Pamiętaj o Dniu Babci i Dziadka

21 i 22 stycznia obchodzimy w Polsce Dzień Babci i Dzień Dziadka. Nasi kochani seniorzy są z nami, służą pomocną radą, wsparciem, czasem popilnują wnuków. Ale i my możemy czasem im pomóc, myśląc o tym, jak ułatwić im choćby codzienne funkcjonowanie. Zdarza się, że Senior ma kłopoty przy np. wchodzeniu po schodach. Czy można temu zaradzić? Oczywiście!

Na rynku dostępnych jest już dużo ciekawych rozwiązań, które pomogą zniwelować barierę, jaką są schody. Wśród nich są m.in. windy, krzesełka schodowe czy schodołazy.

Kilka słów o windach

Windy można podzielić na dwie grupy. Są to platformy schodowe i podnośniki pionowe. Oba rozwiązania pomogą naszej Babci lub Dziadkowi pokonać schody, które mogą być w samym mieszkaniu, ale i na zewnątrz.

1. Platformy schodowe

Sterowanie tu odbywa się za pomocą panelu sterowania lub za pomocą pilota albo tzw. kasety przywoławczej (zdalnie). Urządzenie może przewieźć nawet osobę, która porusza się na wózku. Zabezpieczeniem są tu specjalne barierki, które opuszczane są na czas jazdy. Platforma posiada najazd po specjalnych rampach umieszczonych z boku platformy. Po ich złożeniu stanowią kolejne zabezpieczenie. Platformy mają zwykle udźwig około 200-300 kg. Mamy do dyspozycji dwa rodzaje platform schodowych: na torze prostym (np. Ascendor PLG7) i na torze krzywoliniowym (np. Ascendor PLK8).

platforma schodowa

2. Podnośniki pionowe

Są w stanie podnieść osobę od wysokości kilkudziesięciu centymetrów do kilkunastu metrów. Jest często alternatywą dla platform schodowych. Sprawdzają się bowiem przy bardzo wąskich schodach. Charakteryzują się prostą obsługą i nieskomplikowaną instalacją. Podnośniki mają zwykle udźwig 300 kg i więcej. Wyróżniamy tu podnośniki niskiego (np. Liftboy) i wysokiego podnoszenia (np. Kali A).

podnośnik pionowy

Kilka słów o krzesełkach schodowych

Świetnie sprawdzają się w małych pomieszczeniach. Elementy (podłokietniki, podnóżek, siedzisko) są składane i to właśnie dzięki temu zajmują mało miejsca. Krzesełka zaopatrzone są w siedziska, które mają opcję obracania. Ułatwia to wsiadanie i zsiadanie z fotela.

Sterowanie urządzeniem odbywa się przy użyciu pilota zdalnego sterowania lub przełącznika (zwykle umieszczonego na podłokietniku). Charakteryzują się płynnym, powolnym ruchem, dzięki czemu są bezpieczne dla użytkowników. Dla jeszcze większego komfortu zaopatrzone są w pasy bezpieczeństwa, czujniki i systemy tzw. łagodnego startu i stopu.

Szyna, po którym porusza się krzesełko montowana jest do stopni schodów wzdłuż ściany po prawej lub lewej stronie schodów (w zależności od potrzeb). Instalacja nie wymaga wykonywania żadnych prac budowlanych. Możne je stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Wyróżniamy dwa rodzaje krzesełek: na szynie prostej (np. Otolift Jade) i na szynie krzywoliniowej (np. Acorn A180).

krzesełko schodowe

Kilka słów o schodołazach

Nie są montowane do schodów, są mobilne i łatwe w złożeniu. Można je zabierać ze sobą w różne miejsca, ponieważ nadają się do przewozu. Zwykle sprzedawany jest w komplecie z wózkiem lub fotelem.

Aby móc zastosować to urządzenie, nie potrzeba wykonywać żadnych zmian budowlanych. Nie są też wymagane zezwolenia i licencje na instalacje. Schodołaz działa nawet w przypadku braku prądu (prąd potrzebny jest tylko do naładowania urządzenia).

Wyróżnia się dwa rodzaje schodołazów: schodołazy kroczące (np. Sherpa) i schodołazy gąsienicowe (np. Climber 1).

schodołaz

Pomoc w zakupie

Istnieje możliwość dofinansowania zakupu wybranego urządzenia. O takie dofinansowanie należy zwrócić się do PCPRu, MOPRu lub MOPSu, w zależności od miejsca zamieszkania osoby ubiegającej się o pomoc (w tym wypadku Babci lub Dziadka).

Środki na dofinansowania przyznawane są w ramach likwidacji barier architektonicznych lub likwidacji barier technicznych. Wnioski rozpatrywane są w kolejności ich składania – obowiązuje zasada „kto pierwszy ten lepszy”.