Platformy schodowe do transportu osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich

Platforma schodowa, to kolejne urządzenie obok krzesełka schodowego, skonstruowane z myślą o pokonywaniu barier architektonicznych. Platforma przyschodowa służy do przewożenia osób na wózkach inwalidzkich. Doskonale sprawdza się w miejscach o większym natężeniu ruchu, w urzędach, bankach, przychodniach a także w domach wielorodzinnych. Wszędzie tam, gdzie schody stanowią barierę nie do pokonania dla osoby starszej lub niepełnosprawnej. Nawet budynki wyposażone w środku w tradycyjną windę, mają miejsca do których nie podjedzie wózek, np. schody przed wejściem, lub kilkustopniowe różnice poziomów wewnątrz.

Platforma schodowa może być montowana w różnych miejscach, zarówno na torze prostym i krzywoliniowym, także na wąskich klatkach schodowych. Jest składana, więc gdy nie jest używana, to nie zajmuje dużo miejsca.

Platforma schodowa Ascendor PLG7
Platforma schodowa Ascendor PLG7

Często szyna jezdna po której porusza się urządzenie może służyć jako poręcz. W pewnych modelach (np. platforma schodowa Ascendor PLG7) tor jezdny jest wykonany ze stali nierdzewnej, z powodzeniem może służyć zarówno wewnątrz budynku jak i na zewnątrz. Nie trzeba specjalnie przygotowywać miejsca, w którym takie urządzenie dźwigowe ma zostać zamontowane, nie jest wymagane przeprowadzenie żadnych prac budowlanych. Dodatkowo platformy są w różnych rozmiarach, żeby jeszcze łatwiej było je dopasować do miejsca, w którym będą służyć.

Platforma schodowa to doskonałe rozwiązanie, ułatwiające poruszanie się osobom niepełnosprawnym. W dzisiejszych czasach, kiedy głośno mówi się o równouprawnieniu, o aktywizacji zawodowej, o pokonywaniu barier – to urządzenie powinno być wszędzie tam, gdzie nie można się dostać na wózku inwalidzkim. Ze względu na dość wysoki koszt, jego montaż jest proponowany instytucjom, urzędom i wielorodzinnym blokom. Dla osób indywidualnych, które nie dysponują takimi środkami są proponowane inne urządzenia, np. krzesełka schodowe, dostępne są również tańsze modele używane.

Na serwisie YouTube można zobaczyć filmik pokazujący platformę schodową podczas pracy: