Krzesełko schodowe jako winda dla osoby niepełnosprawnej

Krzesełko schodowe, jak sama nazwa wskazuje, to krzesełko do poruszania się po schodach, stworzone z myślą o osobach, które mają z tym problem. Jest to rodzaj windy, który może znacznie ułatwić osobie starszej lub niepełnosprawnej funkcjonowanie w kilkupoziomowym mieszkaniu lub domu oraz wychodzenie na zewnątrz. Krzesełko schodowe podczas jazdy jest bardzo stabilne, wyposażone w podłokietniki i pas bezpieczeństwa, dlatego mogą z niego korzystać nawet osoby z zaburzeniami równowagi. Materiał z jakiego jest wykonany umożliwia montowanie go zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynków. Urządzenie to ma dodatkowy pokrowiec ochronny, odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Dostępne są różne rodzaje szyn po których porusza się krzesło przyschodowe, zarówno wewnętrzne jak zewnętrzne, proste i krzywoliniowe – dzięki tym rozwiązaniom można takie krzesełka montować w zasadzie wzdłuż wszystkich rodzajów schodów. Również wąskie schody nie stanowią przeciwwskazania do montażu tego urządzenia, ponieważ siedzisko + podłokietniki są składane i gdy nikt z niego nie korzysta, nie ogranicza swobody poruszania się innym domownikom. Montaż tego krzesełka schodowego dla seniorów nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań schodów ani przebudowy korytarza.

Krzesełko schodowe dla osoby niepełnosprawnej
Krzesełko schodowe dla osoby niepełnosprawnej

Nie bez znaczenia jest kwestia finansowa. Krzesełko schodowe jest znacznie tańsze od platformy schodowej. Jego koszt można obniżyć kupując używany model (dokładnie sprawdzony pod względem technicznym, z zupełnie nowym siedziskiem, akumulatorem i gwarancją). Mało tego, można skorzystać z dofinansowania na tego typu urządzenie (nawet 50-80%). To wszystko sprawia, że likwidacja barier architektonicznych w domu osoby starszej lub niepełnosprawnej staje się dostępna dla coraz większej liczby ludzi. Montaż krzesełka schodowego to jeden z najprostszych sposobów na likwidację barier architektonicznych w najbliższym otoczeniu i poprawę komfortu życia.

W prawej kolumnie pokazujemy film, na którym widać krzesełko schodowe podczas jazdy.