Podnośniki pionowe dla osób niepełnosprawnych

Bariery architektoniczne można niwelować, poprzez instalację podnośnika pionowego. Jest to urządzenie podobne do wcześniej opisywanych platform schodowych. Również jest przystosowane do transportowania osób na wózkach inwalidzkich, jednak jak nazwa wskazuje porusza się nie wzdłuż biegu schodów (po skosie nad schodami), lecz w pionie. Jest to rodzaj podnośnika, najbardziej przypominający zwykłą windę, ale znacznie tańszy i łatwiejszy w montażu, szczególnie jeśli konstrukcja architektoniczna budynku nie pozwala na zastosowanie standardowych rozwiązań.

Montaż tego rodzaju windy dla niepełnosprawnych wymaga przeprowadzenia drobnych prac budowlanych, musi też być do tego odpowiednie miejsce. Trzeba pamiętać, że montaż takiego podnośnika jest obwarowany przepisami prawa budowlanego, muszą być spełnione określone warunki dotyczące m. in. zasilania.

Podnośnik pionowy, może być montowany zarówno wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz. Na rynku dostępne są wersje z szybem lub bez. Materiał z jakiego są wykonane jest bardzo odporny na działanie warunków atmosferycznych a ich system napędowy w zasadzie bezawaryjny.

Podnośnik pionowy dla osób niepełnosprawnych
Podnośnik pionowy dla osób niepełnosprawnych

Ciekawym rozwiązaniem jest zamontowanie podnośnika przed budynkiem z wejściem bezpośrednio z balkonu. To znaczne ułatwienie dla osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim – może wychodzić z mieszkania z pominięciem często wąskich i stromych schodów. To bardzo ważne, żeby osoby starsze lub niepełnosprawne nie były więźniami w swoich domach, tylko dlatego, że mają problemy z pokonaniem barier architektonicznych.

Podnośniki pionowe to dobre rozwiązanie również do zastosowania w miejscach o dużym natężeniu ruchu. Podnośniki takie głównie są spotykane w urzędach, bankach, szkołach, na dworcach, w metrze. W zależności od modelu ich udźwig wynosi 400-500kg, a wysokość podnoszenia to nawet kilkanaście metrów. Oprócz służenia osobom niepełnosprawnym mogą być też wykorzystywane do transportu towarów, znajdują więc szerokie zastosowanie.