Schodołazy gąsienicowe

Schodołazy gąsienicowe są urządzeniami mobilnymi, które nadają się do użytkowania zarówno wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Nie wymagają żadnych modyfikacji schodów. Można je, bez większego problemu, rozłożyć na dwie części, co ułatwia np. przewożenie w samochodzie.

Do urządzenia można podpiąć właściwie każdy wózek inwalidzki. Niektóre modele mają zamontowany hamulec elektromagnetyczny, co daje gwarancję bezpieczeństwa użytkowania. W pełni naładowane baterie urządzenia są w stanie pokonać ok. 300 schodów.

Maksymalny udźwig schodołazów gąsienicowych to ok. 150 kg. Urządzenia są dostępne w opcji ze specjalnym fotelikiem lub wózkiem inwalidzkim (w zależności od potrzeb).

Schodołaz gąsienicowy Roby T09

Wśród schodołazów gąsienicowych warto wymienić kilka modeli. Pierwszym z nich jest schodołaz gąsienicowy Roby T09. Urządzenie zasilane jest baterią, ładowaną prostownikiem (będącym wyposażeniem urządzenia). Pozwala w łatwy sposób manewrować nim po schodach i na płaszczyznach poziomych. Maksymalne obciążenie urządzenia to 130 kg (1 osoba z wózkiem). Jego waga to 47 kg (37 kg waży zespół jezdny i 10 kg sterowanie). Koszt zakupu nowego schodołaza gąsienicowego Roby T09 to ok. 15 000 zł.

Schodołaz gąsienicowy Roby T09

Model Sherpa N906

Drugim przykładem może być schodołaz gąsienicowy Sherpa N906. Urządzenie posiada kontrolery zwalniania i bezpieczeństwa, które umieszczone są na drążku sterowniczym. Wyposażone jest też w składane wsporniki. Gąsienice i zębatki są ukryte w urządzeniu, przez co urządzenie zyskuje w stylistyce. Maksymalne obciążenie urządzenia to 150 kg. Waga to 45 kg. Koszt zakupu nowego schodołaza gąsienicowego Sherpa N906 to ok. 15 000 zł.

Schodołaz Sherpa N906

Climber 1

Trzecim przykładem może być schodołaz gąsienicowy Climber 1. Urządzenie wyposażone jest w zaawansowany system bezpieczeństwa. Dzięki sterowanej elektrycznie części silnika nie ma ryzyka zatrzymania bez energii w połowie drogi po schodach. Sprzęt przeznaczony jest do transportu osób na wózkach inwalidzkich z dużymi tylnymi kołami. Konstrukcja jest niezabudowana. Maksymalne obciążenie urządzenia to 130 kg i 150 kg. Waga schodołaza to 48 kg (33 kg + 15 kg). Koszt zakupu nowego modelu to ok. 14 000 zł.

Schodołazy gąsienicowe Climber 1

Schodołaz gąsienicowy Stairmax – rewolucja w transportowaniu osób niepełnosprawnych

Ostatnim przykładem jest schodołaz gąsienicowy Stairmax. Pozwala osobie poruszającej się na wózku inwalidzkim samodzielnie, bez pomocy innych osób przemieszczać się po schodach w górę i w dół. Urządzenie przeznaczone jest jednak dla osób, które zachowały dużą sprawność (potrafią dobrze jeździć na wózku i mają sprawne ręce oraz tułów). Wymiary urządzenia pozwalają na to, by zmieścić go w bagażniku przeciętnego samochodu osobowego. 

Stairmax to jedyny schodołaz gąsienicowy na świecie, który pozwala samodzielnie wjeżdżać i zjeżdżać po schodach, niepełnosprawnemu bez pomocy osoby trzeciej. Mobilność, niezależność, łatwość w obsłudze i stabilność to cechy wyróżniające to urządzenie spośród innych dostępnych na runku.

Schodołaz Stairmax jest zasilany bateriami, można go używać zarówno wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz. Doskonale radzi sobie również na schodach krzywoliniowych, wystarczy, że półpiętro ma 1 metr szerokości. Może być używany na schodach z kątem nachylenia do 35 stopni i o długości do 200m.

Wózek, który będzie używany z tym urządzeniem, wymaga drobnej adaptacji, Jest to kwestia bezpieczeństwa i czynność ta powinna być przeprowadzona przez wykwalifikowaną osobę.

Schodołaz stairmax

Osoba niepełnosprawna, która chce samodzielnie używać tego Stairmax, powinna posiadać sprawne ręce (zarówno ramiona jak i palce), a także być sprawna umysłowo. Przed rozpoczęciem jazdy, należy się upewnić, że przy schodach jest przynajmniej jedna poręcz. Po wjechaniu/zjechaniu z podwyższenia schodołaz gąsienicowy Stairmax może być łatwo odczepiony od wózka i schowany np. do bagażnika samochodowego.

Ze względów bezpieczeństwa, nie można go używać na schodach spiralnych, mokrych, oblodzonych, pokrytych dywanem/wykładziną dywanową.

To urządzenie jest doskonałą alternatywą dla tradycyjnych schodołazów, gdyż nie wymaga pomocy opiekuna, a także dla platform przyschodowych, ponieważ jest mobilne i można zabrać je wszędzie ze sobą.

Dane techniczne:

  • udźwig: 130 kg (osoba niepełnosprawna + wózek),
  • napęd 12V,
  • waga: 64kg,
  • wymiary: 1473x635mm,
  • baterie: 2x6V / 20Ah. W pełni naładowane baterie pozwalają na pokonanie 650 schodów (w górę),
  • szybkość poruszania się po schodach: w górę 6,5m/min, w dół 7,7m/min,
  • hamulce: elektromagnetyczne.

Schodołazy gąsienicowe – podsumowanie

Podobnie jak w przypadku schodołazów kroczących, tak i tutaj na wszystkie wymienione urządzenia można uzyskać dofinansowanie, które przyznawane jest ze środków PFRON. Wnioski należy składać w MOPRach lub PCPRach właściwych dla miejsca zamieszkania ubiegającej się o nie osoby.

Przed dokonaniem zakupu warto jednak najpierw skontaktować się ze specjalistą, który doradzi, które urządzenie najlepiej spisze się w naszych warunkach. Później pozostaje już tylko cieszyć się urządzeniem.