Na co można otrzymać dofinansowanie z PFRON 2022

Dofinansowanie do wind schodowych ze środków PFRON

Windy schodowe i krzesełka schodowe to nowoczesne urządzenia, służące do transportu osoby starszej lub niepełnosprawnej mającej trudności z poruszaniem się po schodach. Urządzenia tego rodzaju najczęściej poruszają się po szynie jezdnej. Szyna jezdna w krzesełku schodowym jest zazwyczaj montowana do stopni schodów po ich prawej lub lewej stronie. W niektórych modelach wind krzesełkowych prowadnice jezdne zamocowanać do ściany.

Charakterystyka krzesełek i wind schodowych 

Krzesełko schodowe zbudowane jest z mechanizmu napędowego, szyny jezdnej oraz siedziska. Konstrukcja umożliwia bezpieczny i wygodny transport osoby po schodach z poziomu dolnego na górny i odwrotnie. Windy przyschodowe można podzielić na urządzenia poruszające się na szynie prostej oraz krzywoliniowej.

Krzesła schodowe na szynie prostej – zastosowanie

Krzesełka na schody prostoliniowe służą do transportu osób na prostych odcinkach schodów. W Polsce w szczególności w budynkach wielorodzinnych mamy często do czynienia z tak zwanym wysokim parterem. Aby wejść na parter w bloku musimy pokonać kilka stopni schodów, co dla osób mających trudności z poruszaniem się lub osób na wózku jest dużym utrudnieniem. Wobec tego bardzo często montuje są w tych miejscach krzesełka schodowe lub platformy schodowe na szynie prostej. Krzesełka pozwalają na komfortowe pokonanie tej bariery architektonicznej. Osoby zainteresowane montażem krzesełek i wind schodowych na klatce schodowej w bloku powinny najpierw uzyskać zgodę administracji budynku.

Acorn Superglide krzesełka schodowe na szynie prostej

Jednym z lepszych i najbardziej popularnych urządzeń prostoliniowych jest krzesełko Acorn Superglide. W tym produkcie szyna jezdna jest mocowana do stopni schodów po ich prawej lub lewej stronie. Szyna w modelach krzeseł schodowych, takich jak Acorn Superglide zwęża schody o mniej więcej 20 centymetrów. Leży ona na stopniach schodów na dole wychodzi około 50 cm przed schody, na górze około 20 cm poza krawędź najwyższego stopnia. 

Krzesełko Acorn Superglide ma udźwig 127 kg. To pewnego rodzaju standard w większości modeli krzesełek schodowych, ponieważ zazwyczaj mają one udźwig od 120 do 130 kg. Urządzenia tego rodzaju mogą być składane w momencie, kiedy nie są używane. Dzięki możliwości złożenia siedziska, podłokietników i podnóżka ze schodów mogą korzystać inne osoby. Grubość krzesełka schodowego Acorn Superglide po złożeniu wynosi około 30 cm.

Krzesełka krzywoliniowe – transport na piętra w bloku 

Jeżeli sytuacja wymaga od nas przetransportowania osoby na pierwsze drugie bądź kolejne piętra w bloku, wówczas stosujemy tak zwane krzesełka krzywoliniowe. Są to urządzenia, które poruszają się po torze krzywoliniowym, czyli szyna jezdną produkuje się pod kształt konkretnych schodów. W przypadku produktów typu krzesło prostoliniowe koszt zakupu to kwota rzędu kilkunastu tysięcy złotych. W przypadku urządzeń krzywoliniowych, koszt takiego urządzenia wynosi kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Dofinansowanie do wind schodowych ze środków PFRON 

Osoby niepełnosprawne, mające grupę inwalidzką, mogą ubiegać się o dofinansowanie ze środków PFRON. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych dysponuje specjalnymi środkami na dotacje właśnie na produkty takie jak krzesełka i windy schodowe. Aby ubiegać się o środki, można zgłosić się do instytucji takich jak MOPS, MOPR lub PCPR. Aby otrzymać dofinansowanie, należy złożyć wniosek w miejscowym urzędzie, odpowiednim do miejsca zameldowania osoby niepełnosprawnej posiadającej grupę inwalidzką. Do wniosku o dofinansowanie należy dołączyć kosztorys, fakturę proforma i inne wymagane załączniki. Następnie po pomyślnym rozpatrzeniu wniosku, podpisuje się umowę pomiędzy urzędem, a beneficjentem dofinansowania z PFRONu. Czas oczekiwania od momentu uzyskania dofinansowania do zamontowania urządzenia, może się wahać w przedziale od dwóch do sześciu tygodni. 

Wysokość dofinansowania może wynieść nawet do 95 procent inwestycji. Najczęściej jest to jednak 80%. Jak wcześniej wspomnieliśmy, do ubiegania się o pomoc finansową tego typu, są uprawnione osoby niepełnosprawne, będą właścicielami nieruchomości lub osoby posiadające zgodę na zamontowanie urządzeń udzielone właściciela budynku, w którym na stałe zamieszkują.

Więcej informacji odnośnie dofinansowania można znaleźć tutaj.