Schodołaz kroczący

Chyba najbardziej uciążliwą barierą architektoniczną, która muszą pokonywać osoby niepełnosprawne są schody. To po nich, poruszając się na wózku, nie można swobodnie wejść i sprawiają one że wyjścia z domu stają się sporadyczne i kłopotliwe. Dlatego też powstało kilka urządzeń, które mają za zdanie pomóc przy wchodzeniu i schodzeniu po schodach osobom poruszającym się na wózku.

Takim przykładem są schodołazy. Można je podzielić na dwie grupy: schodołazy kroczące i schodołazy gąsienicowe. Tutaj zajmiemy się bardziej szczegółowo pierwszą grupą, czyli schodołazami kroczącymi.

Schodołaz kroczący

Są to urządzenia, które pokonują schody wspinając się schodek po schodku. Mają niewielką wagę i rozmiary, dzięki czemu łatwo można je transportować, np. w bagażniku samochodu. Świetnie sprawdzają się zarówno na schodach prostych jak i kręconych. Ich system jezdny jest zaprojektowany do jazdy po stromych (o kącie nachylenia do 50 stopni) i wąskich (o szerokości minimalnej 60 centymetrów) schodach.

Schodołaz kroczący - demontaż

Mogą pracować w dwóch trybach: ciągłym i przerywanym. Mają też trzystopniową regulację prędkości. Maksymalny udźwig schodołazów kroczących wynosi do 120 kg. W zależności od potrzeb, można je kupić w zestawie z wózkiem inwalidzkim lub fotelikiem.

Używany schodołaz kroczący

Na rynku dostępne są schodołazy nowe, ale można też pomyśleć o zakupie używanego sprzętu. Będzie to tańsza opcja, a urządzenia nie odbiegają funkcjonalnością od tych nowych. Używany schodołaz kroczący posiada certyfikat zgodności CE oraz certyfikat na akumulatory, które są wymienine na nowe przed sprzedażą. Dołączane jest także tłumaczenie przysięgłe deklaracji zgodności oraz instrukcja obsługi w języku polskim. Klient szkolony jest również z prawidłowego użytkowania oraz otrzymuje najważniejsze informacje dotyczące serwisowania. Wszystko zatem wygląda tak, jak w przypadku zakupu nowego urządzenia.

Wśród używanych schodołazów kroczących można wyróżnić takie modele jak: Scalamobil, S-Max czy Sherpa.

Warto wiedzieć, że używane schodołazy kroczące posiada w swojej ofercie firma Windy Schodowe, która prowadzi także ich wypożyczalnię.

Zobacz także film, przedstawiający zasadę działania schodołaza kroczącego