Krzesełko schodowe używane – a systematyczny jego serwis

Każde urządzenie, które jest systematycznie używane wymaga regularnych przeglądów i napraw. Mówiąc o nowych krzesełku schodowym, mówimy o fabrycznie nie używanym urządzeniu dźwigowym, które jest montowane po raz pierwszy do schodów. Krzesełko schodowe używane to urządzenie już eksploatowane przez jakiś czas przez użytkownika.

Krzesełko prostoliniowe
Krzesełko schodowe Acorn

Jak zasilane jest krzesełko schodowe?

Urządzenia tego typu co krzesła schodowe są zasilane silnikiem prądu stałego. To zasilanie pochodzi z akumulatorów, które znajdują się w urządzeniu. Są to najczęściej akumulatory żelowe, dwa 12 woltowe o pojemności 7 lub 12 amperogodzin. Czasami przy długich szynach jezdnych tych akumulatorów mogą być cztery sztuki. Akumulatory są połączone szeregowo, to znaczy że na wyjściu mamy napięcie 24 wolt. Jak wiemy połączenie szeregowe dwóch akumulatorów to napięcie podwyższa. Przy systemach gdzie mamy długie torowisko i cztery akumulatory stosujemy taki system hybrydowy to znaczy mamy dwie pary akumulatorów podłączone szeregowo.

Krzesełko schodowe używane – a serwis akumulatorów i systemu ładowania

Akumulatory żelowe tak jak i baterie nie żyją wiecznie, ich czas żywotności zależy od bardzo wielu czynników. Producent krzesełka podaje, by przy każdym serwisie krzesełka sprawdzić akumulatory. Taki serwis robi się średni raz w ciągu roku. Przy serwisie sprawdzamy akumulatory, cały system ładowania i obiegu energii elektrycznej w tym urządzeniu. Poczynając od gniazda sprawdzamy:

  • czy mamy napięcie 230 woltów,
  • czy ładowarka działa poprawnie.

Ładowarka jest wpinana w gniazda. Ładowarka jest to taki transformator, który przekształca napięcie przemienne na napięcie stałe. Ma ona na wyjściu napięcie w okolicach 26 woltów napięcia stałego i ładowarka ładuje akumulatory dosyć małym prądem w okolicach jednego ampera. Te prądy nie są duże, tak więc zabezpieczenie przeciwprądowe w gniazdku nie musi być zrobione bezpiecznikiem typu B16 czy B10. Nawet bezpiecznik B6 może tam w zupełności wystarczyć.

Krzesełko schodowe krzywoliniowe
Krzesełko schodowe łatwo pokona schody.

Testy jałowe a teksty obciążeniowe

Akumulatory sprawdzamy przy każdym serwisie krzesełka. Oprócz tego, że sprawdzamy jest w stanie jałowym, czyli podłączamy miernik i multimetr pod akumulatory w momencie kiedy krzesełko sobie stoi i jest nieobciążone, to również robimy taki test pod obciążeniem czyli sprawdzamy jak to napięcie spada i jak gwałtownie w momencie kiedy krzesełko porusza się najlepiej pod górę i z obciążeniem. Wówczas podłączamy się multimetrem pod akumulatory i patrzymy jak te napięcie spada. Producent zaleca, by niezależnie od tego jak te akumulatory są zużyte, wymieniać je raz na dwa lub trzy lata. Te trzy lata są takim okresem granicznym.

Używane krzesełko schodowe a jego serwis przez fachowca

Najczęściej krzesełko jadąc w górę potrzebuje więcej prądu. W przypadku słabych akumulatorów to urządzenie w trakcie jazdy w górę staje na szynie jezdnej w jakimś punkcie i dalej nie jest w stanie dojechać do punktu ładowania. Na przykład w krzesełku Otolift TWO nie ma możliwości ręcznego doprowadzenia krzesełka do punktu ładowania. Urządzenie staje w miejscu i czeka na serwisanta. Po przyjeździe serwisanta na miejsce należy sprawdzić:

  • po pierwsze gniazdko,
  • po drugie ładowarkę czy są napięcia odpowiednie.
  • po trzecie rozbiera urządzenie czyli zdejmuje obudowę i sprawdza napięcia na akumulatorach.

Akumulatory żelowe są tak zbudowane, że jeżeli się rozładują bardzo nisko np. na jeden wolt nie ma możliwości podniesienia tego napięcia. Wówczas należy wymienić akumulatory na nowe. Nie jest to czynność bardzo trudna, ale pomimo wszystko należy odkręcić obudowę i specjalną osłonę. Należy odłączyć bezpiecznik a wtyczkę od ładowarki wyjąć z gniazdka.

Krzesełko schodowe dla seniora
Krzesełko schodowe zniweluje barierę architektoniczną w Twoim domu

Wymiana akumulatorów i co dalej?

Przy okazji wymiany akumulatorów sprawdzamy także czy bezpiecznik nie jest spalony. Jeżeli bezpiecznik jest spalony należy wymienić go na nowy. Przy wymianie akumulatorów nie są potrzebne żadne resety mechanizmów. Czasami krzesełko może wejść w tryb uśpienia i wtedy trzeba wyłącznikiem głównym je obudzić.

Po wymianie akumulatorów należy wykonać test funkcjonalności. Podsumowując należy sprawdzić:

  • po pierwsze czujniki naciskowe, na podnóżku,
  • po drugie czujniki na obudowie,
  • po trzecie należy sprawdzić czujnik obrotu siedziska,
  • po czwarte trzeba się przejechać po całej szynie jezdnej czy nie ma żadnej przeszkody.

Należy także sprawdzić samą szynę jezdną, jej mocowanie do schodów, a także łączenie poszczególnych elementów. Należy sprawdzić podpięcie kabli do punktów ładowania. Wpięcia wtyczek i wsuwek do punktów ładowania, napięcie na punktach ładowania. Po najechaniu krzesełka na punkt ładowania należy także sprawdzić czy styki najeżdżają poprawnie.

Używane krzesełko schodowe a silnik

Sprawdzamy także w trakcie serwisu sam silnik, czy się nie grzeje. Czy się akumulatory nie grzeją, jak wyglądają kable w środku urządzenia, jak działają czujniki. Zawsze testujemy mechanizm OSG. Trzeba sprawdzić czy działa on poprawnie i się nie zacina.

Koszty serwisu używanego krzesełka schodowego są zależne od zakresu wykonywanych prac. Kwota zazwyczaj nie przekracza około 500 zł brutto wraz z wymianą akumulatorów.

Skontaktuj się z naszym doradcą.
Kontakt do naszej firmy.