Cena krzesełka schodowego dla osoby starszej bądź niepełnosprawnej na schody dwubiegowe

Dosyć często zdarza się w blokach czy w domach wielorodzinnych, że mamy schody składające się z kilku prostych odcinków. Są to tak zwane schody wielobiegowe. W przypadku dwóch biegów mówimy o schodach dwubiegowych. Zdarza się też tak że schody mają trzy, lub nawet cztery biegi schodów. Jest to bardzo popularny układ schodów i w budownictwie starszym i nowszym. Mogą to być schody symetryczne, czyli oba odcinki będą tej samej długości, ale zdarza się też tak że jedna część schodów jest dłuższa a druga krótsza. Te oba biegi schodów mogą być ułożone względem do siebie pod kątem 90 stopni lub 180 stopni. Dużo rzadziej są one położone w jednej linii prostej.

Dwa krzesełka prostoliniowe
Na schodach dwubiegowych można zamontować dwa krzesełka prostoliniowe

Jaka jest cena krzesełka schodowego na schody dwubiegowe

Przede wszystkim musimy wiedzieć, że na takich schodach dwu bądź trzybiegowych możemy zastosować dwa rozwiązania.

Jednym z nich jest montaż dwóch lub trzech krzesełek na szynie prostej. Montujemy zatem dwa lub trzy niezależne urządzenia w formie niezależnych od siebie krzesełek schodowych. Oznacza to że, osoba korzystająca z urządzenia wsiada na pierwsze z nich, wjeżdża po pierwszym biegu schodów, potem przesiada się na drugie urządzenia i na kolejne. Mamy zatem trzy oddzielne krzesełka schodowe na szynie prostej. W tym zakresie oferujemy krzesełko schodowe Acorn Superglide lub krzesełko HomeGlide. Takie rozwiązanie ma plusy i minusy. Jest to rozwiązanie tańsze niż zakup krzesełka na torze krzywoliniowym. Na chwilę obecną czyli pierwszą połowę 2023 roku zakup dwóch krzesełek Acorn Superglide to koszt około 26 tysięcy złotych. Krzesełka HomeGlide w okolicach 22 tysięcy złotych. Ostateczna kwota zależy oczywiście od długości schodów, od wyposażenia krzesełka. Osoba chodząca przy balkoniku, ciężej się poruszająca swobodnie skorzysta z tego typu rozwiązania.

Krzesełko schodowe krzywoliniowe

Cena krzesełka krzywoliniowego

W przypadku osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim w gorszym stanie fizycznym lepszym rozwiązaniem będzie montaż krzesełka schodowego krzywoliniowego. To jest właśnie drugi sposób by sobie z tymi schodami poradzić. W przypadku schodów od trzech biegów wzwyż to wówczas krzesełko krzywoliniowe jest prawie zawsze lepszym rozwiązaniem. Krzesełko takie porusza się po szynie jezdnej montowanej do stopni schodów. Ta szyna może być zamontowana po prawej lub lewej stronie. W przypadku montażu szyny musimy zawsze patrzeć na to czy szyna jezdna nie zablokuje nam dostępu do drzwi znajdujących się na innych półpiętrach. Szyna powinna być zatem montowana od strony duszy schodów szczególnie w blokach.

Krzesełko krzywoliniowe pozwala na wjazd od dołu do góry, zatem osoba niepełnosprawna nie musi się przesiadać z jednego urządzenia na drugie. Mamy zatem jedno urządzenie zatem koszty utrzymania i serwisu są niższe. Krzesełko krzywoliniowe produkowane jest pod konkretne schody. Zatem koszt zakupu takiego krzesełka w przypadku schodów dwubiegowych to około 34 tysięcy złotych. Przy schodach trzybiegowych to kwota około 40 tys złotych. W przypadku chodów trzybiegowych trzeba rozważyć czy warto instalować na nie trzy krzesełka prostoliniowe czy jedno krzywoliniowe.

Jak wyliczyć koszt krzesełka?

Cena krzesełka schodowego na schody dwubiegowe to koszt od dwudziestu kilku to trzydziestu kilku tysięcy złotych. Ten koszt zależy od tego czy instalujemy na schodach dwa niezależne krzesełka prostoliniowe, czy też jedno krzywoliniowe, które pozwala osobie bezpośrednio z dołu na górę bez przesiadek. My podajemy bardzo ogólne koszty jako przedział cenowy. Zawsze koszt krzesełka jest wyliczany indywidualnie. Wyliczenia dokonujemy na podstawie indywidualnych pomiarów, bądź po prostu wykonanych zdjęć. Mogą być one wysłane mailem, sms, whatsupem. Droga jest dowolna. Wysłanie kilku zdjęć pozwala nam przygotować tą wycenę dosyć szybko i dużą dokładnością.

Które rozwiązanie wybrać?

Które rozwiązanie jest lepsze i które wybrać? To zawsze zależy od sytuacji. Czasami rozwiązaniem lepszym jest montaż dwóch krzesełek na szynie prostoliniowej. Szczególnie wówczas gdy każda kondygnacja w domu jest częścią użytkową. Czyli między każdą częścią schodów jest część użytkowa domu. Wówczas dwóch lub trzech urządzeń prostoliniowych jest zasadna. Warto też wybrać to rozwiązanie gdy mamy ograniczony budżet i liczy się każda wydana złotówka. Oczywiście w przypadku większej kondygnacji jak cztery jedynym rozwiązaniem jest wybór krzesełka na szynie krzywoliniowej.

Skontaktuj się z naszym doradcą.
Skontaktuj się z naszym doradcą