10 powodów, które sprawiają, że Twoje krzesełko schodowe nie działa – naprawa krzesełka schodowego

Winda krzesełkowa nie może ruszyć z miejsca lub nagle zatrzymała się w połowie schodów? To wcale nie musi oznaczać, że czeka Cię naprawa krzesełka schodowego. Naprawa krzesełka schodowego – może być prosta. Poznaj najczęstsze przyczyny braku działania windy dla seniora i zobacz, jak łatwo możesz sobie z nimi poradzić!

Naprawa krzesełka schodowego nie zawsze jest konieczna – niektóre problemy możesz rozwiązać sam.

Przeczytaj artykuł w 8 minut i dowiedz się, jak samodzielnie rozwiązać problemy związane z:

  • nieprawidłowym ustawieniem siedziska krzesła schodowego,
  • zablokowaniem urządzenia przez długopis, patyczek lub fragment tynku ze ściany,
  • niewłaściwą pozycją podłokietników windy krzesełkowej,
  • nieprawidłowym działaniem pilota zdalnego sterowania.

Kiedy naprawa krzesełka schodowego nie jest konieczna?

Zdecydowana większość wind dla seniorów działa bezawaryjnie przez wiele lat. Regularne serwisowanie krzesełek schodowych Acorn, Otolift i HomeGlide sprawia, że niezwykle rzadko dochodzi w nich do usterek. Czasami zdarza się jednak, że urządzenia te przestają działać z powodu niewłaściwego użytkowania lub łatwej do usunięcia blokady. W takiej sytuacji naprawa krzesełka schodowego nie jest konieczna. Wystarczy skorzystać z porad zawartych w instrukcji obsługi i samodzielnie uruchomić windę.

Regularne serwisowanie krzesełek schodowych pozwoli nam na bieżąco ocenić, czy akumulatory nie wymagają wymiany.

Twoje krzesełko schodowe nie działa? Tu znajdziesz przyczynę!

Poznaj 10 powodów braku działania windy krzesełkowej i zobacz, jak rozwiązać najczęściej pojawiające się problemy bez pomocy serwisanta.

  1. Upewnij się, że winda dla niepełnosprawnych jest włączona.

Jeśli krzesło schodowe nie może ruszyć z miejsca, sprawdź, czy główny włącznik znajduje się w pozycji startowej. Przyczyną braku ruchu może być jego nieprawidłowe ustawienie. Użytkownicy, którzy rzadko korzystają z windy krzesełkowej niekiedy zapominają także o przekręceniu kluczyka w stacyjce. Zanim więc zadzwonisz po serwisanta, upewnij się, czy kluczyk znajduje się w stacyjce i jest ustawiony w pozycji startowej.

2. Krzesełko schodowe zatrzymuje się podczas jazdy? Czas na wymianę akumulatorów!

Większość wind krzesełkowych jest zasilana za pomocą akumulatorów, których żywotność wynosi zwykle od 3 do 5 lat. W trakcie serwisowania krzesełek schodowych nasi technicy sprawdzają, czy w akumulatorach nie dochodzi do zbyt dużego spadku napięcia. Jeśli baterie utraciły zdolność gromadzenia ładunku elektrycznego, należy je wymienić.

Przyczyną pojawienia się blokady krzesełka schodowego może być przedmiot leżący na schodach.

O tym, że akumulatory są już słabe świadczą następujące sygnały:

– krzesełko schodowe z łatwością porusza się w dół, a z trudem w górę,

– winda krzesełkowa jeździ znacznie wolniej niż na początku,

– urządzenie co chwilę zatrzymuje się podczas jazdy.

Jeżeli zauważysz te symptomy, skontaktuj się z serwisantem z firmy Windy Schodowe.  

3. Sprawdź ustawienie obracanego siedziska.

Obracane siedzisko pozwala na wygodne i bezpieczne wstanie z krzesełka schodowego na górnym przystanku. Nieprawidłowe ustawienie fotelika na dolnym przystanku sprawi jednak, że urządzenie nie ruszy z miejsca. Winda krzesełkowa może też zatrzymać się pomiędzy przystankami, jeśli zmienisz ustawienie siedziska w trakcie jazdy. Jeżeli więc Twoje urządzenie jest włączone, lecz nie możesz go uruchomić, upewnij się, czy siedzisko jest odpowiednio obrócone.

4. Pamiętaj o opuszczeniu podłokietników.

Podłokietniki zwiększają komfort pasażera oraz zapewniają bezpieczeństwo, minimalizując ryzyko wypadnięcia z siedziska. Nic więc dziwnego, że większość producentów umieszcza w nich specjalne czujniki, które wykrywają pozycję podłokietników względem fotelika. Jeżeli Twoje krzesełko schodowe nie działa, sprawdź, czy nie zapomniałeś opuścić podłokietników. Większość wind krzesełkowych wystartuje dopiero wtedy, gdy podłokietniki będą znajdowały się w pozycji poziomej.

Zanim usiądziesz na siedzisku, opuść podłokietniki.

5. Usuń element blokujący windę.

Na podnóżku, obudowie, pod siedziskiem i w wielu innych punktach znajdują się czujniki naciskowe, które mogą zablokować krzesełko schodowe. Do ich aktywacji dochodzi wtedy, gdy w urządzeniu pojawi się niepożądany obiekt – np. długopis, zabawka, patyczek, gałązka lub kawałek tynku. Po czym poznać, że nastąpiła blokada? Odpowiedź jest prosta: po tym, że winda przestanie się poruszać. Nawet w takiej sytuacji naprawa krzesełka schodowego nie jest jednak konieczna. Aby rozwiązać ten problem, zajrzyj do instrukcji obsługi i skorzystaj z zawartych w niej wskazówek.

6. Blokada spowodowana przez mechanizm OSG (wymaga pomocy serwisanta).

Nie możesz uruchomić krzesełka schodowego lub Twoja winda niespodziewanie zatrzymała się podczas jazdy? Przyczyną może być zablokowanie urządzenia przez mechanizm OSG, czyli tzw. ogranicznik prędkości.

Zgodnie z Dyrektywą maszynową 2006/42/WE wszystkie krzesła schodowe są wyposażone w mechanizm, który zatrzyma windę, jeśli zacznie ona rozwijać nadmierną prędkość. Dzięki niemu urządzenia dla niepełnosprawnych nigdy nie przekraczają maksymalnej prędkości 0,15 m/s. Czasami zdarza się jednak, że mechanizm OSG blokuje krzesło schodowe, które porusza się wolno. Ma to miejsce np. wtedy, gdy pasażer usiądzie na siedzisku w nieprawidłowy sposób i próbuje zmienić pozycję w trakcie jazdy. Powodem uaktywnienia się mechanizmu OSG może być także potrząsanie krzesełkiem schodowym. Zdjęcie powstałej w ten sposób blokady nie jest trudne, lecz wymaga pomocy fachowca z firmy Windy Schodowe.

7. Pilot zdalnego sterowania nie działa.

Jeżeli nie możesz uruchomić krzesełka schodowego za pomocą pilota, sprawdź, czy nie trzeba wymienić w nim baterii. Unieś też klapkę z tyłu pilota i upewnij się, czy baterie zostały włożone w prawidłowy sposób. Jeśli opcja zdalnego sterowania windą nadal nie działa, może to oznaczać, że pilot jest uszkodzony i wymaga wymiany.

Regularne serwisowanie krzesełka schodowego i wpięcie ładowarki na stałe do gniazdka elektrycznego to podstawy sprawnego działania windy.

8. Na wyświetlaczu pojawił się kod błędu.

Kod widoczny na wyświetlaczu nie zawsze sygnalizuje awarię lub nieprawidłowe działanie krzesełka schodowego. Zanim więc zadzwonisz po serwisanta, sprawdź w instrukcji obsługi znaczenie kodu oraz przeczytaj wskazówki dotyczące dalszego działania.

9. Usuń przeszkodę z trasy krzesełka schodowego.

Twoja winda krzesełkowa zatrzymała się przed leżącą na schodach zabawką lub torbą z zakupami? A może powodem blokady jest przeszkoda, której nie widać na pierwszy rzut oka? Sprawdź to!

Odczytaj na wyświetlaczu kod, dzięki któremu dowiesz się, który czujnik bezpieczeństwa został aktywowany. Następnie przeczytaj w instrukcji, co oznacza kod i ostrożnie obejrzyj fragment windy (np. podnóżek), na który wskazuje komunikat. Jeśli zobaczysz przeszkodę, delikatnie przesuń krzesełko schodowe w kierunku przeciwnym do niepożądanego przedmiotu. A następnie usuń zbędny obiekt i ponownie uruchom windę.

10. Sprawdź zasilanie.

Krzesła dla seniora sygnalizują brak zasilania czerwoną lampką lub wyłączeniem wszystkich światełek. Jeżeli podejrzewasz, że powodem nieprawidłowego działania windy może być brak dostępu do prądu, to upewnij się, czy:

ładowarka jest podłączona do gniazdka elektrycznego,

w gniazdku elektrycznym jest prąd (podłącz do niego np. radio i zobacz, czy zadziała),

Jeśli nadal nie możesz uruchomić swojego krzesełka schodowego, skontaktuj się z naszym serwisem.

Windy Schodowe Warszawa - kontakt

FAQ

Moja winda dla niepełnosprawnych nie działa. Czy konieczna będzie naprawa krzesełka schodowego?

Windy krzesełkowe to solidnie wykonane urządzenia, które rzadko się psują – szczególnie wtedy, gdy są regularnie serwisowane. Jeżeli więc Twoje krzesełko schodowe nagle przestało działać, upewnij się, czy nie wynika to z nieprawidłowej obsługi dźwigu.

Częstym błędem popełnianym przez użytkowników krzesełek schodowych jest niewłaściwe ustawienie siedziska w czasie jazdy. Problemem może być także nieprawidłowa pozycja kluczyka w stacyjce lub aktywowanie czujnika naciskowego przez przedmiot, który unieruchomił windę. W takich sytuacjach naprawa krzesełka schodowego przez serwisanta nie jest konieczna, ponieważ winda schodowa nie uległa uszkodzeniu. Możesz uruchomić ją samodzielnie – aby to zrobić, skorzystaj z przystępnych porad zamieszczonych w instrukcji obsługi.

Jak często powinno się przeprowadzać serwisowanie krzesełek schodowych?

Regularna konserwacja windy schodowej pozwala na bieżąco usuwać ewentualne usterki i wydłużyć czas działania dźwigu. Dlatego pamiętaj o tym, by raz w roku zamawiać przegląd techniczny urządzenia. Serwis krzesła schodowego obejmuje m.in. sprawdzenie stanu akumulatorów i ustalenie, czy nie wymagają wymiany na nowe. Dzięki regularnemu serwisowaniu windy unikniesz więc sytuacji, w której Twój dźwig nagle przestanie działać z powodu wyczerpania się akumulatorów.