Zabezpieczenia stosowane w krzesełkach schodowych

Schody to jedna z najczęściej występujących barier architektonicznych, którą codziennie muszą pokonywać osoby niepełnosprawne ruchowo. Coraz częściej pojawiają się różne rozwiązania, których zadaniem jest likwidacja barier architektonicznych lub wspieranie niepełnosprawnych w ich pokonywaniu. Jednym z najprostszych urządzeń ułatwiających pokonywanie schodów są krzesełka schodowe. Można je montować zarówno w budynkach jak i na zewnątrz. Są bardzo praktyczne i wygodne, ale często pojawia się pytanie – czy są bezpieczne?

Zabezpieczenia stosowane w krzesełkach schodowych
Krzesełko schodowe prostoliniowe

Bezpieczne krzesełko

  • Siedzisko

Krzesełko schodowe musi być wygodne i bezpieczne, dlatego też podczas zakupu warto zwrócić uwagę najpierw na samo siedzisko. Zazwyczaj krzesło wykonuje się z tworzywa sztucznego z elementami tapicerowanymi. Materiały dobiera się tak, aby osoba siedząca nie ślizgała się. Ponadto są one łatwe do utrzymania w czystości.

  • Podłokietniki

W zależności od modelu krzesełka podłokietniki montuje się na stałe lub składane. Zawsze jednak ułatwiają utrzymanie użytkownika w bezpiecznej pozycji podczas korzystania z urządzenia.

  • Podnóżek

Nowoczesne krzesełka schodowe wyposaża się są w podnóżek. Osoba przemieszczająca się przy pomocy krzesełka podczas jazdy musi mieć stopy ułożone na specjalnej podstawce. Dzięki temu nogi są zabezpieczone przed ewentualnymi uderzeniami o stopnie.

  • Pasy

Krzesełka schodowe wyposaża się w pasy bezpieczeństwa. Najczęściej jest to pas dwupunktowy, który zapinana się na wysokości pasa osoby korzystającej z urządzenia. Niektóre modele wyposaża się w pasy trzy- lub pięciopunktowe. Tego typu pasy sprawdzają się w przypadku osób, które mają problem z samodzielnym utrzymaniem się w pozycji siedzącej.

Zabezpieczenia dla osób niepełnosprawnych
Krzesło schodowe

Zabezpieczenia mechanizmu

  • Ograniczona prędkość

Krzesełka schodowe mogą poruszać się z niewielką prędkością, co ogranicza zagrożenie związane z szybkim pokonywaniem przeszkody jaką są schody

  • Automatyczne sterowanie

Sterowanie krzesełkiem schodowym jest bardzo wygodne i proste. W zależności od modelu krzesełka, panel sterowania znajduje się w jednym z podłokietników lub stanowi odrębny element w postaci pilota. Jest bardzo czuły, dzięki czemu użytkownik w każdej chwili może zatrzymać poruszające się urządzenie. W przypadku wielu modelu krzesełek urządzeniem może sterować użytkownik lub osoba stojąca obok.

  • System wykrywania przeszkód

Nowe modele krzesełek schodowych wyposażone są w system wykrywania przeszkód. Dzięki niemu stojąca na schodach torba lub zabawka dziecka nie są powodem do niepokoju. Krzesełko automatycznie zatrzyma się tuż przed przeszkodą.

Krzesełka schodowe to bardzo wygodny sposób na poprawę warunków życia osób niepełnosprawnych. Jak widać mają one wiele różnych zalet w tym także bezpieczeństwo. Jeśli Ty lub bliska Ci osoba potrzebujecie pomocy w pokonywaniu barier architektonicznych zastanów się nad zainwestowaniem w takie krzesełko. Jeśli masz pytania, chętnie na nie odpowiemy.