Bariery architektoniczne i ich likwidowanie

Bariery architektoniczne - czym są?

Bariery architektoniczne to problem, z którym na co dzień zmagają się osoby niepełnosprawne oraz starsze. Ale czy tylko one? Czy problem istnienia barier architektonicznych dotyczy tylko tych grup osób?

Żeby odpowiedzieć na to pytanie, najpierw zdefiniujmy to pojęcie. Bariery architektoniczne, czyli przeszkody fizyczne (techniczne) uniemożliwiające nam (ludziom) dostanie się do określonego miejsca są to różnego rodzaju schody, uskoki, strome podjazdy, ale również wąskie drzwi.

Możemy je spotkać zarówno na zewnątrz jak i w środku budynków użyteczności publicznej (szkoły, banki, sklepy, szpitale) oraz domów prywatnych. Zbyt wysokie krawężniki, za strome schody, za wąskie przejście, zbyt strome podjazdy, za wysokie progi  – to te właśnie elementy architektoniczne, które utrudniają nam poruszanie się.

Skoro już wiemy czym są owe bariery architektoniczne, to teraz przejdźmy do kolejnego problemu – czy tylko osoby niepełnosprawne i starsze mają kłopot z ich pokonaniem?

Bariery architektoniczne utrudniają bezpieczne poruszanie się

A co jeśli ktoś ma czasowo ograniczoną zdolność poruszania się? Np. osoba kontuzjowana z urazem wymagającym kilkutygodniowego unieruchomienia? Osoby osłabione po zabiegu operacyjnym, albo wymagające długotrwałej rehabilitacji? Kobiety w ciąży, szczególnie te w zaawansowanej, też mają kłopot z pokonaniem dużej ilości schodów lub stromych podejść, czy podjazdów. Musimy pamiętać również o tym, że osób w podeszłym wieku w naszym społeczeństwie będzie z każdym kolejnym rokiem przybywało, a jak wiadomo ciało ludzkie z upływem czasu, staje się coraz mniej sprawne i wymaga wsparcia w pokonywaniu barier architektonicznych. Jak widać problem ten dotyczy dużej części naszego społeczeństwa. Niemal każdy z nas, nawet jeśli nie jest z definicji osobą niepełnosprawną, to może mieć kłopot z poruszaniem się w określonych warunkach.

Fakt niepełnosprawności fizycznej nie powinien wykluczać ludzi z życia społecznego, niestety bariery architektoniczne skutecznie potrafią je utrudnić. Szkoły, urzędy, przychodnie, banki, apteki, sklepy, dworce – miejsca użyteczności publicznej powinny być dostępne dla wszystkich ludzi. Poza tymi podstawowymi miejscami, inne też powinny być dostosowane do potrzeb ludzi z ograniczonymi możliwościami poruszania się – biblioteki, kina, teatry, muzea, baseny. Tam gdzie ze względów architektonicznych nie można zbudować podjazdów (np. w starym budownictwie), trzeba zastosować inne rozwiązania likwidacji barier.