Przegląd urządzeń służących do likwidacji barier architektonicznych

Poprzedni wpis był poświęcony barierom architektonicznym, miejscom w których one się znajdują i osobom, którym uprzykrzają życie. Pora zastanowić się, w jaki sposób można te bariery pokonać. Jakie urządzenia można zainstalować, aby poruszanie się po schodach zarówno w domu, jak i w miejscach publicznych nie było uciążliwe.

Na rynku jest wiele urządzeń, które w zależności od rodzaju barier architektonicznych, można instalować zarówno wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz. Są podnośniki pionowe i  platformy przyschodowe – czyli urządzenia na kształt mini wind, które pozwalają osobie na wózku na sprawne pokonanie schodów. Nie zawsze jednak jest fizyczna możliwość ich instalacji, ze względu na dość spore gabaryty i rodzaj bariery architektonicznej w danym miejscu. Dostępne są również krzesełka schodowe, poruszające się wzdłuż schodów po specjalnej szynie. Ich ogromnym plusem jest możliwość montowania do różnych rodzajów schodów, zarówno prostych, jak i krzywoliniowych. Materiał z jakiego są wykonane schody (drewniane, betonowe itp.) też nie ma znaczenia. To idealne rozwiązanie do domu, w którym mieszka starsza lub niepełnosprawna osoba. Urządzenia te sprawdzają się również dobrze w miejscach użyteczności publicznej typu szkoła lub miejski dom kultury.

Wymienione powyżej urządzenia montuje się na stałe. Dostępne są także mobilne schodołazy. O ile jednak z poprzednich urządzeń, osoba niepełnosprawna jest w stanie samodzielnie skorzystać, o tyle przy schodołazie potrzebna jest pomoc drugiej osoby. Jego plusem jest możliwość spakowania go do samochodu i przewiezienia w inne miejsce, np. gdy osoba niepełnosprawna musi dostać się do miejsca bez windy i podobnych udogodnień. Wybierając takie urządzenie trzeba więc wziąć pod uwagę szereg czynników – komu ono ma służyć, ma być zainstalowane na zew. czy wew. budynku, oraz czy ma być mobilne czy montowane na stałe.