Platformy schodowe – charakterystyka

Platformy schodowe pomagają codziennie tysiącom osób poruszającym się na wózku inwalidzkim w pokonywaniu schodów. Gwarantują bezpieczeństwo w użytkowaniu oraz wysoki komfort. Jeśli szukasz najwygodniejszego urządzenia do przemieszczania się po schodach – koniecznie zapoznaj się z charakterystyką platform schodowych. 

Dowiedz się dla kogo zostały stworzone platformy i gdzie mogę ich używać?

Platformy schodowe, inaczej zwane windą schodową zostały stworzone z myślą o osobach poruszających się na wózku inwalidzkim. Służą do samodzielnego przemieszczenia się po schodach oraz idealnie sprawdzają się jako pomoc dla opiekunów osób z ograniczeniami ruchowymi. Windy schodowe są bardzo często wybierane przez osoby prywatne, przy montażu w domach jednorodzinnych lub na podwórkach. Możesz je również spotkać w miejscach publicznych lub w budynkach wielomieszkaniowych. Warto wspomnieć, że platformy schodowe w zależności od modelu można instalować wewnątrz lub zewnątrz budynku. 

Pokonywanie schodów na platformie schodowej

Rodzaje platform schodowych

Rynek oferuje wiele modeli platform schodowych, które możemy podzielić na dwie grupy:

  • Platformy schodowe poruszające się na szynie prostej – mogą pokonać różnicę jednego biegu schodowego i można je zastosować na schodach prostych bez półpięter. Wśród platform prostych, rekomendujemy wybór urządzeń: Ascendor PLG7, Delta i LOGIC
  • Platformy schodowe poruszające się na szynie krzywoliniowej – mogą poruszać się po szynie jezdnej wygiętej zarówno w poziomie jak i w pionie. Można je instalować na praktycznie każdych schodach, które posiadają odpowiednią szerokość. Montaż nie wymaga wykonywania prac budowlanych ingerujących w architekturę. Podczas wyboru takiej platformy schodowej, polecamy szczególnie 3 modele: Ascendor PLK8, Omega i Vimec V65
Platforma schodowa Ascendor PLK8 na torze krzywoliniowym/ Platforma Logic na torze prostym

Charakterystyka platform schodowych

Mocowanie toru, na którym porusza się platforma schodowa, jest możliwy do ściany lub na słupkach. Udźwig urządzenia wynosi ok. 225 – 300 kg – bez problemu przetransportuję osobę na wózku w towarzystwie opiekuna. Wszystkie windy schodowe są zasilane z akumulatorów, a tor jezdny może być wykonany ze stali lub aluminium.

 

Wiele unikalnych cech jakie posiadają platformy schodowe sprawia, że możemy dostosować je do indywidualnych potrzeb osoby lub osób, które będą z niej korzystać oraz dopasować do miejsca ich montażu.

  • Najazd na platformę schodową możliwy jest dzięki specjalnym rampom umieszczonym z boku podestu jezdnego; możliwy jest także tzw. najazd frontowy stosowany w przypadku małej ilości miejsca przed schodami.
  • Korzystanie z urządzeń jest w pełni bezpieczne, dzięki specjalnym barierkom, które są opuszczane na czas zjazdu.
  • Za bezpieczeństwo odpowiadają również takie elementy, jak: antypoślizgowa podłoga, przycisk awaryjny oraz system przeciwzgnieceniowy.

 

 

Dodatkowe funkcje wind schodowych

Niektóre modele posiadają również wyświetlacz LCD, automatyczne składanie podestu czy radiowe sterowanie. Dodatkowe parametry platform schodowych takie jak rodzaj napędu czy maksymalny kąt nachylenia toru jazdy, zależą od warunków technicznych pomieszczenia oraz od konkretnego modelu jaki chcemy zamontować.

Cena platformy schodowej

Koszt zakupu platformy schodowej jest uzależniony od wielu czynników. Między innymi od długości toru jezdnego, rodzaju schodów, czy wyboru przez Ciebie dodatkowych funkcji lub niestandardowego koloru urządzenia. Przed zakupem platformy, możesz starać się o uzyskanie dofinansowania ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Kontakt

Masz pytania? 
Skontaktuj się z nami!

Zadzwoń: +48 692 44 94 74 | +48 608 445 819 | +48 606 686 002
lub napisz: zapytanie@windy-schodowe.pl