Krzesełko schodowe, platforma czy podnośnik -co wybrać?

Zarówno krzesełko schodowe, platforma, jak i podnośnik to często wykorzystywane urządzenia przez osoby niepełnosprawne. Nie każdy wie jednak, czym się od siebie różnią. W tym artykule dowiesz się, w jaki sposób dopasować typ windy do indywidualnych potrzeb oraz specyfikacji domu czy mieszkania.

Krzesełko schodowe na schody
Modne i ekonomiczne krzesełko na schody.

Krzesełka schodowe

Krzesełka schodowe to urządzenia dźwigowe przeznaczone dla niepełnosprawnych cierpiących na niewielką dysfunkcję ruchu. Takie urządzenia dźwigowe stosują też osoby w podeszłym wieku. Przeznaczeniem małych wind schodowych jest bezproblemowe i bezpieczne przemieszczanie się po schodach. Warunkiem korzystania z nich jest to, że człowiek musi być wystarczająco sprawny, żeby mógł usiąść na krzesełku. Dlatego urządzenie to nie jest odpowiednim wyborem dla osób, które poruszają się na wózku.

Platforma schodowa dla osób niepełnosprawnych

Platformy schodowe to urządzenia dźwigowe, które likwidują bariery architektoniczne. Transportują one osoby niepełnosprawne tuż nad stopniami. To rozwiązanie przeznaczone dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Urządzenie tego rodzaju ma o wiele większy udźwig aniżeli krzesła schodowe. Najczęściej jest on na poziomie 230-300 kilogramów. Co istotne, z platformy przyschodowej z powodzeniem może korzystać nie tylko osoba samodzielnie się poruszająca, ale też taka, która przemieszcza się na wózku inwalidzkim.

Platforma schodowa prostoliniowa
Estetyczna platforma schodowa.

Podnośniki pionowe

W obecnych czasach bardzo popularne są praktyczne podnośniki pionowe. To opcja przeznaczona dla ludzi poruszających się na wózku inwalidzkim. Mowa tutaj o urządzeniu dźwigowym, które tak samo, jak platformy schodowe, transportuje osoby niepełnosprawne. Podnośnik pionowy nie porusza się nad schodami, ale obok nich łącząc dwa poziomy domu, które trzeba pokonać. Korzystają z niego głównie niepełnosprawni poruszający się na wózku inwalidzkim. Żeby tego rodzaju podnośnik pionowy posłużył przez długi okres, powinien pochodzić od renomowanego producenta.

Winda dla niepełnosprawnych – kto będzie z niej korzystał?

Krzesełko schodowe wyposażone jest w ergonomiczne siedzisko oraz podłokietniki, a także podnóżek i pas bezpieczeństwa. To bardzo wygodna i bezpieczna opcja dla osób starszych i niepełnosprawnych mających kłopot z wchodzeniem i schodzeniem po schodach. Z takiego urządzenia najczęściej korzystają ludzie po przebytej operacji ortopedycznej. Do tego dolicza się osoby cierpiące na epilepsję bądź z porażeniem kończyn. Krzesełka dla niepełnosprawnych są bardzo funkcjonalne i mogą posłużyć przez wiele lat.

Dla osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim zalecane jest stosowane platformy schodowej. To bardzo wygodne i funkcjonalne rozwiązanie. Na taką platformę można bez trudu wjechać wózkiem inwalidzkim. Jeżeli jednak na schodach nie ma miejsca na montaż tego rodzaju platformy, warto będzie rozważyć inne rozwiązanie. Mowa tutaj o założeniu podnośnika pionowego, na przykład przy balkonie. Podnośnik pionowy będzie w tym przypadku strzałem w dziesiątkę.

Winda schodowa – gdzie ją zainstalować?

Okazuje się, że winda schodowa może być zainstalowana w domu jednorodzinnym. W tym przypadku decyzję o jej montażu musi podjąć właściciel domu. Często instalowana jest też w bloku mieszkalnym. Wtedy wymagana jest zgoda spółdzielni bądź wspólnoty mieszkaniowej. Bardzo ważną kwestią są wymagania przeciwpożarowe. Winda schodowa może być też instalowana w budynku użyteczności publicznej. Bardzo istotne jest to, żeby pochodziła od renomowanego producenta, gdyż jej jakość jest istotną kwestią. Windy schodowe wykorzystywane są powszechnie od wielu lat i są świetnym rozwiązaniem dla osób niepełnosprawnych.

Cena najmniejszej windy domowej