4 różnice między krzesełkami – krzywoliniowym i prostoliniowym

Szukasz krzesła schodowego do domu, ale nie wiesz, która winda dla seniora sprawdzi się na Twoich schodach? Czy wiesz jakie są różnice między krzesełkami? Skorzystaj z naszej ściągi i zobacz, czym w praktyce różnią się urządzenia poruszające się na torze prostym oraz krzywoliniowym!

Różnice między krzesełkami.
Krzesełko na torze krzywoliniowym

Przeczytaj artykuł w 5 minut i dowiedz się:

  • która winda do domu pozwoli Ci pokonać wysokie schody,
  • w jakich terminach realizujemy zamówienia na krzesełka schodowe krzywoliniowe,
  • dlaczego krzesła schodowe prostoliniowe są tańsze od krzywoliniowych?

Którą windę do domu wybrać – różnice między krzesełkiem?

Krzesełka schodowe to urządzenia, które poruszają się w ciągu biegu schodowego. Decyzja o wyborze windy prosto- lub krzywoliniowej zależy więc zawsze od kształtu schodów.

Krzesła dla seniora o torze prostym montujemy na schodach jednobiegowych. A dzięki krzesełkom schodowym krzywoliniowym likwidujemy bariery w postaci schodów dwubiegowych, wielobiegowych lub krętych.

Wyjątek stanowią schody zabiegowe, na których możemy zamontować obydwa rodzaje wind schodowych. Zobacz, jakie są główne różnice pomiędzy dźwigami krzywoliniowymi i prostymi.

Różnice między krzesełkami.
Krzesełko schodowe prostoliniowe porusza się pod stałym kątem nachylenia.

Różnica między krzesełkami 1: kąt nachylenia krzesła schodowego

Winda dla seniora, która sunie po torze prostym, porusza się w jednej linii – pod stałym kątem nachylenia. W przeciwieństwie do krzesełka schodowego krzywoliniowego nie może zakręcać ani dopasowywać się do zmiennego kąta nachylenia schodów.

Wagonik jezdny windy pokonuje schody wyłącznie w linii prostej. Nie omija przeszkód w postaci grzejników, półek lub wystających parapetów. Specyfika krzesełka schodowego prostego wyklucza też możliwość wykonania poziomego parkingu dla windy schodowej.  

Krzesełko schodowe proste pozwoli Ci pokonać schody wewnątrz i na zewnątrz budynku.

Różnice między krzesełkami 2: proces produkcji krzeseł prosto- i krzywoliniowych

Prostoliniowe windy dla seniora mają uniwersalne szyny jezdne. Nie trzeba ich więc dostosowywać do kształtu schodów. Podczas montażu wystarczy je odpowiednio dociąć i ustawić optymalny kąt nachylenia. Maksymalna długość toru jezdnego na schody proste wynosi 8-10 m.

Zupełnie inaczej wygląda proces produkcji krzesełek schodowych krzywoliniowych, których tor jest zwykle wykonywany na zamówienie. Szyny jezdne ruchomych fotelików na schody kręte są ściśle dopasowywane do wymiarów i kształtów konkretnych schodów. Choć taki proces produkcji trwa dłużej i zwiększa koszty inwestycji, to jego zaletą jest możliwość zainstalowania krzesełka na dłuższych schodach. Maksymalna długość szyny jezdnej dla krzywoliniowej windy dla seniora może bowiem wynosić ok. 30 m.

Różnice między krzesełkami.
Krzesełko schodowe krzywoliniowe przewiezie Cię nawet po bardzo wąskich schodach.

Różnice między krzesełkami 3: czas realizacji zamówienia na montaż krzesła schodowego w domu

Standardowa konstrukcja szyny jezdnej sprawia, że jest on znacznie krótszy w przypadku krzesełek na schody proste. Niektóre modele wind schodowych prostoliniowych są dostępne nawet od ręki.

W przypadku krzeseł dla seniora na schody kręte czas realizacji zamówienia wynosi zwykle 5-8 tygodni. Wyjątkiem jest innowacyjne krzesełko firmy Otolift, model Modul AIR. Jego szyna jezdna składa się z krótkich, standardowych elementów, które łączą się ze sobą jak klocki LEGO. Taka konstrukcja toru pozwala skrócić czas realizacji do 3-4 tygodni.

Nowatorska konstrukcja szyny krzesełka schodowego firmy Otolift skraca czas realizacji do niespełna miesiąca.

Różnica 4: cena krzesła prosto- i krzywoliniowego

Koszt zakupu i montażu windy schodowej zależy od bardzo wielu czynników, m.in.:

długości, rodzaju oraz kształtu schodów;

specyfiki budynku, w którym istnieją bariery architektoniczne;

indywidualnych potrzeb osoby starszej lub niepełnosprawnej;

–  wybranych opcji dodatkowych.

Możemy jednak przyjąć orientacyjne zakresy cenowe, zgodnie z którymi koszt montażu krzesełka schodowego prostego wewnątrz budynku wynosi ok. 12,5 tys. zł.

Różnice między krzesełkami.
Ruchome foteliki na schody proste kosztują mniej niż krzesełka schodowe krzywoliniowe.

Cena odzyskania swobody poruszania się po schodach krętych jest niestety dużo wyższa i przekracza 30 tys. zł. Możesz jednak obniżyć tę kwotę, wybierając krzesełko schodowe z rynku wtórnego, które jest tańsze od nowego średnio o 40%.

Innym sposobem zmniejszenia kosztów jest uzyskanie dofinansowania ze środków PFRON na likwidację barier architektonicznych. Otrzymanie dotacji na zakup krzesła schodowego prosto- lub krzywoliniowego pozwoli Ci obniżyć cenę windy nawet o 95%!

FAQróżnice między krzesełkami

Czy produkcja wszystkich krzesełek schodowych krzywoliniowych zajmuje więcej czasu niż wind o torze prostym?

Standardowy czas produkcji krzeseł schodowych na schody kręte wynosi ok. 6-8 tygodni. Długi czas realizacji wynika z tego, że krzesełka schodowe krzywoliniowe są wykonywane na indywidualne zamówienie – pod konkretne schody.

Istnieje jednak wyjątek od tej reguły – winda krzesełkowa Otolift Modul AIR, której prowadnica powstaje w systemie modularnym. Dzięki temu, że tworzą ją standardowe elementy, które można ze sobą łatwo łączyć, proces produkcji jest znacznie krótszy. Czas realizacji zamówienia na to krzesełko schodowe wynosi tylko 3-4 tygodnie.

Czy krzesła schodowe krzywoliniowe można zastąpić tańszą windą dla seniora?

W przypadku schodów zabiegowych istnieje możliwość zamontowania 2 tanich krzesełek schodowych na szynie prostej zamiast 1 krzesła krzywoliniowego. Takie rozwiązanie ma swoje wady – wystającą szynę jezdną u dołu schodów oraz mniejszy komfort przemieszczania się między piętrami. Aby pokonać schody, osoba starsza musi wstać z jednego krzesełka schodowego prostego i przesiąść się na drugie. Dużą zaletą jest jednak szybszy czas realizacji i niższe koszty likwidacji barier za pomocą wind prostoliniowych. Wybór tego rozwiązania pozwoli Ci zaoszczędzić co najmniej 10 tys. zł, a w niektórych przypadkach znacznie więcej.

Innym sposobem na zmniejszenie kosztów zakupu krzesła schodowego krzywoliniowego jest wybór urządzenia, które pochodzi z rynku wtórnego. Przechodzone windy schodowe, które sprzedajemy w ramach rocznej gwarancji, są tańsze od nowych o średnio 40%.