Powrót do zdrowia po urazach fizycznych: jak dbać ukochaną osobę

Urazy fizyczne przytrafiają się każdemu z nas, niezależnie od wieku czy stanu zdrowia. Drobne kontuzje takie jak stłuczenia goją się zazwyczaj szybko i nie wymagają specjalnych zabiegów leczniczych i pielęgnacyjnych. W przypadku większych urazów np. złamań, konieczne staje się specjalistyczne leczenie i opieka. Podpowiadamy, jak dbać o osobę po urazie, aby szybko powróciła do zdrowia i pełnej sprawności.

leczenie urazów fizycznych
Leczenie urazów fizycznych

Urazy fizyczne – leczenie

Ludzki organizm samodzielnie dąży do naprawy wszelkich uszkodzeń powstałych podczas codziennych czynności. Jednak nie oznacza to, że leczenie należy zostawić samemu sobie i wszystko będzie dobrze. Podstawą powrotu do zdrowia jest odpowiednie leczenie. Dlatego też nawet z niewielkim urazem należy zgłosić się do lekarza, który zaleci odpowiedni sposób postępowania i przepisze leki. Warto pamiętać, że nawet takie urazy jak skręcenie kostki, naciągnięcie więzadła czy większe stłuczenie źle leczone mogą pozostawić po sobie przykre, nawracające dolegliwości, których trudno się pozbyć.

Urazy fizyczne – pielęgnacja

Powrót do zdrowia po wszelkich urazach wymaga nie tylko postępowania zgodnego z zalecaniami lekarza, ale także odpowiedniej pielęgnacji. Niezależnie od obrażeń, chory powinien być pod opiekę osób trzecich. Najczęściej są to członkowie najbliższej rodziny, ale zdarza się, że konieczna jest pomoc opiekunki lub pielęgniarki środowiskowej. W większości wypadków główne zabiegi pielęgnacyjne opierają się na zmianach opatrunków, utrzymaniu chorego w czystości oraz podawaniu mu treściwych posiłków. W przypadku ciężkich urazów konieczne mogą okazać się także inne zabiegi pielęgnacyjne zalecane przez lekarza.

ćwiczenia rehabilitacyjne
Ćwiczenia rehabilitacyjne

Urazy fizyczne -rehabilitacja

Kolejnym, ważnym elementem powrotu do zdrowia po urazie jest rehabilitacja. Część zabiegów zalecanych przez specjalistów może być wykonywana wyłącznie w gabinecie fizjoterapeutycznym. W takim wypadku zadaniem osoby opiekującej się chorym jest umożliwienie mu dotarcia na zabieg. W czasie leczenia urazów konieczne jest również wykonywanie specjalnie dobranych ćwiczeń. Chory może ćwiczyć w gabinecie z fizjoterapeutą a do tego powinien powtarzać ćwiczenia w domu przy wsparciu osoby bliskiej.

Bliskość i towarzystwo

Proces leczenia, niezależnie od tego, czy chodzi o drobny uraz czy o ciężką chorobę, przebiega znacznie szybciej i lepiej, jeśli chory otoczony jest bliskimi. Codzienne przebywanie w gronie rodzinnym, poczucie przydatności, wypełnianie, nawet najdrobniejszych obowiązków domowych, sprawia, że choremu chce się żyć, a tym samym walczyć o swoje zdrowie. W przypadku chorób przewlekłych zdarza się, że opieka nad chorym bywa uciążliwa, a jej długotrwałość – męcząca. Niemniej jednak umiejętne podejście do chorego oraz chęć pomocy sprawiają, że proces zdrowienia staje się przyjemniejszy i szybszy.

Urazy fizyczne zdarzają się bardzo często. Większość ludzi choć raz w życiu cierpiała z powodu złamanej lub pękniętej kości. Niemal każdy miał skręconą kostkę, stłuczone kolano czy skaleczoną dłoń. Tego typu urazy goją się w różnym tempie i wymagają różnego natężenia opieki. Trzeba jednak pamiętać, że chory zawsze wymaga uwagi osób bliskich i poświęcenia chwili czasu. Dzięki temu szybciej wraca do zdrowia i odzyskuje pełnię sił.