Mała platforma dla niepełnosprawnych czy rampa?

Podjazd dla wózków inwalidzkich ma dużą zaletę – nie wymaga nadzoru UDT i związanych z nim okresowych przeglądów oraz konserwacji. Mimo to nie zawsze jego wykonanie jest najkorzystniejszym rozwiązaniem. Zobacz, kiedy warto zainwestować w budowę rampy, a kiedy lepszym pomysłem będzie zamontowanie małej platformy dla niepełnosprawnych.

Podjazd dla wózków – wymogi techniczne

Wykonanie rampy wiąże się z jednorazowym wydatkiem. Jej właściciel nie ponosi kosztów badań technicznych i serwisu, lecz powinien zadbać o to, by podjazd spełniał wymogi prawa budowlanego.

Kąt nachylenia rampy może wynosić nie więcej niż 6%. Likwidacja bariery o wysokości 60 cm wymaga więc budowy 10-metrowego podjazdu. Warto dodać, że 60 cm stanowi odpowiednik 5 stopni schodów. Dodatkowo, po każdych 10 metrach pochyłości należy wybudować 1,5 m płaskiej przestrzeni, która pozwoli na chwilę odpoczynku osobie na wózku inwalidzkim.

Rampa dla niepełnosprawnych – kiedy warto ją wykonać?

Konieczność przestrzegania rygorystycznych przepisów sprawia, że wykonanie rampy dla niepełnosprawnych znajduje uzasadnienie tylko w przypadku niewielkich różnic wysokości pomiędzy poziomami. Jeżeli barierę architektoniczną stanowią 3 stopnie (lub podest sięgający 30-40 cm), rozważ założenie aluminiowej rampy rozkładanej.

Aluminiowa rampa rozkładana
Aluminiowa rampa rozkładana pozwala zniwelować różnicę wysokości wynoszącą 30-40 cm.

Jeśli natomiast przeszkoda liczy sobie 60-80 cm, budowa stałej rampy jest uzasadniona, o ile dysponujesz odpowiednią ilością miejsca. W takim przypadku koszt budowy podjazdu dla wózków może przekroczyć 10 000 zł. Przy różnicy poziomów przekraczającej 1 m wykonanie rampy dla niepełnosprawnych najczęściej przestaje być opłacalne.

Mała platforma dla niepełnosprawnych zamiast podjazdu?

Nie jest to jednak regułą, ponieważ w niektórych sytuacjach nawet budowa mniejszej rampy może mijać się z celem. Dzieje się tak choćby w przypadku właścicieli punktów usługowych, dla których wykonanie dużego podjazdu oznacza zmniejszenie powierzchni parkingu dla klientów.

Budowa wielometrowego podjazdu dla wózków nie ma też uzasadnienia, gdy jego pokonanie wiąże się z nadmiernym wysiłkiem dla osoby niepełnosprawnej. W takich sytuacjach lepiej wybrać niedużą i lekką windę schodową LiftBoy. Mała platforma dla niepełnosprawnych zajmuje niewiele miejsca i pozwala bez wysiłku zlikwidować barierę architektoniczną sięgającą 83 cm.

Czym jest mała platforma dla niepełnosprawnych?

Jest to kompaktowy podnośnik pionowy, który umożliwia przewożenie osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich pomiędzy poziomami. Choć urządzenie waży ok. 70 kg, jego udźwig wynosi 300 kg, sprawdzi się więc w przypadku osób korzystających z pomocy opiekuna.

Podnośnik LiftBoy jest lekki, lecz wyróżnia się dużym udźwigiem.
Mała platforma Liftboy może przewozić jednocześnie osobę niepełnosprawną na wózku i opiekuna.

W przeciwieństwie do platformy schodowej nie porusza się wzdłuż biegu schodów, lecz może znajdować się obok stopni lub wysokiego progu. Urządzenie jest odporne na działanie warunków atmosferycznych, dlatego możesz z niego korzystać przez cały rok – w domu i na zewnątrz. Jako winda dla niepełnosprawnych podlega jednak pod pełen dozór UDT i wymaga konserwacji oraz okresowych badań technicznych.

Alternatywy dla lekkiego podnośnika pionowego

Zamiast małej platformy LiftBoy, możesz wybrać także inne rozwiązanie umożliwiające pokonanie przeszkody osobie na wózku inwalidzkim. W przypadku bariery o wysokości przekraczającej 83 cm rozważ montaż platformy schodowej lub dużego podnośnika pionowego. Możesz go ustawić przy wejściu do budynku albo obok tarasu lub balkonu (jeżeli osoba niepełnosprawna mieszka na niskiej kondygnacji).

W przypadku konieczności zniwelowania wysokości rzędu 2-2,5 m koszt założenia podnośnika pionowego będzie bardziej opłacalny niż budowa rampy. Pozwoli też na ogromną oszczędność miejsca, ponieważ wymiary windy wynoszą zaledwie 900 x 1400 mm. Zapewni również komfort oraz bezpieczeństwo osobie niepełnosprawnej, która będzie mogła pokonać przeszkodę samodzielnie i bez wysiłku.

Istnieje wiele rozwiązań umożliwiających likwidowanie barier dla osób na wózkach inwalidzkich. Skontaktuj się z ekspertami marki Windy Schodowe, aby wybrać opcję, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.