Schodołazy gąsienicowe

Schodołazy gąsienicowe są urządzeniami mobilnymi, które nadają się do użytkowania zarówno wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Nie wymagają żadnych modyfikacji schodów. Można je, bez większego problemu, rozłożyć na dwie części, co ułatwia np. przewożenie w samochodzie.

Do urządzenia można podpiąć właściwie każdy wózek inwalidzki. Niektóre modele mają zamontowany hamulec elektromagnetyczny, co daje gwarancję bezpieczeństwa użytkowania. W pełni naładowane baterie urządzenia są w stanie pokonać ok. 300 schodów.

Maksymalny udźwig schodołazów gąsienicowych to ok. 150 kg. Urządzenia są dostępne w opcji ze specjalnym fotelikiem lub wózkiem inwalidzkim (w zależności od potrzeb).

Wśród schodołazów gąsienicowych warto wymienić kilka modeli. Pierwszym z nich jest schodołaz gąsienicowy Roby T09. Urządzenie zasilane jest baterią, ładowaną prostownikiem (będącym wyposażeniem urządzenia). Pozwala w łatwy sposób manewrować nim po schodach i na płaszczyznach poziomych. Maksymalne obciążenie urządzenia to 130 kg (1 osoba z wózkiem). Waga schodołaza to 47 kg (37 kg waży zespół jezdny i 10 kg sterowanie). Koszt zakupu nowego schodołaza to ok. 15 000 zł.

schodolaz_roby_t09

Drugim przykładem może być schodołaz gąsienicowy Sherpa N906. Urządzenie posiada kontrolery zwalniania i bezpieczeństwa, które umieszczone są na drążku sterowniczym. Wyposażone jest też w składane wsporniki. Gąsienice i zębatki są ukryte w urządzeniu, przez co urządzenie zyskuje w stylistyce. Maksymalne obciążenie urządzenia to 150 kg. Waga schodołaza to 45 kg. Koszt zakupu nowego schodołaza to ok. 15 000 zł.

schodolaz_sherpa_n906

Trzecim przykładem może być schodołaz gąsienicowy Climber 1. Urządzenie wyposażone jest w zaawansowany system bezpieczeństwa. Dzięki sterowanej elektrycznie części silnika, nie ma ryzyka zatrzymania bez energii w połowie drogi po schodach. Schodołaz przeznaczony jest do transportu osób na wózkach inwalidzkich z dużymi tylnymi kołami. Konstrukcja jest niezabudowana. Maksymalne obciążenie urządzenia to 130 kg i 150 kg. Waga schodołaza to 48 kg (33 kg + 15 kg). Koszt zakupu nowego schodołaza to ok. 14 000 zł.

schodolaz_climber1

I ostatnim przykładem jest schodołaz gąsienicowy Stairmax. Pozwala osobie poruszającej się na wózku inwalidzkim samodzielnie, bez pomocy innych osób przemieszczać się po schodach w górę i w dół. Urządzenie przeznaczone jest jednak dla osób, które zachowały dużą sprawność (potrafią dobrze jeździć na wózku i mają sprawne ręce oraz tułów). Wymiary urządzenia pozwalają na to, by zmieścić schodołaz w bagażniku przeciętnego samochodu osobowego. Maksymalne obciążenie urządzenia to 130 kg. Waga schodołaza to 64 kg. Koszt zakupu nowego schodołaza to ok. 9 000 zł.

schodolaz_stairmax

Podobnie jak w przypadku schodołazów kroczących, tak i tutaj na wszystkie wymienione urządzenia można uzyskać dofinansowanie, które przyznawane jest ze środków PFRON. Wnioski należy składać w MOPRach lub PCPRach właściwych dla miejsca zamieszkania ubiegającej się o nie osoby.

Przed dokonaniem zakupu warto jednak najpierw skontaktować się ze specjalistą, który doradzi, które urządzenie najlepiej spisze się w naszych warunkach. Później pozostaje już tylko cieszyć się urządzeniem.