Porównanie krzesełek schodowych na szynie prostej oraz na torze krzywoliniowym

Wchodzenie po schodach sprawia Ci problem? Potrzebujesz pomocy w przemieszczaniu się na wyższe piętra lub unikasz korzystania z wyższej partii domu? Krzesełko schodowe pomoże Ci rozwiązać ten problem. Koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem, w którym prezentujemy sposoby na pokonanie przeszkód, jakimi są bariery architektoniczne.

Krzesełko schodowe – co to takiego?

Krzesełka schodowe są bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób starszych i niepełnosprawnych. Dzięki składanej konstrukcji, zajmują bardzo mało miejsca. Ich obsługa jest bardzo prosta a elegancki wygląd krzesełka, będzie współgrał z każdym wnętrzem. Charakteryzują się stosunkowo niską ceną w porównaniu do pozostałych rozwiązań likwidujących przeszkody w postaci schodów.

Modele krzesełek montowanych na schodach

Na rynku dostępna jest duża oferta dotycząca tego typu urządzeń. Wśród nich można wymienić zarówno krzesełka na szynie prostej (zaprojektowane dla schodów prostych, posiadających jeden bieg), oraz krzesełka poruszające się na szynie krzywoliniowej (szyna urządzenia dopasowana jest do konkretnych schodów, wymagane są specjalistyczne pomiary w miejscu montażu).

Porównanie krzesełek na szynie prostej

Na początku skupimy się na urządzeniach poruszających się na szynie prostej. Wytypowaliśmy trzy krzesła, które są naszym zdaniem najbardziej godne uwagi: Acorn Superglide, Otolift Parallel i HomeGlide.

Krzesełko schodowe Acorn Superglide 130

Krzesełko schodowe Acorn Superglide 130 jest wyposażone w automatycznie obracane siedzisko, składany podnóżek i składaną dolną końcówkę szyny jezdnej. Standardowa długość szyny wynosi tu 5 metrów, choć w razie potrzeby można szynę skrócić lub przedłużyć. Dostępna jest również wersja ze składaną szyną. Montaż szyny możliwy jest zarówno po prawej, jak i po lewej stronie schodów.

Urządzenie może poruszać się po schodach nachylonych pod kątem od 23 do 55 stopni. Jego udźwig wynosi do 127 kg. Podróżuje z prędkością poniżej 0,15 m/s, a jego  moc to 0,25 kW. Minimalna szerokość schodów w przypadku tego urządzenia to 60 cm. Krzesełkiem można sterować za pomocą joysticka lub zdalnego pilota.

Zapraszamy do obejrzenia filmu, przedstawiającego działanie krzesełka:

Otolift Parallel

Model Otolift Parallel porusza się po szynie jezdnej wykonanej z oksydowanego aluminium. Krzesełko wyróżnia się prostą konstrukcją oraz estetycznym wyglądem. Urządzenie pracuje bardzo cicho, a dzięki systemowi łagodnego startu oraz stopu zapewnia komfort jazdy. W przypadku tego modelu możliwe jest również zdalne zablokowanie dostępu przy pomocy kluczyka elektronicznego, czyli immobilisera.

Napęd w tym krzesełku Otolift pobiera energię z dwóch akumulatorów, które umieszczone są wewnątrz urządzenia. Akumulatory są 12 V, każdy ma pojemność 7Ah. Dzięki zastosowanej konstrukcji krzesełko jest niezależne od wyłączeń napięcia w sieci.

Urządzenie może poruszać się po schodach nachylonych pod kątem od 0 do 56 stopni. Jego udźwig wynosi do 130 kg. Podróżuje z prędkością maksymalnie do 0,15 m/s. Jego moc to 0,3 kW. Minimalna szerokość schodów w przypadku tego urządzenia to 60 cm. Użytkownik steruje windą schodową za pomocą joysticka lub zdalnego pilota.

Film przedstawiający działanie krzesełka Otolift Parallel można zobaczyć tutaj:

HomeGlide

Na rynku znaleźć też można ulepszony model HomeGlide Extra. Krzesełko posiada duży wybór opcji i kolorów, dzięki czemu można je bez problemów dopasować do każdego wnętrza. Szyna składa się profilu aluminiowego. Na całej jego długości zamontowano zębatkę. Urządzenie jeździ po szynie przy pomocy rolek. Napędzane jest przez koło zębate, które zaczepia o zębatki w szynie.

Napęd podnośnika znajduje się pod siedziskiem. Moduł napędu prowadzi po szynie łącznie siedem rolek. Silnik napędu wyposażony jest w urządzenie zabezpieczające zwalnianie elektryczne.

Urządzenie może poruszać się po schodach nachylonych pod kątem od 25 do 53 stopni. Jego udźwig wynosi do 125 kg. Podróżuje z prędkością poniżej 0,15 m/s. Jego moc to 0,28 kW. Minimalna szerokość schodów w przypadku tego urządzenia to 68 cm. Windą schodową można sterować za pomocą joysticka lub zdalnego pilota.

Film przedstawiający działanie krzesełka HomeGlide można zobaczyć tutaj:

Porównanie krzesełek na torze krzywoliniowym

W Nadszedł czas na opis krzesełek drugiego rodzaju – modeli krzywoliniowych. Pośród dostępnych na rynku urządzeń, wybraliśmy trzy krzesełka, których zakup rekomendujemy.

Porównanie krzesełek schodowych na torze krzywoliniowym

Sprawdzony produkt – krzesło schodowe krzywoliniowe OTOLIFT TWO

Kolejnym rekomendowanym przez nas urządzeniem jest krzesełko krzywoliniowe Otolift TWO. Równie uniwersalne i niezawodne urządzenia jak jego poprzednik. Aby ułatwić Twój wybór wymienimy najważniejsze różnice, które mogą wpłynąć na wybór krzesełka krzywoliniowego Otolift TWO:

  • Model Otolift TWO jest przystosowany do pracy przy zmiennych warunkach atmosferycznych – jako jedyny nadaje się również do użytku na zewnątrz np. przed domem
  • Największy dostępny udźwig – standardowo wynosi 130 kg, lecz w opcji dodatkowej Otolift Two może udźwignąć do 150 kg
  • Montaż krzesełka jest możliwy standardowo do schodów (lub do ściany)
  • Urządzenie pasujące do Twojego wnętrza – Otolift umożliwia Ci wybór koloru tapicerki oraz szyny
Krzesełko krzywoliniowe Otolit TWO
Krzesełko przyschodowe dla seniorów krzywoliniowe Otolit TWO

Krzesełko krzywoliniowe Otolit TWO również oferuje Ci 2-letnią gwarancję, a czas dostawy wynosi ok. 5-7 tygodni. Do obsługi krzesełka służy; pilot zdalnego sterowania lub joystick wbudowany w podłokietnik. Po instalacji urządzenia, musisz pamiętać, aby krzesełko było zawsze podłączone do źródła zasilania. Akumulatory wbudowane w krzesełko są automatycznie doładowywane podczas postoju – pozwala to na używanie krzesełka nawet podczas zaniku prądu. Cena urządzenia zawsze zależy od wielu czynników i może różnić się od kwoty podstawowej, która wynosi 31 500 zł netto.

Windy schodowe Otolift świetnie sprawdzają się w blokach
Windy schodowe Otolift świetnie sprawdzają się w blokach

Nowoczesna winda krzywoliniowa OTOLIFT AIR

Na sam koniec zostawiliśmy nowość na polskim rynku – krzesełko schodowe krzywoliniowe Otolift Modul AIR. Krzesełka schodowe pod względem technologicznym, nie zostają w tyle i są ciągle udoskonalane tak, aby sprostać oczekiwaniom najbardziej wymagających użytkowników. Modul AIR jest tego świetnym przykładem. Posiada najcieńszą pojedynczą szynę dostępną wśród omawianych krzesełek z możliwością instalacji do schodów lub do ściany.

Nowoczesne krzesło schodowe krzywoliniowe MODUL AIR
Nowoczesne krzesło krzywoliniowe MODUL AIR

Nowoczesne wzornictwo i najcieńsza szyna to nie wszystkie cechy tego modelu, sprawdź dlaczego warto rozważyć wybór tego urządzenia:

  • Wydaje Ci się, że Twoje schody są zbyt wąskie na instalacje krzesełka schodowego? Instalacja windowa Modul AIR jest wyposażona w nowoczesną technologię „Reverse Drive” umożliwiająca siedzenie częściowo lub całkowicie tyłem podczas transportu po schodach – to doskonałe rozwiązanie likwidujące problem wąskich schodów
  • Krzesełko krzywoliniowe Otolift AIR sprawdzi się nie tylko w przypadku wąskich ale i stromych schodów – posiada największy kąt nachylenia schodów wśród konkurencji wynoszący od 0 do 75 stopni.
  • Mimo zaawansowania technologicznego krzesełka, czas realizacji wynosi zaledwie 3-4 tygodnie
  • Krzesełko jest bardzo dyskretne – po jego złożeniu zajmuje mało miejsca, udostępniając tym samym przestrzeń na schodach innym domownikom
Eleganckie krzesełko na szynie krzywoliniowej
Eleganckie krzesełko na szynie krzywoliniowej

Marka Otolift w przypadku windy schodowej Modul AIR również oferuje możliwość wyboru koloru tapicerki oraz szyny. Zastanawiasz się, ile kosztuje ta nowoczesna, elegancka i zaawansowana technologicznie winda schodowa? I tutaj Cię zaskoczymy – koszt tego urządzenia zaczyna się od 33 800 zł! 

Krzesełko schodowe na torze krzywoliniowym – zasady działania

Krzesełka schodowe krzywoliniowe dają przyszłemu użytkownikowi nie tylko możliwość dopasowania toru jezdnego, idealnie do jego schodów, ale także wyboru wśród wielu dostępnych opcji. Co więcej można również wybrać kolor tapicerki na siedzisku, kolor szyny, udźwig (130 lub 150 kg), pozycję joysticka (na prawym lub lewym podłokietniku), sposób zakończenia toru jezdnego. Oto sposoby zakończenia toru na górnym końcu szyny:

1

A tu możliwości zakończenia toru na dole (pierwsze dwa szkice przedstawiają składaną szynę – montowaną w przypadku, gdy przed schodami jest mało miejsca):

2

Tor jezdny w przypadku krzesełek krzywoliniowych jest każdorazowo projektowany, na wymiar konkretnych schodów (stąd brak na rynku urządzeń używanych,  tego typu). Tapicerkę można wybierać zarówno pod względem materiału, jak i koloru z jakiego ma być uszyta.

4

Poza wyżej wymienionymi opcjami można również zamówić kilku punktowe pasy bezpieczeństwa, to szczególnie ważne w przypadku osób, które mają problem z kręgosłupem, elektrycznie obracane siedzisko, elektryczną blokadę (jeżeli krzesełko znajduje się np. na klatce schodowej, to użytkownik posiada kluczyk, odblokowujący urządzenie, nikt poza nim nie będzie z niego korzystał). Jak widać, możliwości jest wiele, krzesełko schodowe można nie tylko dopasować do indywidualnych potrzeb, ale również wkomponować w wystrój pomieszczenia.

Jak dostać dofinansowanie na krzesełko schodowe dla seniorów

Zakup urządzenia dźwigowego przewyższa Twoje możliwości finansowe? Skontaktuj się z odpowiednią instytucją w Twoim mieście (MOPR lub PCPR) i dowiedz się o możliwość otrzymania dofinansowanie ze środków PFRON na zakup urządzenia do likwidacji bariery architektonicznej. Dofinansowanie może pokryć nawet do 95% wszystkich kosztów! Więcej o dofinansowaniach przeczytasz w naszym artykule: Dofinansowanie do likwidacji barier.

Kontakt

Jeśli zainteresowały Cię prezentowane urządzenia, lub szukasz innego rozwiązania do pokonania bariery architektonicznej – skontaktuj się z nami.

Telefon: +48 692 44 94 74 | +48 606 686 002
Adres e-mail: zapytanie@windy-schodowe.pl