Wyciąg dla osób niepełnosprawnych – czym jest i kiedy się go stosuje?

Osoba niepełnosprawna na co dzień napotyka wiele barier architektonicznych – także we własnym domu. Trudności z wchodzeniem po schodach, samodzielnym pokonaniem kondygnacji, a nawet zejściem z łóżka. Trzeba pamiętać, że niemniej ważne i trudne zadanie mają opiekunowie osób niepełnosprawnych, którzy towarzyszą im w codziennych zmaganiach. Ważnym urządzeniem ułatwiającym opiekę jest wyciąg dla niepełnosprawnych, który jest pomocny przy rehabilitacji, ale też przy kąpielach i kładzeniu niepełnosprawnego do łóżka.

wyciąg dla niepełnosprawnych

Czym jest wyciąg dla niepełnosprawnych?

Podnoszenie osoby niepełnosprawnej lub starszej, której ciało jest już na tyle osłabione, że wykonywanie codziennych czynności jest niemal niemożliwe, jest obciążające dla opiekuna. Próba podniesienia i przetransportowania inwalidy – tylko siłą własnych rąk – jest dla niego wyczynem bardzo wymagającym i ciężkim fizycznie. Podnośnik dla niepełnosprawnych i seniorów ma pomóc w codziennych obowiązkach oraz rehabilitacji. Pozwoli na łatwe przetransportowanie osoby chorej i starszej do łazienki czy do łóżka, a dla opiekuna czynność ta nie będzie wiązała się ze wzmożonym wysiłkiem.

Opiekun nie tylko nie może podnosić osoby chorej z uwagi na swoje własne zdrowie, ale nie powinien tego dokonywać również ze względu na niepełnosprawnego. Takie samodzielne próby przenoszenia mogą doprowadzić do urazów kręgosłupa u chorego. Ponadto zawsze istnieje zagrożenie, że inwalida przewróci się i zrobi sobie krzywdę. W takim przypadku niezbędny jest wysięgnik dla niepełnosprawnych.

Podnośnik manualny i elektryczny

Takich podnośników używa się w ośrodkach opieki, ale z powodzeniem mogą być one wykorzystywane także w domu. Najlepsze są wyciągi na kółkach, gdyż umożliwiają transportowanie chorego do łazienki oraz do łóżka. Te przytwierdzane do ściany można używać tylko w jednym miejscu (najczęściej montowane są nad łóżkiem) i przeznaczone są dla osób leżących, gdyż ułatwia to nie tylko przenoszenie niepełnosprawnego, ale i jego rehabilitację.

Kluczowym elementem wyciągu jest korpus, który musi być stabilny, aby mógł unieść określony ciężar (zwyczajowo podnośniki posiadają udźwig do 150 kg). Ruchomy żuraw, na którym zawieszone jest nosidło, płynnie wykonuje określone ruchy.

W konstrukcji podnośnika znaczący jest napęd, gdyż urządzenie to może być sterowane zarówno ręcznie, jak i zdalnie.

 • Podnośnik elektryczny – najpopularniejsza opcja, najlepsza z punktu widzenia opiekuna osoby niepełnosprawnej lub starszej. Można nim sterować za pomocą pilota i ustawiać na nim najdogodniejsze opcje, które będą wskazane zarówno przy transporcie, jak i rehabilitacji. Opiekun musi za to samodzielnie umieścić niepełnosprawnego w nosidle, co i tak stanowi już zdecydowanie mniejszy wysiłek. Najlepiej wybrać takie wyciągi elektryczne, które wyposażone są w akumulator, dzięki czemu nie będzie musiał on stale być podłączonym do źródła zasilania. Jest to szczególnie ważne w domach, w których podnośnik będzie sprawował kilka funkcji. Tutaj minusem jest na pewno cena, gdyż urządzenia elektryczne są zdecydowanie droższe od tych manualnych.
 • Podnośnik manualny – od wyciągów elektrycznych odróżnia je nie tylko brak napędu, ale też budowa, która jest dość prosta, co umożliwia np. szybkie złożenie podnośnika i przetransportowanie go w inne miejsce. W przypadku tych elektrycznych jest to zadanie dużo trudniejsze. Podnośniki manualne wyposażone są w tzw. łożysko oporowe, które podnosi się lub opada przez nacisk stopą. Ta czynność nie wymaga od opiekuna zbyt wielkiego wysiłku. Tego typu wyciąg może bardziej sprawdzić się w małych mieszkaniach, w których nie ma miejsca na skomplikowane mechanizmy. Ponadto wskazany jest także dla osób starszych i niepełnosprawnych, które mają problem z wykonaniem niektórych czynności, ale nie są całkowicie bezwładne.

Przy wyborze wyciągu dla niepełnosprawnych trzeba zwrócić uwagę nie tylko na cenę, ale także na jego przeznaczenie oraz potrzeby osoby chorej, a także na miejsce.

Zalety używania podnośników dla osób niepełnosprawnych i seniorów

Taki typ udogodnień dla niepełnosprawnych niekiedy jest niezbędny dla osoby chorej, jak i jej opiekuna. Wybór opcji manualnej lub elektronicznej uzależniony jest już tylko od potrzeb indywidualnych, jednak zarówno wyciąg napędzany ręcznie, jak i ten przez źródło zasilania, ma swoje zalety.

 • Ułatwienie dla osób chorych i opiekunów – to jest największa zaleta i powód, dla którego ten rodzaj urządzenia jest najczęściej wybierany. Opieka nad osobą chorą jest trudna, także pod względem fizycznym, a taki podnośnik zdecydowanie ułatwia czynności rehabilitacyjne czy higieniczne.
 • Prosty montaż – użytkowanie wyciągu jest bardzo proste i nie wymaga użycia siły. Jest także proste w montażu, a manualna wersja – łatwa w składaniu i transportowaniu do innego miejsca. Opiekunowie, jak i osoby niepełnosprawne potrzebują prostych rozwiązań, które będą dla nich ułatwieniem.
 • Uniwersalne zastosowanie – do rehabilitacji, kąpieli czy wstawania i kładzenia do łóżka – taki podnośnik ma kilka zastosowań, które sprawdzą się w codziennych sytuacjach. Dzięki temu nie trzeba w mieszkaniu montować kilku udogodnień dla osób starszych i niepełnosprawnych, wystarczy tylko posiadać wyciąg.
 • Bezpieczeństwo – nosidło jest odpowiednio wyprofilowane, więc nie ma możliwości, aby osoba chora z niego wypadła. Sam proces podnoszenia jest płynny i nieinwazyjny. Ponadto samo urządzenie jest odporne na kontakt z wodą.

Rodzaje wyciągów dla niepełnosprawnych i starszych

Podnośniki dzielą się nie tylko na rodzaj napędu, ale także przede wszystkim na sposób montażu. Wyciąg wybiera się pod kątem potrzeb osoby potrzebującej.

 • Wyciągi montowane do ściany – najczęściej montowane w ośrodkach zdrowia lub w domach osób, które ze względu na swoją niepełnosprawność lub chorobę, głównie leżą w łóżku. Ten typ podnośników montuje się także w łazience bezpośrednio do ściany lub do masztu, który przytwierdza się do podłogi. Na pewno minusem takiego rozwiązania jest brak mobilności, gdyż wyciąg na stałe montuje się do konkretnego miejsca.
 • Wyciągi montowane do sufitu – ze względu na sposób montażu sufitowego zajmują mniej miejsca, ale podobnie jak podnośniki ścienne, nie są mobilne i na stałe montuje się je w danym pomieszczeniu.
 • Wyciągi jezdne – najbardziej uniwersalne i dostosowane do różnych potrzeb osoby starszej lub niepełnosprawnej. Nazywany jest także podnośnikiem transportowo-kąpielowym, bo umożliwia te czynności. Jest on mobilny, dlatego opiekun może w prosty i szybki sposób przetransportować inwalidę z jednego miejsca, do drugiego, a użycie nie wymaga siły.

Cena wysięgnika dla seniorów i niepełnosprawnych. Nowy czy używany?

Nowy podnośnik jest dość sporym wydatkiem. Cena jest uzależniona od rodzaju wyciągu, gdyż niższą cenę będzie trzeba zapłacić za ten manualny, a wyższą za elektryczny. Pod uwagę trzeba także brać markę i wielofunkcyjność urządzeń.

 • Podnośnik manualny – jego cena zazwyczaj oscyluje pomiędzy 2 a 3 tysiącami złotych za nowe urządzenie. Używany kosztuje nieco mniej, bo 1500-2000 złotych.
 • Podnośnik elektryczny – jest to droższa opcja tego rodzaju urządzenia dla osób niepełnosprawnych i starszych. Zwyczajowo trzeba liczyć się wydatkiem w wysokości od 6 do 7 tysięcy złotych za sprzęt nowy. Używany kosztuje ok. 5 tysięcy złotych (w zależności od modelu i sposobu montażu).

Często urządzenia używane są w bardzo dobrym stanie wizualnym i technicznym, dlatego warto zastanowić się nad taką opcją – zwłaszcza, iż podnośnik jest sporym wydatkiem, dlatego warto szukać oszczędności. Na wyciągi dla niepełnosprawnych oraz inne urządzenia, które niezbędne są osobom niepełnosprawnym oraz seniorom, można starać się o dofinansowanie.

Ponadto na podnośniki dla niepełnosprawnych można uzyskać dofinansowanie z PFRON nawet do 95% wartości sprzętu. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek w rejonowej siedzibie MOPR lub PCPR. Dofinansowanie pozwoli znacznie obniżyć koszty zakupu sprzętu, który jest istotny w likwidowaniu barier i pomocy opiekunom osób niepełnosprawnych i starszych.