Podjazd czy mała platforma dla niepełnosprawnych?

Podjazd dla wózków inwalidzkich ma dużą zaletę – nie wymaga nadzoru UDT i związanych z nim okresowych przeglądów oraz konserwacji. Mimo to nie zawsze jego wykonanie jest najkorzystniejszym rozwiązaniem. Zobacz, kiedy warto zainwestować w budowę podjazdu, a kiedy lepszym pomysłem będzie mała platforma dla niepełnosprawnych.

Podjazd dla wózków – wymogi techniczne

Wykonanie podjazdu dla niepełnosprawnych wiąże się z jednorazowym wydatkiem. Jej właściciel nie ponosi kosztów badań technicznych i serwisu, lecz powinien zadbać o to, by podjazd spełniał wymogi prawa budowlanego.

Podnośnik pionowy LiftBoy kontra rampa
Mała platforma pionowa LiftBoy i podjazd dla niepełnosprawnych

Przede wszystkim podjazd dla wózków inwalidzkich powinna mieć kąt nachylenia nie większy niż 6%. Likwidacja bariery o wysokości 60 cm wymaga więc budowy 10-metrowego podjazdu. Warto dodać, że 60 cm stanowi odpowiednik 5 stopni schodów. Dodatkowo, po każdych 10 metrach pochyłości należy wybudować 1,5 m płaskiej przestrzeni, która pozwoli na chwilę odpoczynku osobie na wózku inwalidzkim.

Wszystko to związane jest oczywiście z łatwością operowania wózkiem. Jeżeli podjazd dla niepełnosprawnych miałby zbyt duży kąt nachylenia, mógłby okazać się bariera trudną do pokonania dla osób poruszających się właśnie na wózkach inwalidzkich. W naturalny sposób łatwiej jest pokonać dłuższą odległość, ale na powierzchni i mniejszym nachyleniu. Należy koniecznie wziąć to pod uwagę przy projektowaniu i konstruowaniu podjazdów dla inwalidów i pozostałych osób z niepełnosprawnościami (lub też trudnościami w poruszaniu się). Przepisy jasno precyzują dopuszczalne normy, więc nie ma tu zresztą zbyt dużego pola do popisu.

Podjazd dla niepełnosprawnych – kiedy warto go wykonać?

Konieczność przestrzegania rygorystycznych przepisów sprawia, że wykonanie podjazdu dla niepełnosprawnych znajduje uzasadnienie tylko w przypadku niewielkich różnic wysokości pomiędzy poziomami. Jeżeli barierę architektoniczną stanowią 3 stopnie (lub podest sięgający 30-50 cm), rozważ założenie aluminiowej rampy rozkładanej. Pozwala ona zniwelować różnicę wysokości wynoszącą 30-50 cm. Jakie są główne zalety takiego rozwiązania?

Ile kosztuje schodołaz? Nieważne :) Ważne jest to, że możesz otrzymać dofinansowanie na jego zakup.
Jak uzyskać dofinansowanie na zakup krzesełka schodowego
  • Niski koszt – jeżeli chodzi o aluminiowe rampy, ceny prezentują się bardzo atrakcyjnie. Wszystko dzięki temu, że nie trzeba wprowadzać znaczących zmian konstrukcyjnych, a cena samej instalacji, w porówananiu do standardowych podjazdów lub wind elektrycznych jest naprawdę niska.
  • Łatwość instalacji – podjazd dla niepełnosprawnych w takiej postaci wymaga wyłącznie zamontowania przy istniejących już schodach. Nie trzeba wznosić nowej konstrukcji lub stosować zaawansowanych rozwiązań technologicznych.
  • Uniwersalność – jeżeli podjazd dla wózków wykonany jest w postaci rozkładanej, istnieje możliwość jego złożenia, kiedy nastąpi taka potrzeba. To sprawia, że konstrukcja nie musi zostać wzniesiona na stałe, a więc zapewnia dużo większe pole manewru.

Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę, że taka właśnie podjazd nadaje się jedynie do małych wysokości, ponieważ w innych przypadkach musiałby być zbyt stromy.

Aluminiowa rampa rozkładana
Aluminiowa rampa rozkładana pozwala zniwelować różnicę wysokości wynoszącą 30-40 cm.

Stały podjazd dla niepełnosprawnych – cena idzie w górę

Jeśli przeszkoda liczy sobie 60-80 cm, budowa stałego podjazdu jest uzasadniona, o ile dysponujesz odpowiednią ilością miejsca. W takim przypadku koszt budowy podjazdu dla wózków może przekroczyć 10 000 zł. Przy różnicy poziomów przekraczającej 1 m wykonanie podjazdu dla niepełnosprawnych najczęściej przestaje być opłacalne.

Sprawa oczywiście nie jest zero jedynkowa, a wszystko zależy tak naprawdę od rodzaju podjazdów, a także wyboru producenta i firmy zajmującej się montażem ewentualnych instalacji zastępczych – platform, wind czy jeszcze innych rozwiązań technologicznych. 

Mała platforma dla niepełnosprawnych zamiast podjazdu?

Warto zaznaczyć, że w niektórych sytuacjach nawet budowa mniejszego podjazdu może mijać się z celem. Dzieje się tak choćby w przypadku właścicieli punktów usługowych, dla których wykonanie takiej konstrukcji oznacza zmniejszenie powierzchni parkingu dla klientów. Jeżeli podwyższenie jest znaczące, wymagałoby to wzniesienia naprawdę dużej pochylni dla niepełnosprawnych (wymagania prawne są tutaj jednoznaczne). Bez względu na to, że jest to tańsze rozwiązanie, często właściciele firm po prostu nie mogą sobie na nie pozwolić ze względu na charakter lokalizacji.

Mała platforma pionowa
Platforma dla niepełnosprawnych LiftBoy zajmuje mniej miejsca niż rampa i umożliwia komfortowe pokonywanie przeszkód.

Budowa wielometrowego podjazdu dla wózków nie ma też uzasadnienia, gdy jego pokonanie wiąże się z nadmiernym wysiłkiem dla osoby niepełnosprawnej. Chodzi tu zarówno o podstawowe kwestie związane z ludzkim podejściem i dbaniem o komfort osób z niepełnosprawnościami, jak i podejście biznesowe. Każdy właściciel sklepu czy firmy usługowej chce w końcu, aby klienci byli zadowoleni. Jeżeli sprawisz, że podjazd dla niepełnosprawnych będzie na tyle długi/stromy, że wymagał będzie dużego wysiłku, klienci mogą niemiło wspominać wizytę u Ciebie lub nawet zrezygnować ze skorzystania z usług.

Skontaktuj się ze specjalistą odnośnie platform i podnośników dla niepełnosprawnych

Skontaktuj się ze specjalistą odnośnie platform i podnośników dla niepełnosprawnych

W takich sytuacjach lepiej wybrać niedużą i lekką windę schodową LiftBoy. Niewielka platforma dla niepełnosprawnych zajmuje niewiele miejsca i pozwala bez wysiłku zlikwidować barierę architektoniczną sięgającą 83 cm.

Czym charakteryzuje się mała platforma dla niepełnosprawnych platformy?

Przede wszystkim taką konstrukcję można określić jako kompaktowy podnośnik pionowy, który umożliwia przewożenie osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich pomiędzy poziomami. Choć urządzenie waży ok. 70 kg, jego udźwig wynosi 300 kg, sprawdzi się więc w przypadku osób korzystających z pomocy opiekuna.

Podnośnik LiftBoy jest lekki, lecz wyróżnia się dużym udźwigiem.
Mała platforma Liftboy może przewozić jednocześnie osobę niepełnosprawną na wózku i opiekuna.

W przeciwieństwie do platformy schodowej nie porusza się wzdłuż biegu schodów, lecz może znajdować się obok stopni lub wysokiego progu. Urządzenie jest odporne na działanie warunków atmosferycznych, dlatego możesz z niego korzystać przez cały rok – w domu i na zewnątrz. Trzeba pamiętać, że instalacja podlega jednak pod pełen dozór UDT i wymaga konserwacji oraz okresowych badań technicznych.

Dodatkowe alternatywy dla podjazdu dla niepełnosprawnych

Podjazdy (określane również jako pochylnie dla niepełnosprawnych) mogą być zastąpione na różne sposoby. Zamiast małej platformy LiftBoy, możesz wybrać także inne rozwiązanie umożliwiające pokonanie przeszkody osobie na wózku inwalidzkim. W przypadku bariery o wysokości przekraczającej 83 cm rozważ montaż platformy schodowej lub dużego podnośnika. Możesz go ustawić przy wejściu do budynku albo obok tarasu lub balkonu (jeżeli osoba niepełnosprawna mieszka na niskiej kondygnacji).

Platforma schodowa prostoliniowa
Oprócz małego podnośnika LiftBoy dostępne są także inne urządzenia do likwidacji barier, np. duże podnośniki pionowe i platformy schodowe

W przypadku konieczności zniwelowania wysokości rzędu 2-2,5 m koszt założenia podnośnika będzie bardziej opłacalny niż budowa podjazdu. Pozwoli też na ogromną oszczędność miejsca, ponieważ jego wymiary wynoszą zaledwie 900 x 1400 mm. Zapewni również komfort oraz bezpieczeństwo osobie niepełnosprawnej, która będzie mogła pokonać przeszkodę samodzielnie i bez wysiłku.

Podjazd dla wózków inwalidzkich czy elektryczna winda?

Oczywiście, jak to zwykle bywa, nie da się na takie pytanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Jeżeli chodzi o wygodę użytkowników, w przypadku naprawdę niewielkiego uskoku wystarczą całkowicie podjazdy dla wózków inwalidzkich w wersji składanej, aluminiowej. Jeżeli różnica jest duża, o wiele lepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie nowoczesnych instalacji windowych. W odniesieniu do kosztów całego przedsięwzięcia również sytuacja zależy od wielkości koniecznej do wzniesienia konstrukcji. 

Jeżeli chcesz zbudować podjazd dla niepełnosprawnych, cennik może Cię zaskoczyć w przypadku dużych realizacji. W wielu sytuacjach o wiele lepiej sprawdzą się podnośniki, które zajmują mniej miejsca i nie są wcale drogie w eksploatacji.

Istnieje wiele rozwiązań umożliwiających likwidowanie barier dla osób na wózkach inwalidzkich. Skontaktuj się z ekspertami marki Windy Schodowe, aby wybrać opcję, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.