Najważniejsze różnice między platformą schodową a podnośnikiem pionowym

Bardzo często, szczególnie wtedy gdy mamy schody zewnętrzne Klienci pytają nas jakie są podstawowe różnie między podnośnikiem pionowym a platformą schodową. W tym miejscu zacznijmy może od omówienia tego jakie są ich podobieństwa. Oba te urządzenia pozwalają na pokonanie schodów osobie niepełnosprawnej znajdującej się na wózku inwalidzkim. W przeciwieństwie do krzesełka schodowego, gdzie osoba korzystająca z tego urządzenia musi się niejako przenieść na krzesełko i bez wózka wjechać bądź zjechać na górę lub na dół.

Platforma schodowa prostoliniowa
Platforma schodowa prostoliniowa

Jaki może być udźwig platformy schodowej i podnośnika pionowego?

Z reguły udźwig podnośników pionowych jest większy niż platform. Mamy w ofercie kilka podnośników np. KaliB czy Liftboy. Udźwig takich podnośników to około 400 kg. Platformy schodowe mają ten udźwig na poziomie 220 kg. Podnośnik pionowy może wwozić osobę na wyższą wysokość w krótszym czasie. Czyli zachowując tą samą prędkość transportu to jest 0,15 m na sekundę pokonuje odległość w pionie na przykład trzech metrów szybciej niż robi to platforma schodowa. Dzieję się tak gdyż podnośnik porusza się w pionie, a platforma niejako jedzie po skosie wzdłuż schodów.

Zasilanie platformy schodowej a podnośnika pionowego

Podnośniki pionowe są zasilane bezpośrednio z sieci na przykład z jakiegoś gniazdka lub kabla zasilającego. Platformy są zasilane akumulatorowo. Zasilanie akumulatorowe ma jedną zasadniczą wadę, taką, że nie można go używać cały czas. Możemy np. wjechać trzy do czterech razów, po których na kolejny wjazd trzeba poczekać do momentu naładowania się akumulatora. Zasilanie akumulatorowe jest dobre w przypadku np. zaniku prądu. Platforma będzie się poruszać nawet w przypadku braku prądu. W przypadku podnośnika pionowego tych wjazdów w górę i w dół można zrobić dużo większą ilość razy. W przypadku braku prądu podnośnik pojedzie do dołu, jednakże w górę już nie.

Podnośnik pionowy
Podnośnik pionowy Liftboy

Platformę schodową montujemy w świetle schodów. Niejako zawęży szerokość klatki schodowej. W zależności od modelu urządzenia i w zależności od montażu szyny jezdnej te schody zawężą się na około 10 do 20 cm po całej długości. Tam gdzie stoi platforma schodowa ta grubość platformy będzie wynosiła nawet 35 do 45 centymetrów. Podnośnik pionowy nie jest montowany w świetle schodów, jest montowany obok podestu górnego schodów. Miejsca na schodach nie zajmuje. Wymaga fundamentu i wymaga zgłoszenia budowy. Nie w każdym miejscu także da się ten podnośnik postawić.

Na podnośniku pionowym może pojechać osoba na wózku wraz z opiekunem. W przypadku platformy schodowej może jechać tylko osoba na wózku, a opiekun idzie obok. Można też sterować zdalnie tą platformą za pomocą pilota lub sterownika na kablu w zależności od modelu.

Platforma schodowa a podnośnik pionowy – koszty zakupy

Zawsze porównując te dwa urządzenia warto wziąć pod uwagę koszty użytkowania. Koszt zakupu platformy schodowej i podnośnika pionowego jest podobny. Jest to zakres pomiędzy 35 a 45 tysięcy złotych. Koszty utrzymania urządzeń i serwisu jest też podobny. Serwis w przypadku podnośnika pionowego należy wykonywać co około 30 dni. Czyli co miesiąc musi przyjechać serwisant, który w dzienniku konserwacji zrobi odpowiedni wpis, który urządzenie przejrzy, czy nasmaruje ślizgi. W przypadku platformy schodowej jest to czas miej więcej co pół roku. Są też takie urządzenia, które wymagają serwisu nawet co dwanaście miesięcy.

Dofinansowanie pfron na zakup platformy schodowej

Na przestrzeni iluś tam lat koszt utrzymania tego urządzenia staje się znacząco inny. Każde z tych urządzeń podlega pod dozór techniczny. Badania dopuszczające wykonujemy tuż po montażu, a potem co dwa lata takie urządzenie musi być sprawdzone przez serwisanta przy obecności inspektora. Muszą być też zrobione protokoły elektryczne. Musi być określony sposób zużycia elektrycznego tego urządzenia. Robią to specjaliści czyli konserwatorzy tego urządzenia.