Dźwig dla niepełnosprawnych – podstawowe rodzaje urządzeń

Z roku na rok rośnie liczba miejsc przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. Urządzenia takie jak windy schodowe możemy spotkać zarówno w obiektach publicznych jak i w domach prywatnych. Zwiększa się również świadomość ludzi dotycząca problemu jakim są bariery architektoniczne oraz wiedza na temat możliwości ich rozwiązania.

Dźwigi dla niepełnosprawnych – transportowe, rehabilitacyjne

Jedym z podstawowych rodzajów dźwigów dla niepełnosprawnych są modele pozwalające na bezpieczne przemieszczenie osób z ograniczeniami w samodzielnym poruszaniu się. Umożliwia on właściwe zadbanie o swoja higienę (może być wykorzystywany do transportu do i z wanny), a także ułatwia wykonywanie codziennych czynności.

Określa się go również mianem podnośnika rehabilitacyjnego, jednak ze względu na formę nazywany jest dźwigiem (urządzeniem dźwigowym) dla niepełnosprawnych oraz osób starszych z problemami ruchowymi.

Dźwig dla niepełnosprawnych

Dźwigi dla niepełnosprawnych schodowe

Na rynku dostępne są różne rodzaje dźwigów, należących do kategorii wind schodowych. Ich wyróżnikami jesy sposób mocowania, udźwig, jak i rodzaj napędu. Dzięki różnorodności możemy zadbać o to, aby dźwig był dopasowany indywidualnie do potrzeb konkretnej osoby lub osób z niej korzystających oraz do wnętrza, w którym zostanie zamontowany.

Dźwig schodowy dla niepełnosprawnych

Gdy zdecydowaliśmy się na wybór dźwigu w wydaniu schodowym, kolejnym krokiem jest podjęcie decyzji o rodzaju urządzenia. Możemy wybrać między podnośnikiem pionowym a platformą schodową. Każdy z tych dźwigów dla niepełnosprawnych posiada inne cechy, jednak oba stworzone są do likwidacji barier architektonicznych w postaci schodów dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim.

Dźwigi dla osób niepełnosprawnych pionowe

Urządzenia te posiadają udźwig wynoszący zwykle 300 kg lub więcej, i są w stanie podnieść osobę na wózku do wysokości 3 metrów. Montaż dźwigu możliwy jest zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Posiadają solidny system napędowy, są uniwersalne, proste w obsłudze oraz samej instalacji.

Wśród wspomnianych wersji, warto wymienić taki model jak podnośnik pionowy Kali. Przed jego instalacją potrzebne jest odpowiednie przygotowanie miejsca montażu – należy wykonać podszybie lub odpowiednio zbrojoną płytę betonową. Wysokość podnoszenia sięga do 3 metrów, charakteryzuje się cichą pracą oraz idealnie nadaje się do montażu na zewnątrz.

Rynek oferuje również model dźwigu Liftboy, który nie wymaga specjalnego przygotowania przed montażem – wystarczy podłoże w postaci kostki brukowej lub posadzki w budynku. Urządzenie porusza się na wysokość do 83 cm.

Dźwigi schodowe

Umożliwiają pokonanie bariery w postaci kilku stopni lub biegów schodowych. Ich udźwig wynosi 200-300 kg. Samo urządzenie stosujemy wtedy, gdy nie ma możliwości zainstalowania wersji pionowych

Platformy schodowe posiadają najazd po specjalnych rampach, które umieszczona są z boku lub z przodu urządzenia. Po ich złożeniu stanowią zabezpieczenie dla użytkownika podczas transportu. Idealnie sprawdzą się w przypadku wąskich klatek. Dźwigi schodowe dla niepełnosprawnych możemy podzielić na urządzenia poruszające się na torze prostym oraz na torze krzywoliniowym.

 

Modele na torze prostym

Dźwigi takie mogą pokonać różnicę jednego biegu schodowego. Ich montaż jest możliwy na schodach prostych bez półpięter oraz gdy na schodach nie ma zakrętów. Aby móc zainstalować dźwig, potrzebne jest 1,3 metra miejsca przed schodami, a minimalna szerokość biegu schodowego dla wjazdu i zjazdu powinna wynosić 1,1 metra.

Przykłady urządzeń: Ascendor PLG7, Delta i Logic.

Dźwigi dla niepełnosprawnych na torze krzywoliniowym

Takie urządzenia mogą poruszać się po szynie jezdnej wygiętej zarówno w poziomie jak i w pionie – można je instalować na praktycznie każdych schodach, które posiadają odpowiednią szerokość. Montaż urządzenia nie wymaga wykonywania prac budowlanych ingerujących w architekturę.

Korzystanie z dźwigów w takiej postaci jest w pełni bezpieczne, dzięki specjalnym barierkom, które są opuszczone na czas zjazdu. Dodatkowo posiadają one antypoślizgową podłogę oraz przycisk awaryjny.

Przykłady urządzeń: Ascendor PLK8, Omega i Vimec V65.

Jeśli mają Państwo pytania dotyczące dźwogów na osób niepełnosprawnych lub innych urządzeń zaprezentowanych na naszym blogu,  zapraszamy do kontaktu.