Winda samochodowa dla niepełnosprawnych czy rampa? Co lepiej wybrać?

Kilka milionów osób w Polsce jest niepełnosprawna w różnym stopniu. Każda z nich mimo swoich ograniczeń chce funkcjonować niezależnie od innych. Mimo to zbyt często napotykają na swojej drodze bariery architektoniczne, które są niemożliwe do pokonania. Na szczęście powstaje coraz więcej udogodnień skierowanych dla osób ograniczonych ruchowo. Należą do nich winda samochodowa oraz rampa – urządzenia umożliwiające transport autem.

rampa elektryczna dla osób niepełnosprawnych

Jaki samochód wybrać do przewozu osób niepełnosprawnych?

Coraz więcej samochodów jest obecnie produkowanych specjalnie z myślą o osobach niepełnosprawnych. Jednak trzeba sobie zdawać sprawę, że jest to droga inwestycja, na którą nie stać każdego. W takim przypadku lepiej sprawdzi się adaptacja własnego auta do potrzeb transportu osoby ograniczonej ruchowo.

Należy wówczas wiedzieć, że takie auto musi mieć przede wszystkim odpowiednią wysokość – tak, aby osoba na wózku mogła swobodnie wjechać do środka przez luk bagażowy. Dlatego też najlepsze są samochody osobowe dostawcze lub mikrobusy, takie jak Renault Traffic, Ford Transit, Custom lub Renault Kangoo. Przystosowanie auta do przewożenia osób niepełnosprawnych jest obostrzone przepisami, które dokładnie określają, jakie samochody mogą być przeznaczone do takich celów.

Adaptacja auta musi być zgodna z przepisami i zasadami bezpieczeństwa, a wszelkie zmiany muszą być potwierdzone świadectwem homologacji. Samochód do transportu osób niepełnosprawnych musi być wewnątrz odpowiednio wysoki i szeroki, aby umożliwić zamontowanie rampy lub windy. Dzięki temu można do wnętrza samochodu wjechać wózkiem inwalidzkim – bez potrzeby składania go i próby ulokowania inwalidy na miejscu dla pasażera.

Do przewożenia osób niepełnosprawnych wystarczy usunąć tylne siedzenia pasażera, aby wózek mógł się tam swobodnie zmieścić. Ponadto auta dostawcze lub mikrobusy umożliwiają montaż:

 • windy elektrycznej,
 • rampy,
 • najazdu.

Luk bagażowy musi być wyposażony w pasy bezpieczeństwa, które będą stabilizowały zarówno osobę niepełnosprawną, jak i wózek inwalidzki w taki sposób, aby nie ruszał się on w czasie jazdy.

Winda samochodowa – co to jest i jak działa?

Osoba, która porusza się na wózku i nie jest w stanie samodzielnie przetransportować się do samochodu, może skorzystać z pomocy opiekuna, aby przesiąść się z wózka na siedzenie pasażera. Jednak wygodniejszym, szybszym i przede wszystkim bezpieczniejszym rozwiązaniem jest zamontowanie w samochodzie windy.

Winda samochodowa umożliwia osobie niepełnosprawnej samodzielne wjechanie i wyjechanie z samochodu. Tego rodzaju podnośniki są niezbędne przy dużych samochodach oraz dla osób, które poruszają się na specjalistycznych wózkach, w których podjazd po rampie mógłby wiązać się z niebezpieczeństwem.

Winda z napędem elektrycznym bezpiecznie transportuje osobę niepełnosprawną ruchowo do wnętrza pojazdu, a czynność ta nie wymaga użycia żadnej siły. Urządzeniem steruje się przy pomocy pilota. Winda składa się w taki sposób, że w samochodzie nie zajmuje dużo miejsca. Udźwig takiej windy wynosi nawet do 400 kg (w zależności od producenta).

Rampa samochodowa – zastosowanie

Rampa jest rozwiązaniem manualnym, co znaczy, że trzeba ją ręcznie składać i rozkładać. Buduje się ją do konkretnego modelu auta. Z pomocą opiekuna osoba na wózku może bezpiecznie dostać się do wnętrza pojazdu. Pasy bezpieczeństwa zapewnią jej dogodny transport i amortyzację jazdy.

Rampy są tak zbudowane, aby ich składanie i rozkładanie nie było związane z obciążeniem fizycznym. Są wyposażone są w siłownik gazowy, który sprawia, że rampa rozkłada się z lekkością. Większość ramp posiada udźwig od 350 do 450 kg. Z kolei ich antypoślizgowa konstrukcja umożliwia korzystanie z nich także w czasie niepogody.

Zalety stosowania ramp samochodowych dla wózków inwalidzkich:

 • łatwe i szybkie w obsłudze – rozłożenie i złożenie rampy trwa kilka minut;
 • rampa po złożeniu nie zajmuje wiele miejsca w luku bagażowym samochodów dostawczych oraz nie ogranicza widoczności kierowcy;
 • rampa do samochodu posiada duży udźwig (do 450 kg), a przy tym jest lekka, waży od 20 do 40 kg;
 • rampa dla niepełnosprawnych występuje w wersji ażurowej lub z powłoką antypoślizgową;
 • jej demontaż z samochodu jest prosty, szybki i nieskomplikowany, w przeciwieństwie do wind elektrycznych do samochodu;
 • rampę dla niepełnosprawnych, którzy korzystają z wózka dostosowuje się do wysokości i modelu danego samochodu, co umożliwia idealnie dopasowana do wnętrza pojazdu;
 • można ją zamontować przy luku bagażowym lub przy bocznych drzwiach (w zależności od modelu pojazdu);
 • jest to stosunkowo niedrogie rozwiązanie, a dodatkowo na rampę samochodową można otrzymać dofinansowanie z PFRON.

Winda samochodowa dla niepełnosprawnych czy rampa?

Wybór optymalnego rozwiązania zależy od potrzeb transportowych, a także od zasobności portfela. Winda jest rozwiązaniem droższym. Natomiast rampa jest aż o połowę tańsza. Do tego należy doliczyć koszt przystosowania samochodu do wymagań osoby niepełnosprawnej, co generuje kolejne koszty. Co jednak ważne – na te urządzenia, które przyczyniają się do zlikwidowania barier architektonicznych i są znaczącym udogodnieniem dla osób niepełnosprawnych, możliwe jest otrzymanie dofinansowania z PFRON – nawet do 95% wartości windy lub platformy.

W niektórych sytuacjach zamontowanie windy czy rampy w samochodzie jest koniecznością. Zwłaszcza, gdy z samochodu korzystać będzie osoba ze znacznym ograniczeniem ruchowym, dla której najbezpieczniejszy jest transport na wózku inwalidzkim. Czasami już sama próba umiejscowienia niepełnosprawnego na siedzeniu dla pasażera może okazać się niebezpieczna. Z tego względu zdecydowanie lepszą opcją jest wybór windy lub rampy.