Likwidacja barier architektonicznych w Urzędzie Patentowym w Warszawie

W ofercie firmy Windy Schodowe jest wiele urządzeń, które mogą zlikwidować bariery architektoniczne. Między innymi jedną z grup takie urządzeń są platformy pionowe. Są to urządzenia działające na zasadzie platformy schodowej ale podnoszące w pionie. Platforma pionowa Ascendor PLV9 jest modelowym przykładem urządzenia dźwigowego podnoszącego w pionie.

Platforma pionowa Ascendor
Urządzenie dźwigowe Ascendor PLV9

Platforma pionowa Ascendor PLV9

Platforma schodowa model Ascendor PLV9, jest platformą podnosząca w pionie maksymalnie na wysokość 150 cm. Urządzenie to ma udźwig 225 kg. Tak jak platforma schodowa ma składany podest i ramiona bezpieczeństwa. Oznacza to, że gdy nie jest użytkowana można ją złożyć, zamknąć i wówczas nie przeszkadza ona w użytkowaniu przestrzeni przed platformą. Grubość po złożeniu to około 30 do 40 cm w zależności od sposobu montażu prowadnic. Prowadnice czyli dwie rury montowane pionowo razem z listwami zębatymi. Mogą one być montowane do ściany nośnej, lub jeżeli tej ściany nie ma, lub jest ona niepełna, to montuje się specjalną konstrukcję do podłoża na fundamencie i do tej konstrukcji montuje się szynę jezdną.

Model Ascendor PLV9 to bardzo zgrabne i estetyczne urządzenie. Obejmuje je 5 letnia gwarancja. Platforma jest zasilana akumulatorowo. Rozmiary podestu jezdnego tego urządzenia mogą być różne. Standardem jest 800 na 800 mm lub 1000 na 800 mm. Urządzeniem można sterować za pomocą pilota zdalnego sterowania lub za pomocą pulpitu sterowniczego znajdującego się na korpusie urządzenia.

Funkcje dodatkowe platformy Ascendor PLV9

Urządzenie to może być dostarczone w każdym kolorze. Standardem jest kolor szary. Na górnym przystanku należy wykonać drzwiczki, które będą zabezpieczały osobę będącą na górze przed upadkiem w dół. Drzwiczki te muszą być wyposażane w specjalny elektro zamek, elektrorygiel, który dostarczamy razem z podnośnikiem. Umożliwia on kontrolowane otwieranie furtki zabezpieczającej wjazd i zjazd na platformę od górnego parkingu, jednocześnie zabezpieczając przed upadkiem innych użytkowników pomieszczenia. Gdy urządzenie jest na dolnym przystanku to nie będzie możliwości otwarcia tej furtki.

Platforma pionowa Ascendor PLV9

Kilka miesięcy temu montowaliśmy Platform PLV9 w warszawskim Urządzenie Patentowym na ulicy Niepodległości. Był to bardzo ciekawy projekt z kilku względów. Po pierwsze musieliśmy zrobić tak zwany najazd frontowy. To oznacza, że platforma pionowa posiada specjalną rampę najazdową umożliwiającą najechanie osobie znajdującej się na wózku niejako prostopadle do platformy i następnie wyjechanie w kierunku górnym po obrocie wózka.

Ściana była obłożona kamieniem, dlatego też trzeba było zamontować pionowe rury na tyle sprytnie i na tyle estetycznie wizualnie by było to jednocześnie bezpiecznie i funkcjonalnie.

Likwidacja barier architektonicznych w urzędach.
Jak zlikwidować barierę architektoniczną w urzędzie?

Urządzenie w Urzędzie Patentowym jest zamontowane obok schodów. Różnica wysokości jest na poziomie 1,3 metra. Nie jest to zbytu duża różnica. Ale dzięki platformie osoba na wózku inwalidzkim może dostać się z dołu na górę i w drugą stronę. Platforma nie jest ogólnie dostępna. W Urzędzie jest Pan stróż, który jest po przeszkoleniu z obsługi, posiada pilota zdalnego sterowania i pomaga osobie na platformie wjechać lub zjechać.

Zamontowana platforma w Urzędzie Patentowym jest w kolorze czarnym. Kolor ten dobrze się komponuje z czarnym kamieniem, który pokrywa ścianę. Takie połączenie dobrze wygląda wizualnie. Jest estetyczne i nowoczesne wizualnie. Ascendor PLV9 jest urządzeniem, które nie potrzebuje żadnych fundamentów, nie zabiera dużo miejsca, jest składane, cicho pracuje, jest ergonomiczne i estetyczne, o dużej kulturze pracy.

Ile kosztuje platforma pionowa Ascendor PLV9

Koszty tego rodzaju urządzeń to rząd 50 tysięcy złotych w górę. Ten koszt zależy oczywiście od wielu dodatkowych czynników jak wysokość podnoszenia, dodatkowych opcji. Czas realizacji to w okolicach 8 do 10 tygodni. Sam montaż zajmuje jeden do dwóch dni. Oczywiście urządzenie to jak każde inne urządzenie do transportu osób niepełnosprawnych podlega pod nadzór techniczny Urzędu Nadzoru Technicznego. Urządzenie to powinno być serwisowane co sześć miesięcy. Serwisant powinien prowadzić dziennik konserwacji. Badanie techniczne powinniśmy przeprowadzać co dwa lata. Oczywiście obowiązek ten leży po stronie właściciela takiego urządzenia technicznego.

Ascendor PLV9 to dość ciekawe rozwiązanie, choć być może nie za bardzo popularne. Dobrze wygląda w wielu miejscach, bo jest zgrabne i estetyczne. Jest to idealne rozwiązanie do likwidacji bariery architektonicznej, gdy mamy mały miejsca, gdy zależy nam na ładnym wkomponowaniu podnośnika do wnętrza. Jest to urządzenie naprawdę estetyczne i dyskretne i nie rzucające się w oczy a spełniające swoją funkcję transportu osoby niepełnosprawnej.

Krzesełka schodowe dla osób niepełnosprawnych