Windy i platformy z napędem śrubowym

Windy platformowe z napędem śrubowym posiadają własną konstrukcję samonośną, która jest dostępna w dowolnej kolorystyce. Zaprojektowane są tak, aby zabierać jak najmniej przestrzeni w miejscach, w których są instalowane. Charakteryzują się niskim poborem energii elektrycznej i tanimi kosztami eksploatacji.

Są zaprojektowane dla takich obiektów jak: budynki mieszkalne, przychodnie, domy pomocy społecznej, szkoły, biura. Bardzo dobrze spisują się w przypadku transportu osób niepełnosprawnych poruszających się na wózku, jednak z urządzenia może skorzystać każdy, któremu pokonywanie schodów sprawia trudności.

Podstawowe informacje na temat wind śrubowych

Mogą być wykonane w konstrukcji własnej samonośnej w obudowie panoramicznej lub pełnej. Można je montować w już istniejących szybach na zewnątrz lub wewnątrz budynku. Nie wymagają one dodatkowego pomieszczenia na maszynownię. Jeżeli interesuje Cię koszt, z jakim wiąże się winda platformowa, cena została wspomniana w osobnym paragrafie, choć trudno wymienić jedną, określoną wartość. W przypadku instalacji korzystających z dofinansowania nie ma to jednak aż trak dużego znaczenia.

Winda śrubowa – jaka jest zasada jej działania?

Platformy z napędem śrubowym to jedne z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych w przypadku wind dla osób z niepełnosprawnością oraz seniorów. Mogą być stosowane zarówno we wnętrzu budynku, jak i na zewnątrz, w specjalnie przeznaczonym do tego celu szybie. Napęd śrubowy charakteryzuje się dużą sprawnością oraz wytrzymałością na upływ czasu, a regularnie serwisowany może służyć przez wiele lat. Winda śrubowa to najczęściej wersja platformowa, która od tradycyjnych podnośników, które znamy z bloków czy obiektów użyteczności publiczej różni się wagą, wielkością oraz zastosowanymi rozwiązaniami technologicznymi. 

Platformy śrubowe najczęściej mają przeszklone elementy oraz posiadają przezroczysty szyb, pozwalający na obserwowanie sytuacji na zewnątrz. Warto zaznaczyć, że windy z napędem śrubowym charakteryzują się wysoką niezawodnością i bezpieczeństwem użytkowania oraz prostotą w obsłudze. Posiadają certyfikaty zgodne z UE/CE.

Zalety wind z napędem śrubowym

Największe zalety korzystania z wind, w których stosowane są napędy liniowe śrubowe, związane są oczywiście z wygodą użytkowania. Liczą się jednak również względy technologiczne. Jakie punkty można wymienić w tym miejscu?

  • Komfort związany z przemieszczaniem się windą zamiast korzystania ze schodów.
  • Łatwość użytkowania ze względu na obecność intuicyjnego panelu sterującego.
  • Niezawodność napędu śrubowego.
  • Niezależność od osób trzecich.
  • Szybki dojazd nawet na wyższe kondygnacje (3, 4 piętro).
  • Uniwersalność – mogą z niego bez problemu korzystać osoby poruszające się na wózku inwalidzkim.

Propozycje platformowych wind śrubowych – prezentacja modeli

Przykładem windy ze śrubowym napędem może być dźwig Genesis B. Urządzenie wyposażone jest w platformę posiadającą boczną pionową ściankę o wysokości 1,10 metrów zintegrowaną z panelem sterowania. Dzięki temu możliwy jest transport pionowy do wysokości 13 metrów. Panel sterowania na platformie i kasety dyspozycji na przystankach zostały wyposażone w duże, oznaczone wypukłymi cyframi przyciski jazdy.

Napęd urządzenia i tablica sterowa znajdują się w obrębie szybu. W opcji dodatkowej możliwe jest zamówienie np. blokady jazdy przez osoby niepowołane, systemu głośnomówiącego czy rozkładanego krzesełka na platformie. Udźwig urządzenia wynosi maksymalnie 400 kg.

Winda śrubowa

Innym przykładem windy platformowej ze śrubowym napędem może być dźwig Cibes A5000. Jest on przeznaczony do korzystania w miejscach o nie dużym natężeniu ruchu. Wysokość podnoszenia możliwa jest w zakresie od 0,50 do kilkunastu metrów. Napęd śrubowy jest cichy i ma opatentowaną konstrukcję. Może być obudowany szybem w konstrukcji stalowo-aluminiowym, pełnym lub przeszklonym. Wymagane jest tu zakotwienie szybu do ściany budynku. Drzwi w prezentowanej platformie śrubowej w standardzie wyposażone są w samozamykacz oraz kasetę wezwań. Udźwig urządzenia wynosi maksymalnie 500 kg.

Winda z napędem śrubowym

Jeszcze innym przykładem platformy ze śrubowym napędem może być dźwig Cibes A8000. Jest on przystosowany do przewozu osób na łóżkach szpitalnych. Posiada szerokie światło drzwi do 1300 mm. Podszybie wynosi tu 130 mm głębokości, a minimalna wysokość ostatniej kondygnacji to 2300 mm. Aby wzywać platformę na przystanek, nie trzeba wciskać kasety wezwań, wystarczy tylko nacisnąć przycisk, aby platforma przyjechała. Winda śrubowa daje możliwość podróżowania do wysokości 13 metrów przy maksymalnej liczbie 6 przystanków i umieszczeniu drzwi przystankowych na 3 ścianach. Udźwig urządzenia wynosi maksymalnie 1000 kg, zatem nadaje się do transportowania ładunków o dużych, kłopotliwych gabarytach i dużej masie.

Platforma śrubowa

Winda śrubowa – cena

Decydując się na budowę pełnej instalacji dla windy platformowej z napędem śrubowym, trzeba oczywiście wziąć pod uwagę koszty całego przedsięwzięcia. W przypadku omawianych wind śrubowych całe przedsięwzięcie to koszt kilkudziesięciu tysięcy zł (od dwudziestu kilku w górę). Trudno jest podać dokładne ramy, ponieważ wiele zależy tu od wysokości instalacji, konkretnej firmy wykonawczej, dodatkowego wyposażenia oraz montowanych systemów. 

Jedno jest pewne – platforma śrubowa stanowi znaczące udogodnienie zarówno dla osób niepełnosprawnych, jak i seniorów, którzy mają problem z poruszaniem się po schodach. W niektórych sytuacjach mogą wystarczyć standardowe transportery lub krzesełka na szynie, jednak trzeba przyznać, że winda w omawianej postaci to rozwiązanie najbardziej komfortowe oraz uniwersalne. Cena windy z napędem śrubowym, w kontekście do jej możliwości, nie wydaje się wygórowana, zwłaszcza że może służyć wielu osobom korzystającym z danego budynku. 

Winda platformowa z napędem śrubowym 

Zachęcamy do głębszego zapoznania się z tematem i zwiększenia swojej świadomości na temat możliwych udogodnień dla niepełnosprawnych i pozostałych osób, których mobilność jest znacznie osłabiona. Napęd śrubowy w windzie sprawdza się bardzo dobrze, dlatego urządzenie jest polecane dla osób, które chcą cieszyć się najwyższym stopniem komfortu w codziennym życiu.