Winda w mieszkaniu dwupoziomowym dla seniora – co wybrać?
Na rynku dostępnych jest mnóstwo urządzen, które powstały z myślą o osobach w podeszłym wieku, mających trudności z pokonywaniem schodów. Na każde z nich można też uzyskać dofinansowanie ze środków PFRON. Najpopularniejsze z nich to winda wolnostojąca oraz krzesło ruchome na schody. Zobacz, czym różnią się od siebie dwa wspomniane typy wind do mieszkania dla seniorów i którą z nich warto zamontować w swoim domu.
Z artykułu dowiesz się:
- jakie są kluczowe zalety i wady wersji krzesełkowych,
- w jakich budynkach można zamontować samobieżne foteliki schodowe,
- gdzie można założyć windę wolnostojącą,
- co wyróżnia krzesło ruchome na schody z modułem Air.
Winda w mieszkaniu krzesełkowa – transport w wygodnej pozycji siedzącej
Fotelik dla seniora porusza się tuż nad stopniami, co oznacza, że kształt jego toru jezdnego musi być zbieżny z kształtem schodów. Z tego powodu wyróżniamy urządzenia prostoliniowe i krzywoliniowe. Drugi rodzaj jest produkowany pod wymiar i kształt konkretnych schodów, co przekłada się na jego wyższą cenę. Krzesełko schodowe doskonale spełni swoją funkcję w domku jednorodzinnym, w mieszkaniu na klatce schodowej w bloku, przychodni, sklepie, szkole lub urzędzie. Możesz je też zamontować na zewnątrz budynku – model Acorn jest odporny na warunki atmosferyczne i będzie Ci służył przez cały rok.
Czym wyróżnia się model Otolift Air?
Fotelik o eleganckim designie jest jedną z najnowocześniejszych wind schodowych, o której unikalności świadczy zastosowanie technologii Reverse Drive. Ta niezwykła winda jednoosobowa do mieszkania została przystosowana do transportowania osób w podeszłym wieku po bardzo wąskich schodach. Wagonik jezdny sunie po szynie, obracając się raz po raz tyłem do kierunku jazdy – częściowo lub całkowicie. Dzięki temu urządzenie zachowuje sprawność nawet na schodach o minimalnej szerokości 70 cm. A dzięki zastosowaniu unikalnego modułu pasażer nie jest narażony na uderzenie nogami o poręcz lub o ścianę podczas jazdy. Podobnie jak w przypadku pozostałych modeli podobnych urządzeń, Otolift Air jest zasilane energią pochodzącą ze zwykłego gniazdka elektrycznego.
Mała winda do mieszkania Stiltz = większe możliwości
W przeciwieństwie do ruchomych krzeseł winda wolnostojąca nie musi być montowana w pobliżu stopni. Możesz ją założyć zarówno na korytarzu, jak i w jadalni lub sypialni. Co więcej, windy dla seniorów Stiltz nie muszą nawet sąsiadować ze ścianą, co stwarza znacznie szersze możliwości aranżacji wnętrz. Montaż małej windy zajmuje zaledwie 1 dzień i nie wymaga przebudowywania budynku ani przeprowadzania remontu. Urządzenia Stiltz DUO zostały stworzone z myślą o seniorach mieszkających w domach jednorodzinnych oraz mieszkaniach dwupoziomowych.
Windy wolnostojące do mieszkania – co jeszcze musisz o nich wiedzieć?
Są to kompaktowe windy dwuosobowe o udźwigu wynoszącym 170 kg, które przewożą pasażerów w pozycji stojącej. Może z nich korzystać senior oraz pozostali domownicy, którzy chcą poruszać się między piętrami szybko i w komfortowy sposób. Mała winda trwale likwiduje bariery architektoniczne do wysokości 4500 mm, a pokonanie odległości pomiędzy kondygnacjami zajmuje jej zaledwie 30 sekund. Obsługa urządzenia jest intuicyjna – można nim sterować, korzystając z panelu umieszczonego w kabinie lub 2 pilotów dostępnych w wersji podstawowej.
Kiedy warto wybrać krzesełko?
Winda jednoosobowa z krzesełkiem sprawdzi się najlepiej w przypadku seniora mieszkającego samotnie. Jest też ekonomiczną alternatywą dla montażu tradycyjnego urządzenia w bloku, przychodni, małym sklepie lub niewielkich jednostkach samorządowych. Pozwoli Ci usunąć przeszkody w postaci prostych, krętych lub zabiegowych schodów wewnętrznych oraz schodów zewnętrznych o biegu prostym.
Uruchom film z prawej kolumny strony, aby zobaczyć, jak działa krzesełko krzywoliniowe Otolift Air.
A kiedy lepszym rozwiązaniem będzie winda wolnostojąca?
Mała winda sprawdzi się w domu lub mieszkaniu dwupoziomowym, w którym mieszka więcej niż jedna osoba o ograniczonej sprawności ruchowej. Można ją założyć także w budynku, w którym montaż ruchomego krzesełka jest niemożliwy ze względu na specyfikę schodów. Winda dwuosobowa to także świetne rozwiązanie dla osób, którzy chcą podnieść standard swojego domu i jednocześnie przygotować się na starość.
Zobacz na filmie opublikowanym w prawej kolumnie, jak wygodne jest korzystanie z windy Stiltz DUO!
Winda na poddasze, podnośnik pionowy czy platforma schodowa – co wybrać?
Czym jest platforma przyschodowa i jakie ma zastosowania?