakuacyjną.

Rodzaje wózków schodowych

Możemy wyróżnić trzy podstawowe rodzaje takich urządzeń, które są używane przez osoby starsze i niepełnosprawne.

  • Kroczące – w wersji z siedziskiem i z przystosowaniem do wózków inwalidzkich. Ten rodzaj wózków schodowych posiada kółka i specjalną stopę, dzięki której płynnie porusza się po schodach. Napędzany jest silnikiem elektrycznym.
  • Platformowe – montowane są przy schodach, przez co nie mają charakteru mobilnego. Tego typu urządzenia umożliwiają pokonanie schodów osobom starszym i poruszającym się na wózku.
  • Gąsienicowe – używać mogą go osoby, które poruszają się na wózku inwalidzkim, więc ten rodzaj schodołazu jest swego rodzaju nakładką. Ten typ urządzenia może być użytkowany, gdy kąt schodów nie przekracza 35 stopni. Jak sama nazwa mówi – napędzany jest ruchem gąsienicowym, dzięki któremu płynnie przemieszcza się po schodach.

Wózek schodowy kroczący- charakterystyka i zalety

Dla seniorów, którzy mają problem ze schodzeniem i wchodzeniem po schodach lub poruszają się na wózku inwalidzkim – najlepszym rozwiązaniem będą wózki kroczące.

To urządzenie elektryczne, które przemieszcza się po schodach dzięki kółkom i specjalnej wysuwanej stopie. Dzięki czemu schodek po schodku pokonuje nawet strome schody – zarówno proste, jak i kręcone.

Wózek schodowy kroczący jest łatwy w montażu i demontażu, a także z powodzeniem można przewozić go w bagażniku samochodowym. Urządzenia te są stosunkowo lekkie, bo ich waga oscyluje pomiędzy 20 a 30 kg. Mimo to na wózku kroczącym można przewozić osoby o wadze 110-160 kg. Wózek schodowy w takiej postaci może pracować w trybie ciągłym lub przerywanym, a także na trzech prędkościach.

Wózki schodowe kroczące używane do transportu seniorów i inwalidów, są napędzane akumulatorem, który pracuje nawet kilkanaście godzin. Oznacza to, że urządzenie samoistnie przemieszcza się po schodach, jednak do jego ustawienie i uruchomienia niezbędna jest pomoc opiekuna. Panel operacyjny znajduje się na drążku sterującym, dlatego senior nie może go samodzielnie włączyć.

Ponadto koła urządzenia należy ustawić przy pierwszym stopniu i tu także jest niezbędna pomoc opiekuna. Dodatkowo, aby można było użytkować wózek kroczący, wysokość stopnia nie powinna przekraczać 20 cm. Jednak zdecydowana większość schodów spełnia te parametry.

Krzesełka schodowe dla osób niepełnosprawnych
Sprawdź ofertę najlepszych krzesełek schodowych na europejskim rynku

Cena wózka schodowego kroczącego

Ceny zakupu schodołazu kroczącego zależą od tego, czy zależy nam na kupnie nowego, czy używanego urządzenia. Nie bez znaczenia jest także marka i zaawansowanie technologiczne wózka.

Używany schodołaz kroczący to wydatek rzędu 7 tysięcy złotych.

Większość seniorów i osób niepełnosprawnych nie może sobie pozwolić na tego typu zakup. Jednak można starać się o dofinansowanie z PFRON, które pokrywa znaczna część kosztów (o ile spełni się określone parametry).

Likwidacja barier architektonicznych

Niepełnosprawność nie tylko uniemożliwia normalne funkcjonowanie, ale często oznacza też rezygnację z codziennych rutyn i aktywności. Urządzenia dla seniorów i niepełnosprawnych – takie jak wózki schodowe – sprawdzają się wszędzie tam, gdzie nie ma winy lub nie można zamontować platform czy krzesełek schodowych.

Wózki (w tym kroczące) umożliwiają tym osobom poruszanie się – nawet po stromych schodach. Na co dzień nie zastanawiamy się, jak trudno osobom z niepełnosprawnościami jest pokonywać bariery architektoniczne, które napotykają niemal na każdym kroku. Na stronie Likwidacja-barier.pl staramy się uświadamiać, szukać najlepszych rozwiązań, edukować i pomagać.