Schodołazy – jak szybko i łatwo pokonywać bariery architektoniczne

Schodołazy to kolejne urządzenie skonstruowane z myślą o pokonywaniu barier architektonicznych, przez osoby na wózkach inwalidzkich. Są lekkie, łatwe do złożenia, niezależne od źródeł zasilania (są wyposażone we własne ładowarki do akumulatorów) a przede wszystkim mobilne. Osoba niepełnosprawna może zabrać takie urządzenie wszędzie, do każdego miejsca, gdzie przewiduje, że może mieć problem ze swobodnym poruszaniem wózkiem. Schodołaz jest składany i zmieści się w bagażniku samochodowym.

Są dwa główne rodzaje schodołazów – gąsienicowe i kroczące. Oba służą do pomocy w pokonywaniu schodów osobie na wózku inwalidzkim. Większość modeli wymaga pomocy osoby trzeciej, ale są także modele, z których może korzystać sam niepełnosprawny. Schodołazy gąsienicowe są niemal bez wstrząsowe, natomiast kroczące pokonają nawet bardzo strome i wąskie schody. Decydując się na zakup, warto poznać wszystkie ich możliwości i ograniczenia.

 Transportery schodowe to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które mieszkają w miejscach, gdzie nie ma możliwości instalacji innego rozwiązania do pokonywania barier architektonicznych – np. krzesełka schodowego, platformy schodowej czy podnośnika pionowego dla niepełnosprawnych. To także idealne rozwiązanie dla osób, które przebywają w danym miejscu tylko czasowo i montaż droższego urządzenia jest nieuzasadniony ekonomicznie.

 Nie tylko osoba niepełnosprawna powinna być zainteresowana schodołazem, ale także każda instytucja, urząd czy inne miejsce publiczne, które nie jest odpowiednio przystosowane do wizyty osoby na wózku inwalidzkim. To najtańsze i najmniej wymagające urządzenie, nie trzeba niczego montować, nie zużywa energii elektrycznej, nie zajmuje miejsca i można go stosować na wszystkich schodach wewnątrz budynku i na zewnątrz. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie go przy recepcji / ochronie, w miejscu, gdzie ludzie mają pierwszy kontakt z daną instytucją.

Poniżej pokazujemy filmik, który przedstawia użycie schodołazu kroczącego