Wyciąg dla osób niepełnosprawnych – czym jest i kiedy się go stosuje?

Osoba niepełnosprawna na co dzień napotyka wiele barier architektonicznych – także we własnym domu. Trudności z wchodzeniem po schodach, samodzielnym pokonaniem kondygnacji, a nawet zejściem z łóżka. Trzeba pamiętać, że niemniej ważne i trudne zadanie mają opiekunowie osób niepełnosprawnych, którzy towarzyszą im w codziennych zmaganiach. Ważnym urządzeniem ułatwiającym opiekę jest wyciąg dla osób niepełnosprawnych. Przydaje się on nie tylko przy rehabilitacji, ale też przy kąpielach i kładzeniu niepełnosprawnego do łóżka.

wyciąg dla niepełnosprawnych

Czym jest wyciąg dla osób niepełnosprawnych?

Podnoszenie osoby niepełnosprawnej lub starszej, której ciało jest już na tyle osłabione, że wykonywanie codziennych czynności jest niemal niemożliwe, jest obciążające dla opiekuna. Próba podniesienia i przetransportowania inwalidy – tylko siłą własnych rąk – jest dla niego wyczynem bardzo wymagającym i ciężkim fizycznie. Podnośnik dla niepełnosprawnych i seniorów ma pomóc w codziennych obowiązkach oraz rehabilitacji. Pozwoli na łatwe przetransportowanie osoby chorej i starszej do łazienki czy do łóżka. Również dla opiekuna czynność ta nie będzie wiązała się ze wzmożonym wysiłkiem.

Jednym z powodów, dla których opiekun nie powinien samodzielnie podnosić osoby chorej jest troska o własne zdrowie. Nie należy tego robić również ze względu na niepełnosprawnego. Takie samodzielne próby przenoszenia mogą doprowadzić do urazów kręgosłupa u chorego. Ponadto zawsze istnieje zagrożenie, że inwalida przewróci się i zrobi sobie krzywdę. W takim przypadku niezbędny jest wysięgnik dla niepełnosprawnych.

Podnośnik manualny i elektryczny

Takie podnośniki można spotkać w ośrodkach opieki, ale z powodzeniem można z nich korzystać także w domu. Najlepsze są wyciągi na kółkach, ponieważ umożliwiają transportowanie chorego do łazienki oraz do łóżka. Najczęściej podnośniki montuje się na stałe nad łóżkiem i można z nich korzystać tylko w jednym miejscu. Najczęściej korzystają z nich osoby leżące. Podnośniki ułatwiają nie tylko przenoszenie niepełnosprawnego, ale i jego rehabilitację.

Kluczowym elementem wyciągu jest stabilny korpus, który unosi określony ciężar (zwyczajowo podnośniki posiadają udźwig do 150 kg). Ruchomy żuraw, na którym zawieszone jest nosidło, płynnie wykonuje określone ruchy.

W konstrukcji podnośnika duże znaczenie ma napęd, ponieważ urządzeniem można sterować zarówno ręcznie, jak i zdalnie.

Podnośnik elektryczny

Podnośnik elektryczny to najpopularniejsza opcja, najlepsza z punktu widzenia opiekuna osoby niepełnosprawnej lub starszej. Można nim sterować za pomocą pilota i ustawiać najdogodniejsze opcje, które przydadzą się zarówno przy transporcie, jak i rehabilitacji. Opiekun musi za to samodzielnie umieścić niepełnosprawnego w nosidle, co i tak stanowi już zdecydowanie mniejszy wysiłek. Najlepiej wybierać wyciągi elektryczne, które wyposażone są w akumulator. Dzięki temu nie urządzenia nie muszą być stale podłączone do źródła zasilania. Jest to szczególnie ważne w domach, w których podnośnik będzie sprawował kilka funkcji. Tutaj minusem jest na pewno cena, gdyż urządzenia elektryczne są zdecydowanie droższe od tych manualnych.

Podnośnik manualny

Podnośniki manualne od wyciągów elektrycznych odróżnia nie tylko brak napędu, ale też budowa. Podnośnik ma dość prostą budowę, co umożliwia np. szybkie złożenie podnośnika i przetransportowanie go w inne miejsce. W przypadku tych elektrycznych jest to zadanie dużo trudniejsze. Podnośniki manualne wyposażone są w tzw. łożysko oporowe, które podnosi się lub opada przez nacisk stopą. Ta czynność nie wymaga od opiekuna zbyt wielkiego wysiłku. Tego typu wyciąg dla osób niepełnosprawnych może bardziej sprawdzić się w małych mieszkaniach, w których nie ma miejsca na skomplikowane mechanizmy. Ponadto wskazany jest także dla osób starszych i niepełnosprawnych, które mają problem z wykonaniem niektórych czynności, ale nie są całkowicie bezwładne.

Przy wyborze wyciągu dla osób niepełnosprawnych trzeba zwrócić uwagę nie tylko na cenę. Inne czynniki, które warto rozważyć to jego przeznaczenie oraz potrzeby osoby chorej, a także na miejsce.

Wyciąg dla osób niepełnosprawnych i seniorów – jakie ma zalety?

Taki typ udogodnień dla niepełnosprawnych niekiedy jest niezbędny dla osoby chorej, jak i jej opiekuna. Wybór opcji manualnej lub elektronicznej zależy już tylko od potrzeb indywidualnych. Zarówno wyciąg napędzany ręcznie, jak i ten przez źródło zasilania, ma swoje zalety.

  • Ułatwienie dla osób chorych i opiekunów – to jest największa zaleta i powód, dla którego ten rodzaj urządzenia cieszy się największą popularnością. Opieka nad osobą chorą jest trudna, także pod względem fizycznym, a taki podnośnik zdecydowanie ułatwia czynności rehabilitacyjne czy higieniczne.
  • Prosty montaż – użytkowanie wyciągu jest bardzo proste i nie wymaga użycia siły. Jest także proste w montażu, a manualna wersja – łatwa w składaniu i transportowaniu do innego miejsca. Opiekunowie, jak i osoby niepełnosprawne potrzebują prostych rozwiązań, które będą dla nich ułatwieniem.
  • Uniwersalne zastosowanie – do rehabilitacji, kąpieli czy wstawania i kładzenia do łóżka. Taki podnośnik ma kilka zastosowań, które sprawdzą się w codziennych sytuacjach. Dzięki temu nie trzeba w mieszkaniu montować kilku udogodnień dla osób starszych i niepełnosprawnych, wystarczy tylko posiadać wyciąg.
  • Bezpieczeństwo – nosidło jest odpowiednio wyprofilowane, więc nie ma możliwości, aby osoba chora z niego wypadła. Sam proces podnoszenia jest płynny i nieinwazyjny. Ponadto samo urządzenie jest odporne na kontakt z wodą.

Rodzaje wyciągów dla niepełnosprawnych i starszych

Podnośniki dzielą się nie tylko na rodzaj napędu, ale także przede wszystkim na sposób montażu. Wyciąg wybiera się pod kątem potrzeb osoby potrzebującej.

  • Wyciągi montowane do ściany – najczęściej montowane są w ośrodkach zdrowia lub w domach osób, które ze względu na swoją niepełnosprawność lub chorobę, głównie leżą w łóżku. Ten typ podnośników montuje się także w łazience bezpośrednio do ściany lub do masztu, który przytwierdza się do podłogi. Na pewno minusem takiego rozwiązania jest brak mobilności, gdyż wyciąg na stałe montuje się do konkretnego miejsca.
  • Wyciągi montowane do sufitu – ze względu na sposób montażu sufitowego zajmują mniej miejsca. Podobnie jak podnośniki ścienne, nie są mobilne i na stałe montuje się je w danym pomieszczeniu.
  • Wyciągi jezdne – najbardziej uniwersalne i dostosowane do różnych potrzeb osoby starszej lub niepełnosprawnej. Nazywany jest także podnośnikiem transportowo-kąpielowym, bo umożliwia te czynności. Jest on mobilny, dlatego opiekun może w prosty i szybki sposób przetransportować inwalidę z jednego miejsca, do drugiego, a użycie nie wymaga siły.

Cena wysięgnika dla seniorów i niepełnosprawnych. Nowy czy używany?

Nowy podnośnik jest dość sporym wydatkiem. Cena jest uzależniona od rodzaju wyciągu, gdyż niższą cenę będzie trzeba zapłacić za ten manualny, a wyższą za elektryczny. Pod uwagę trzeba także brać markę i wielofunkcyjność urządzeń.

  • Podnośnik manualny – jego cena zazwyczaj niższa niż podnośnika elektrycznego. Na rynku dostępne są również używane urządzenia.
  • Podnośnik elektryczny – jest to droższa opcja tego rodzaju urządzenia dla osób niepełnosprawnych i starszych. Ceny różnią się w zależności od modelu i sposobu montażu. Podnośnik elektryczny Levicare to wydatek rzędu 9,5 tysiąca złotych.

Często urządzenia używane są w bardzo dobrym stanie wizualnym i technicznym, dlatego warto zastanowić się nad taką opcją – zwłaszcza, iż podnośnik jest sporym wydatkiem, dlatego warto szukać oszczędności. Na wyciągi dla niepełnosprawnych oraz inne urządzenia, które niezbędne są osobom niepełnosprawnym oraz seniorom, można starać się o dofinansowanie.

Ponadto na podnośniki dla niepełnosprawnych można uzyskać dofinansowanie z PFRON nawet do 95% wartości sprzętu. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek w rejonowej siedzibie MOPR lub PCPR. Dofinansowanie pozwoli znacznie obniżyć koszty zakupu sprzętu, który jest istotny w likwidowaniu barier i pomocy opiekunom osób niepełnosprawnych i starszych.

Zapraszamy do kontaktu – doradzimy wybór najlepszej opcji.