Życie bez barier we własnym domu

Osoby starsze i niepełnosprawne, zwykle spędzają więcej czasu w domu niż inni. Spowodowane to jest nie tyle ich wolą, co ograniczeniami ruchowymi oraz barierami architektonicznymi, które są dla nich zbyt trudne do pokonania. We własnym domu niestety też napotykają na przeszkody. Mam tutaj na myśli wąskie i strome schody, które stają się dla nich barierą nie do pokonania. Są zmuszeni prosić o pomoc innych członków rodziny lub sąsiadów, ale ci też nie zawsze są do dyspozycji.

Jak więc można pomóc takim ludziom? Jak dostosować schody dla osób starszych i niepełnosprawnych? Przebudowa klatki schodowej zwykle nie wchodzi w grę, ze względu na rozległość remontu i koszty. Montaż tradycyjnej windy w wielu budynkach też nie jest możliwy, a nawet jeśli architektonicznie jest to możliwe, to wspólnoty mieszkaniowe niechętnie inwestują duże środki w interesie jednej osoby. Dlatego też warto zastanowić się nad rozwiązaniem typu platforma schodowa lub krzesełko schodowe. Zarówno jedno jak i drugie urządzenie można montować w środku budynku i na zewnątrz. Są wykonane z trwałych materiałów i będą służyć przez lata.

Platformy przyschodowe do transportu osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich oraz krzesła schodowe można montować na szynie prostej lub krzywoliniowej, dzięki czemu można dopasować je do niemal każdego rodzaju schodów. Również materiał, z którego są wykonane schody nie stanowi żadnego problemu, ponieważ można zainstalować szynę wzdłuż schodów, lub na ścianie. Oba urządzenia są składane, nie blokują przejścia nawet w wąskich klatkach schodowych. Kupując używane urządzenie tego typu, można sporo zaoszczędzić i cieszyć się wyjściem na spacer lub do ogrodu. Życie osoby starszej lub niepełnosprawnej nie musi być ograniczone do 4 ścian i jednego poziomu. Korzystając z urządzeń do likwidacji barier architektonicznych, można przekraczać granice jakie stawia nam wiek i zdrowie.