Porównanie krzesełek schodowych na szynie prostej

Masz problemy z wchodzeniem po schodach? Myślisz, że jedynym rozwiązaniem jest wnoszenie lub niekorzystanie z wyższej partii domu? Mylisz się. Są bowiem dostępne na rynku udogodnienia, które pomogą Ci wejść na górę lub zejść na dół domu bez większego wysiłku.

Krzesełko schodowe – co to takiego?

Krzesełka schodowe, bo o nich mowa, są bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób starszych i niepełnosprawnych (ale poruszających się o własnych siłach). Zajmują mało miejsca, ponieważ zawierają składane elementy, są łatwe w obsłudze i mają elegancki wygląd. Dodatkowo, w porównaniu z innymi tego typu rozwiązaniami, mają stosunkowo niską cenę.

krzesełko schodowe

Modele krzesełek schodowych

Na rynku dostępna jest dość duża oferta dotycząca tego typu urządzeń. Wśród nich można wymienić zarówno krzesełka na szynie prostej (zaprojektowane dla schodów prostych, posiadających jeden bieg), którym tutaj poświęcimy resztę artykułu, jak i na szynie krzywoliniowej (szyna urządzenia dopasowana jest do konkretnych schodów. W tym wypadku wymagane są specjalistyczne pomiary w miejscu montażu).

Ale wróćmy do krzesełek schodowych na szynie prostoliniowej. Godne uwagi mogą okazać się trzy modele: Acorn Superglide, Otolift Parallel i HomoGlide.

Acorn Superglide

krzesełko schodowe acorn

Obecnie na rynku dostępny jest najnowszy model urządzenia – Acorn Superglide 130. Jest on wyposażony w system sterowania PCB T700, który daje możliwość zaopatrzenia krzesełka w automatycznie obracane siedzisko, automatycznie składany podnóżek i automatycznie składaną dolną końcówkę szyny jezdnej.

Standardowa długość szyny wynosi tu 5 metrów, choć w razie potrzeby można szynę skrócić lub przedłużyć. Dostępna jest również wersja ze składaną szyną. Montaż szyny możliwy jest zarówno po prawej, jak i po lewej stronie schodów.

Urządzenie może poruszać się po schodach nachylonych pod kątem od 23 do 55 stopni. Jego udźwig wynosi do 127 kg. Podróżuje z prędkością poniżej 0,15 m/s. Jego moc to 0,25 kW. Minimalna szerokość schodów w przypadku tego urządzenia to 60 cm. Może być sterowane za pomocą joysticka lub zdalnego pilota.

Film przedstawiający działanie krzesełka Acorn Superglide można zobaczyć tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=KJjGKz6ZYP0

Otolift Parallel

krzesełko schodowe otolift

Model Otolift Parallel dawniej znany był jako Jade. Napęd w tym urządzeniu pobiera energię z dwóch akumulatorów, które umieszczone są wewnątrz urządzenia. Akumulatory są 12 V, każdy ma pojemność 7Ah. Dzięki zastosowanej konstrukcji krzesełko jest niezależne od wyłączeń napięcia w sieci.

Urządzenie porusza się po szynie jezdnej wykonanej z oksydowanego aluminium. Na niej przykręcona jest stalowa zębatka. Krzesełko wyróżnia się prostą konstrukcją i estetycznym wyglądem. Jest ciche podczas pracy. Posiada system łagodnego startu i stopu, które zapewniają komfort jazdy. W przypadku tego modelu możliwe jest również zdalne zablokowanie dostępu przy pomocy kluczyka elektronicznego, czyli immobilisera.

Urządzenie może poruszać się po schodach nachylonych pod kątem od 0 do 56 stopni. Jego udźwig wynosi do 130 kg. Podróżuje z prędkością maksymalnie do 0,15 m/s. Jego moc to 0,3 kW. Minimalna szerokość schodów w przypadku tego urządzenia to 60 cm. Może być sterowane za pomocą joysticka lub zdalnego pilota.

Film przedstawiający działanie krzesełka Otolift Parallel można zobaczyć tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=yt7fELSb0Ms

HomoGlide

krzesełko schodowe homoglide

Na rynku dostępny jest ulepszony model HomeGlide Extra. Krzesełko posiada duży wybór opcji i kolorów, dzięki czemu można je bez problemów dopasować do każdego wnętrza. Szyna składa się profilu aluminiowego. Na całej jego długości zamontowana jest zębatka. Urządzenie jeździ po szynie przy pomocy rolek. Napędzane jest przez koło zębate, które zaczepia o zębatki w szynie.

Napęd podnośnika znajduje się pod siedziskiem. Moduł napędu prowadzi po szynie łącznie siedem rolek. Silnik napędu wyposażony jest w urządzenie zabezpieczające zwalnianie elektryczne.

Urządzenie może poruszać się po schodach nachylonych pod kątem od 25 do 53 stopni. Jego udźwig wynosi do 125 kg. Podróżuje z prędkością poniżej 0,15 m/s. Jego moc to 0,28 kW. Minimalna szerokość schodów w przypadku tego urządzenia to 68 cm. Może być sterowane za pomocą joysticka lub zdalnego pilota.

Film przedstawiający działanie krzesełka HomoGlide można zobaczyć tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=Dfd9hTnyz_A

Dofinansowanie

Warto pamiętać, że od nowego roku będzie obowiązywał nowy limit środków na dofinansowania do likwidacji barier. Warto więc rozważyć możliwość wzięcia dofinansowania. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku tych dofinansowań obowiązuje zasada “kto pierwszy ten lepszy”, dlatego wniosek warto złożyć na początku roku.